Žena dojčiaca na verejnosti je u nás stále považovaná za šialenú biomatku. Je možné nájsť kompromis?

Banana

Je 21. storočie. Radíme sa k demokratickým národom a sme radi, že máme slobodu slova. Užívame si všetky výdobytky moderného sveta, kedykoľvek a kdekoľvek si môžeme pozrieť najnovší videoklip trebárs aj s obnaženými telami. Hrdíme sa prívlastkom „vyspelá civilizácia“, obdivujeme pokrok ľudstva vo všetkých oblastiach a áno, ešte stále nás poburujú dojčiace matky. Prečo je táto téma tak kontroverzná a vieme vôbec zotrieť pichľavé hranice medzi zástancami a odporcami dojčenia na verejnosti? 

Článok pokračuje pod videom ↓


https://www.instagram.com/p/BhOZbB5lDOb/?tagged=breastfeedingphotography

Skúsme sa dostať ďalej, ako len za povrchné „Je to nechutné“ či „Malo by to ostať v súkromí“ a nerobme automaticky zo ženy dojčiacej na verejnosti exhibicionistku, či pobláznenú biomatku.  Aké sú skutočné argumenty o ktoré by sme sa teda mohli opierať?

Príroda to zariadila tak, že deti (i mláďatá) získavajú z materského mlieka všetko potrebné pre svoj život. Materské mlieko je jeden veľký balíček tekutín, bielkovín, laktózy a živín. Dieťatko z neho získava potrebnú energiu a minerálne látky, či aminokyseliny nevyhnutné pre zdravý vývoj a rast. Vďaka materskému mlieku môže budovať svoju obranyschopnosť. Hádam každý uzná, že umelé náhrady mlieka sa s materským mliekom vyrovnať nemôžu, no dnes je ich zloženie veľmi kvalitné, preto sú vhodnou náhradou, pokiaľ matka dojčiť z akýchkoľvek dôvodov nemôže.


https://www.instagram.com/p/BlZIIoGgmhJ/?tagged=breastfeedingphotography

O týchto skutočnostiach sa nezvyknú viesť ostré debaty. Problém nastáva, až keď príde na samotný akt dojčenia. Toho dojčenia, ktoré nie je len spôsobom ako nasýtiť bábätko, je aj procesom vytvárania puta medzi matkou a bábätkom. Pomáha dieťa upokojiť i uspať, umožňuje mu cítiť sa bezpečne.


https://www.instagram.com/p/BlQl19UgQaV/?tagged=breastfeedingphotography

Napriek všetkým spomenutým výhodám je tu ešte stále väčšina ľudí, ktorí sú dojčením na verejnosti pobúrení a vytvárajú tlaky, ktoré hovoria o tom, kde ženy dojčiť môžu a kde nie. Komplexný obraz matky sa stáva niečím nechutným alebo minimálne nepríjemným a krútiace hlavy či znechutené výrazy sú samozrejmosťou.


https://www.instagram.com/p/BlFP0HTl-su/?tagged=breastfeedingphotography

Presne takýto postoj následne vytláča matky do úzadia a tie, ktoré nepatria k najodvážnejším a prípadné predsudky sa ich viac dotýkajú sú skutočne vyradené na okraj. Celá táto situácia potom speje k obrazu, ktorý sme už (hádam) prekonali  roky dozadu. Je ešte stále matka chápaná ako žena, ktorá má svoje miesto v domácnosti? Je materstvo prekážkou v normálnom živote a znamená izoláciu od ostatných? Je možné plnohodnotne sa zúčastniť diania mimo stien domova, ak máte dieťa, ktoré potrebuje materské mlieko?Veď miestností a kútikov vyhradených pre matky s bábätkami je tak mizerne málo a počet negatívnych pohľadov ich značne prevyšuje.


https://www.instagram.com/p/BkgQjUNh21e/?tagged=breastfeedingphotography

V dnešnom civilizovanom svete by táto téma nemala byť tabu a neuškodilo by ani viac prejaviť svoju
vlastnosť, ktorú by sme ako ľudia pochopiteľne mali mať – byť ľudskí. To malé stvorenie, ktoré je odkázané na starostlivosť rodičov si nevyberá, kedy bude hladné. Jediný spôsob, ako to vie dať najavo svojej mame je plač. A ten predsa tiež poriadne otravuje veľa ľudí. Hladné, plačúce dieťa nie je situácia, ktorú môžete odložiť na neskôr. Predstavte si teda stres matky, ktorá potrebuje bábätko nakŕmiť, no snaží sa vyhovieť spoločnosti, ktorá ju rozhodne nechce vidieť s odhaleným  prsníkom. Ísť s kočiarom za strom či šľapať ešte kilometer na miesto, kde nie sú ľudia? Bežať rýchlo v snehu či páľave domov alebo nájsť nejakú toaletu v podniku? Veľmi pohodlné riešenia, čo poviete?


https://www.instagram.com/p/BkIEFkCHfgd/?tagged=breastfeedingphotography

Preto by sme mali byť k sebe ohľaduplnejší. Veď hlavným aktérom celej tejto situácie, ktorá vzniká je to malé stvorenie, ktoré nevie naplánovať svoj pocit hladu a potrebu dojčenia. Matka kŕmiaca svoje bábätko či už prsníkom alebo fľašou nie je nič nenormálne a neprirodzené. Veď žena s dieťaťom na rukách sa v momente dojčenia nevníma ako sexuálny objekt ale ako bytosť, ktorá stojí na začiatku života každého z nás. „Vytiahnuť prsník“ z podprsenky na kojenie nie je výsledok akéhosi exhibicionizmu, preto to neberme ako niečo, čo nás ohrozuje či komplikuje náš pohodlný život, kedy sa kvôli dojčiacej matke nemôžeme slobodne rozhliadať kam sa nám zachce. Tá mamička, ktorá nás tak poburuje sa presne kvôli takýmto ľuďom cíti sto-krát nekomfortnejšie, ako tí okolo.


https://www.instagram.com/p/Bj9K09MgkM4/?tagged=breastfeedingphotography

Najmä v dobe, keď na nás z obrazoviek stále vykúkajú obnažené telá a prejsť sa po ulici v extra úspornom oblečení nie je nič nové sa netvárme, že nás tak hlboko poburujú prsia dojčiacej mamičky. Narozdiel od vyššie spomenutých situácií to nerobí kvôli tomu, aby si získala pozornosť.

Stačí len trochu tolerancie a ľudskosti na oboch stranách. Mamičky môžu dopriať viac súkromia sebe i bábätku prehodenou šatkou či plienkou. Nám ostatným si stačí uvedomiť, že je to pre dieťatko prirodzené a často i nevyhnutné. Nevytvárajme preto problémy a vyhrotené situácie tam, kde to nie je potrebné a buďme k sebe ohľaduplnejší.

Pozri aj: Facebook nechce, aby ste ju videli. Žena zdieľala silnú fotografiu z pôrodu a vyslúžila si obdiv, ale aj pohoršenie (NSFW)

Jana

Najnovšie články