Zabudnite na drahé čistiace prostriedky. S týmito 4 tipmi odstránite zo skriniek aj tú najhoršiu mastnotu

Lucia Horáková

Kuchyňa je kúzelné miesto, kde prežívame pomernú časť dňa a nechávame sa unášať našimi chúťkami. Išlo by o úplne dokonalé miesto, keby ho nebolo potrebné stále čistiť, umývať a riadiť. Práve kuchyňa sa môže stať najšpinavším zákutím celého bytu, i keď si to nemusíme spočiatku vôbec uvedomovať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nie je žiadnym tajomstvom, že čistenie kuchyne je časovo náročné a dá nám aj poriadne zabrať. Pravidelná revízia chladničky, čistenie sporáka a rúry, obkladačky a kuchynský drez, všetky pracovné plochy, ktoré denne využívame si vyžadujú svoju neustálu starostlivosť.

Ako však rýchlo a hlavne bez drahých čistiacich prostriedkov odstrániť nečistotu z kuchyne?

Rastlinný olej a sóda

Účinný domáci prostriedok vytvoríte zmiešaním rastlinného oleja a sódy v rovnakých pomeroch. Rozotrite pripravenú kašu na znečistený povrch a nechajte pôsobiť 30 minút. Počas tejto doby sa mastnota hromadí v hrudkách. Stačí už potom len mäkkou navlhčenou špongiou povrch vyčistiť. Ak je nečistota výrazná, postup aplikujte viackrát po sebe, nakoľko sa nemusí podariť ho odstrániť ihneď.

Výhodou je, že táto finančne nenáročná vychytávka čistí každý povrch, dokonca aj drevené skrinky.

Olivový olej a citrón

Zmiešajte olivový olej s citrónovo šťavou a zmes poriadne premiešajte. Vytvorený prípravok naneste na čistú utierku a krúživými pohybmi pretrite drevený povrch skriniek. Nechajte pôsobiť aspoň päť minút a druhou čistou utierkou povrch vyleštite.

Ocot a vodka

Ocot patrí medzi najobľúbenejší domáci prostriedok, ktorý má skutočne univerzálne využitie. Zmiešajte 0,5 šálky jablčného octu s vodkou. Pridajte 0,5 lyžičky esenciálneho oleja oranžovej farby a približne 2 až 3 kvapky eukalyptového oleja, ktoré majú skvelé antibakteriálne vlastnosti. Vzniknutú tekutinu prelejte do nádoby s rozprašovačom. Pretrepte a postriekajte ňou požadovaný povrch, na ktorom tekutinu necháte pôsobiť 15 minút a až potom vyutierajte. Môže ísť o plastové, ale aj keramické povrchy.

Prášok na pečenia

Vynikajúci pomocník pri odstraňovaní mastných škvŕn, o ktorého skvelých účinkoch možno ani neviete. Vytvorte si hmotu zmiešaním prášku s vodou, ktorú následne nanesiete na nečistotu. Nechajte pôsobiť 30 minút a až potom vyumývajte čistou vodou.

Pozri aj: Na toto sú už naozaj dosť staré. 10 úloh, ktoré podľa Montessori zvládnu urobiť malé deti úplne samé

Lucy, sovkusom.ru