Zázračná rastlina z Nepálu lieči takmer všetky choroby. Pre domácich má cenu zlata

Lucia Mužlová

Viete si predstaviť, že žijete v krajine, kde nie sú žiadne telefóny, počítače, obchody a preľudnené ulice? Že to, či prežijete, závisí na zbere rastlín, love zvierat a výrobe dekoračných náramkov? V Nepále a Tibete kľačia na svahoch celé dediny a hľadajú niečo, vďaka čomu si zabezpečia bežné ľudské potreby.

Článok pokračuje pod videom ↓

Matka príroda opäť nesklamala a vytvorila zvláštnu anomáliu, ktorú sa učia identifikovať a nájsť v zemi obyvatelia už vo veku „našich“ škôlkarov.

yarsagumba6
ayurvedaherb.blogspot

Yarsagumba, alebo Ophiocordyceps sinensis, je rastlina, ktorej vznik je podnietený špecifickým druhom nočného motýľa. Celý proces sa odohráva nasledovne. Húsenice, ale aj larvy tohto motýľa prechádzajú popod zem v okolitej prírode, pričom sa v tej istej hĺbke nachádza aj huba, ktorá postupne tieto húsenice napadá. Usádza sa na ich hlavách a postupne telo larvy pohltí. Keď už nemá čo pohltiť a získa všetku energiu z larvy, tak umiera a na povrchu zeme sa začnú objavovať drobné korienky hnedej farby. Toto všetko sa odohráva ešte pred obdobím dažďov.

yarsagumba3
2.bp.blogspot

Yarsagumba je vzácna a unikátna rastlina, ktorá rastie na lúkach vo výške približne 3 500 metrov nad morom v himalájskych oblastiach. Táto rastlina je u miestnych veľmi populárna a za posledných pár rokov obchod s Yarsagumbov rapídne stúpol. Ak trpíte bolesťou hlavy, zubov, žalúdka, alebo na rôzne iné ochorenia, Yarsagumba je liek.

yarsagumba2
peoplefoodandnature.org

Obyvatelia Nepálu taktiež veria, že je liekom na impotenciu, takže ju nazývajú aj Himalájska bylinná viagra. Dodáva energiu, zvyšuje vitalitu, posilňuje pľúca, obličky, lieči astmu a má údajne liečiť aj rakovinu. Každý rok v máji a júni, tisíce dedinčanov zo vzdialených oblastí riskujú svoje životy vo vysokých horách práve kvôli zberu. V prepočte denne zarobí jeden človek okolo 35$, čo je približne 32 eur. Najvýznamnejšou oblasťou, kde sa Yarsagumba vyskytuje, je Dolpa – vzdialená štvrť v západnom Nepále. Odtiaľ pochádza asi 50% celkových ročných zásob tejto rastliny. Aj keď hlavnou zložkou obživy je v týchto oblastiach poľnohospodárstvo, druhou najväčšou zložkou, ktorá prispieva k príjmu domácnosti, je práve zber Yarsagumby, čo taktiež výrazne znižuje chudobu obyvateľstva. Až 90% obyvateľov v regióne sa venuje zberu tejto rastliny.

yarsagumba1
chinadialogue.net
yarsagumba5
chinadialogue.net

Do roku 2001 bol zber Yarsagumby zakázaný a trestný. Keď sa však rastlina stala populárnou a za jej zber lobovali aj niektoré organizácie, rozhodla sa vláda zber povoliť. Zber tejto rastliny je fyzicky veľmi náročný. Vo veľkých výškach je nízka hladina kyslíka, navyše čím vyššie ste, tým je vzduch redší. Na mrazivé podmienky v horách sa aj obyvatelia, ktorí sú aklimatizovaní, musia dobre pripravovať. Hrozba lavín, zamrznutia, chorôb, pošmyknutia sa na ľade je predsa len vysoká.

yarsagumba8
descopera.ro
yarsagumba9
thehimalayantimes.com

Častým javom sú v tejto krajine práve konflikty pri zbere, krádeže a istá „zlatá horúčka“, ktorej sa práve úrady snažia každodenne zabraňovať. To, že sa zber v krajine rapídne zvýšil, má za dôsledok varovanie odborníkov. Je otázkou času, kedy Yarsagumbu v krajine už tak ľahko nenájdeme. Stáva sa stále nedostupnejšou v teréne a taktiež sú na každodennom poriadku krádeže s vidinou ľahkého zárobku. Je potrebné zmierniť intenzitu zberu, pretože sa zdá, že rovnováha, ktorá fungovala po stáročia, je momentálne v ohrození. Dúfajme, že sa Yarsagumba nepridá do červeného zoznamu rastlín len kvôli chamtivosti a bezohľadnosti niektorých ľudí.

yarsagumba4
persoots.com

zdroj: babskeveci.sk, interez.sk

Najnovšie články