Zabudnite na prísne diéty a BMI index! Táto potravina pomáha pri chudnutí najlepšie, potvrdili vedci

Kristína Hagarová

Foto: pexels

Chudnutie určite nie je niečím, čo by nás prestalo trápiť zo dňa na deň. Jednoducho sa tým zaoberá takmer každá žena, ktorá nie je spokojná so svojou postavou. Keď na to príde, nakoniec možno zistíte, že diéta, ktorú ste si zvolili, je pre vás tá najlepšia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa Scientific American nie je až také ťažké nájsť stravu, z ktorej by ste sa plnohodnotne najedli, zároveň vám však môže v chudnutí naozaj zásadne pomôcť. Vedci z univerzity v Kanade prišli na to, čo je pre vaše telo najlepšie v prípade, že sa rozhodnete, že budete chudnúť. Po ketogénnej diéte môže byť práve toto niečo, čo bude pre vás maximálne ideálne a čo vám možno bude sedieť oveľa viac, ako by ste očakávali. Nemusíte možno ani radikálne meniť svoj jedálniček, stačí len, keď zvolíte stravu rozumne.

Foto: unsplash

Čo odborníci pokladajú za plnohodnotnú stravu?

Možno sa vám to bude zdať smiešne a banálne, no pravdou je, že mnohí ľudia nevedia, čo sa dá považovať za plnohodnotné potraviny. Keď sa rozhodnete, že idete riešiť niečo stav svojej stravy, budete len nadšený z toho, čo sa s vaším telom stane. Nasledujúce potraviny majú niekoľko pozitívnych vlastností.

  • odstraňujú tupý pocit hladu
  • znižujú množstvo tuku v tele
  • znižujú hladinu cukru v krvi
  • normalizujú krvný tlak
  • urýchľujú metabolizmus

Zelenina s vysokým obsahom vody

Polievky a šaláty. To je jednoducho základ. Výborná je aj zelenina, ktorá je v nich obsiahnutá. Zelenina je bohatá na vlákninu a neobsahuje veľa kalórií. Ľudia, ktorí si dajú na večeru zeleninovú polievku znižujú svoj príjem kalórií o 20 %. Platí to aj vtedy, keď si dáte zeleninu k bežnému, hlavnému jedlu. Vtedy znižujete kalórie o 11 %.

Foto: pixabay

Čerstvé ovocie

Keď sa snažíte jesť zdravšie, odporúča sa jesť ovocie s vysokým obsahom vlákniny. Napríklad jablká, pomaranče, banány, broskyne, hrušky, slivky a ananás. Ovocie, ktoré je „v celku“ vás zasýti oveľa lepšie, ako keď je vo forme štiav a smoothie.

Ovsené vločky

Ovsené vločky sú úžasná vec, ktorá dodáva telu energiu, čo však umožňuje udržať si dlhší pocit plnosti. Ich konzumácia je užitočná pri ochoreniach srdca a ciev, taktiež je však dobrá aj pri hladine vysokého cholesterolu a pri problémoch s tlakom.

Foto: unsplash

 Vajcia

Vajcia obsahujú málo kalórií, ale zároveň obsahuje veľké množstvo potrebných živín. Pozor by ste si však mali dávať na to, čo si k vajíčkam dávate. Ak ich robíte na tuku, nie je to niečo, čo by vám pri chudnutí malo pomôcť. Vajcia sú však naozaj vhodnou potravinou napríklad na raňajky.

Ryby

Ryby a kuracie mäso. To je základ „chudých bielkovín“, ktoré však telo naozaj výborne zasýtia. Konzumácia rýb zároveň významne znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb.

Foto: unsplash

Strukoviny

Strukoviny sú základom každej diéty. Fazuľa, šošovica, hrášok, cícer a mnohé ďalšie jedlá vám môžu zaručiť stratu hmotnosti oveľa viac, než by ste očakávali. Je to zároveň veľmi dobré pre vaše trávenie. Ak ich príliš neobľubujete, určite by ste sa to mali naučiť, dá vám to skutočne veľmi veľa.

Foto: unsplash

Celozrnné jedlá a pečivo

Chlieb je často spájaný s niečím, čo je zakázané, pokiaľ ide o chudnutie. Keď však viete, ktorý si kupovať a s čím ho kombinovať, je to naozaj výborná pomôcka. Verte tomu, že presne toto je niečo, čo vám bude chutiť a zároveň pri tom môžete byť spokojní, pretože chudnete. Zahŕňa to aj hnedú ryžu a celozrnné cestoviny.