Žiadna si to nepripustí, no previnilo sa cíti každá. Toto je 11 vecí, ktoré si matky pri výchove vyčítajú

Monika Miková

Matka a dieťa/Foto: unsplash

Život dnešných moderných mamičiek sa výrazne líši od života, ktorý viedli naše staré matky pred 50 rokmi. Na jednej strane existuje mnoho vecí, ktoré uľahčujú život rodičom, no na druhej spoločnosť kladie na matky čoraz väčšie bremeno zodpovednosti. V týchto podmienkach majú ženy veľakrát pocit, že sú hroznými matkami.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako hovorí moja známa, „ak chceš mať každý deň pocit zlyhania staň sa matkou.“ Toto je 11 príkladov toho, kedy ako matka nezlyhávate.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pour Southern Mama (@poursouthernmama) on

Karhanie

Áno, vynadanie dieťaťu je zlé  a rovnako aj krik a násilie je neprijateľné. Ale aj rodič je len človek, nie robot. Neznamená to ale, že môžete každý deň kričať na dieťa pre najmenší dôvod, prípadne zodvihnúť naň ruku.

Odpočinok

Dieťa vám deň, čo deň vytvára neporiadok a vy už, nemáte silu upratovať. Namiesto toho relaxujete, čítate knihu a potom vás trápi pocit viny. Ale prečo vlastne? Matka má tiež právo na odpočinok a ak ho nemáte, nebudete môcť poriadne vykonávať svoje rodičovské povinnosti.

Plač

Keď matka počuje plač svojho dieťaťa a nevie čo chce, či potrebuje, veľakrát je zúfalá a nahnevaná sama na seba. Neobviňujte sa! Nie je to vôbec ľahké pre každého určiť, o čo presne dieťa žiada. Nevie hovoriť a vyjadruje všetky potreby len plačom. Neobviňujte sa preto.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by So Very Us (@so_very_us) on

Hystéria

Hovorí sa, že pravou matkou sa stanete vtedy, keď vidíte hysterické dieťa robiť scény na verejnosti a len tíško súcítite s jeho matkou a ďakujete, že to nie je to vaše. Kedysi ste si hovorili, pre pána, čo je to za matku, že nezvláda svoje dieťa a zrazu sa to deje aj vám. Nehanbite sa. I keď sa chcete hodiť vedľa dieťa a vytvoriť rovnakú scénu od zúfalstva, nie je to vaša chyba. Vaše dieťa len prekonáva obdobie, kedy začína samostatnejšie spoznávať svet.

Dojčenie

Mnohé sa cítime strašne, keď svoje dieťa odstavíme od materského mlieka. Počúvame ohlasy typu príliš skoro, umelé výživy nie sú dobré pre zdravý vývin a nastupujú výčitky svedomia. No nezabúdajme, telo patrí nám, rovnako aj prsia. Podobne ako pobúrené názory na dojčenie na verejnosti. Ak je vaše dieťatko hladné, kašlite na moralistov, nakŕmte ho.

Hygiena

Pýtate sa, ako to tá vaša mama stíhala, že všetko bolo vždy tip-top? Čisté plienky, fľaše a milión ďalších vecí klapalo ako švajčiarske hodinky. A prečo vám to nejde? Tajomstvo je v tom, že to nebolo vždy 100%, ale to sa už nepriznáva. Nerobte si preto starosti s každým fliačikom a užívajte si materstvo. Navyše pediatri varujú, že sterilné prostredie pre dieťa nie je najlepšie, ak ho chcete mať imúnnejšie voči chorobám.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by aubreyleigh👧🏼 (@aubrey_leigh17) on

Emancipácia

Matky, ktoré sa vrátia do zamestnania majú veľakrát pocit, že sú tými najhoršími ženami na svete. Dámy vzchopte sa! Váš šéf vám nebude tolerovať vyplakávanie nad vašim dieťaťom, ktorému sa každý deň tlačí nový zúbok. Matka, ktorá trávi s dieťaťom niekoľko hodín denne je spokojnejšia ako tá, ktorá s ním trávi celý deň a popri tom ho obviňuje z toho, kde mohla byť jej kariéra, keby ho ešte nemala.

Pomalší vývoj

Poznáte to, ten nezáväzný rozhovor na ihrisku. Dozviete sa, že Ferko sa vedel v 3 mesiacoch plaziť a Anička po roku hovorila plynule. Kladiete si otázku, čo je to s tým mojim dieťaťom? Nebojte, nič mu nie je. To sa len susedia vyťahujú dokonca niekedy klamú. Vaše dieťa nepotrebuje špeciálne testovanie, ani nič podobné. Všetko príde v správny čas, nemajte obavy.

Očakávania

Svoju princezničku ste zapísali na hodiny baletu resp. hru na husliach. Ona sa však rozhodne pre rockovú hudbu a hru na gitare v garáži. Žiaden strach, nie ste zlá matka. Vychovali ste len osobu s vlastným názorom. To predsa nie je zlé.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mommyblog (@mummymaike) on

Neslušnosť

Prišla puberta a vy sa pýtate, čo je toto za neslušného cudzinca? Toho som predsa takto nevychovala. Neobviňujte sa. Nie je to váš vplyv, to hormóny. Vyrastie z toho.

adme.ru

Najnovšie články