Zmenila históriu našej krajiny a ukázala ľudskosť. Prezidentka Zuzana Čaputová dnes oslavuje narodeniny

Kristína Hagarová , TASR

Foto: archív TASR

Piata hlava štátu v histórii Slovenskej republiky a historicky prvá žena na čele našej krajiny, prezidentka Zuzana Čaputová, dnes oslavuje narodeniny. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Prezidentka Zuzana Čaputová bola do funkcie inaugurovaná 15. júna 2019, keď zložila sľub pred Národnou radou. Stala sa prvou ženou v úrade prezidenta Slovenskej republiky a súčasne vo veku 45 rokov aj najmladším človekom, ktorý v našej histórii zastával úrad prezidenta. Predtým, než sa stala prezidentkou, pôsobila ako právnička aj aktivista.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova),

Informuje aj povzbudzuje

Je spoluzakladateľkou a bývalou podpredsedníčkou hnutia Progresívne Slovensko. V roku 2016 bola právničkou iniciatívy Skládka nepatrí do mesta, ktorá sa usilovala o zavretie skládky v Pezinku, za čo dostala aj ocenenie. Venovala sa tomu viac ako desať rokov. V máji minulého roka získala ocenenie v Bruseli ako Európska osobnosť roka. Je aktívna aj na sociálnych sieťach, kde sa snaží ľudí informovať o aktivitách, ale aj povzbudiť.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova),

Kríza nami otriasla

„Kríza našim svetom otriasla a umožnila nám pozrieť sa na svet inak. Ukázalo sa, že keď ako spoločnosť máme rovnaký cieľ, dokážeme veľké veci. Prejavili sme veľkú dávku súdržnosti, solidarity a disciplíny. Dokázali sme veľmi rýchlo zareagovať na hrozbu, veľmi rýchlo sme si uvedomili, že nie sme ohrození iba my, ale aj naši blízki. Uvedomili sme si, že naše nemocnice hroziaci nápor chorých nemusia zvládnuť. Boli sme ochotní prijať obmedzenia a správali sme sa naozaj príkladne. Musíme sa však pozerať dopredu a hľadať v tom niečo, čo nám pomôže byť lepšími a pripravenejšími na všetky ťažkosti, ktoré nás v budúcnosti ešte môžu postihnúť,“ napísala na Instagrame.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova),

Ukázala ľudskosť

Počas svojho prvého roka v úrade sa snažila upozorniť na rôzne problémy od enviromentálneho charakteru, cez problémy vo fungovaní štátu. Prejavila však aj ľudskosť a empatiu, keď zmiernila trest 41-ročnému mužovi, odsúdenému za krádež, na 8-ročný trest odňatia slobody. Muž má byť v ťažkej životnej situácii s 10-ročnou dcérou, ktorá sa lieči na onkologické ochorenie. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova),

Zmiernila trest

„Od spáchania skutku uplynulo 14 rokov a odsúdený si medzičasom založil rodinu. Je otcom troch maloletých detí, pričom jeho 10-ročná dcéra sa lieči na onkologické ochorenie,“ približuje. Rodina odsúdeného sa tak ocitla v zložitej sociálnej situácii vzhľadom na to, že matka detí nepracuje, keďže musí sprevádzať dcéru pri nevyhnutných hospitalizáciách. „Odsúdený vykonal viac ako rok z uloženého trestu odňatia slobody a jeho hodnotenie z ústavu na výkon trestu odňatia slobody je kladné. V súčasnosti nie je trestne stíhaný,“ dopĺňa hovorca. Prezidentka vzhľadom na zložitú situáciu odsúdenému odpustila štyri roky z 8-ročného trestu pod podmienkou, že odsúdený počas troch rokov od jeho prepustenia nespácha žiadny trestný čin.

Počas krízy spôsobenej koronavírusom niekoľkokrát zdôrazňovala podporu súdržnosti, oceňovala prácu zdravotníkov a vedcov, ale upozorňovala aj na to, aby sme sa snažili ochrániť slabých.

Najnovšie články