Psy majú vlastný jazyk a tomu ľudskému príliš nerozumejú. Vedia pochopiť základné povely, no to je všetko. Mnohí ľudia ich však vnímajú ako ľudské bytosti a tým im nechtiac ubližujú. To, čo je príjemné človeku, nemusí byť príjemné aj psovi. A to platí aj v opačnom poradí. Vybrali sme pre vás 10 najčastejších chýb, ktoré negatívne ovplyvňujú šťastie možno aj vášho štvornohého miláčika.
Veríme, že ich pochopenie vám pomôže viac porozumieť vášmu chlpatému kamarátovi.
Mýtus: Psy sa dokážu podeliť o veci
Všetci máme obľúbené veci, ktorých sa zbavujeme len veľmi ťažko. Pre niekoho je to mobil, pre iného auto, niekto sa zas nechce rozlúčiť s plyšovou hračkou, ktorá mu pripomína obdobie mladosti. Avšak mnohí tiež dokážeme vyhodnotiť čo už nepotrebujeme. U mnohých psov je to iné. Preto by sme im nemali brať ich obľúbené hračky či kostičky, pokiaľ na to nie sú vycvičené.
Mýtus: Psy sa radi maznajú
Môžete ich pohladiť, avšak ani s fyzickým dotykom to netreba preháňať. Nie všetky psy majú radi, keď ich beriete na ruky. Ak budú potrebovať vašu fyzickú prítomnosť, väčšinu vás sami vyhľadajú.
Mýtus: Pes ktorý vrčí, je nebezpečný
Nemusí to tak byť. Väčšinu ide len o zvukovú signalizáciu, ktorej cieľom je vystrašiť. Avšak nemusíte sa báť. Nenadarmo sa vraví, že pes, ktorý šteká, nehryzie. A je to väčšinou naozaj tak.
Mýtus: Psy milujú oddych tak, ako ľudia
Pes si oddýchne veľmi rád. Ale nechcite od neho, aby s vami pozeral televízor či čítal noviny. Váš štvornohý miláčik potrebuje aktivitu. Ak s ním nevybehnete na dlhú prechádzku, na ktorej sa môže zbaviť prebytočnej energie, s najväčšou pravdepodobnosťou uňho vypestujete depresiu.
Mýtus: Psy sú dobrí hostitelia
Ak k vám na návštevu prišiel iný majiteľ psa spolu so svojim miláčikom, možno ste boli nemilo prekvapení z negatívnej reakcie vášho psa. Ten akosi „nemusel“ štvornohú návštevu. Je to prirodzené. Psy sa vyvinuli z vlkov, a preto si bránia svoje územie. Okrem toho ani len netušia, že ten pes u vás je len na návšteve a nie na večnosť.
Mýtus: Pes je priateľský ku každému
Ak máte psa, ktorý má priateľskú povahu, pravdepodobne ste naňho patrične hrdí. No nie vždy váš priateľský pes rovnako pozitívne prijíma i druhých psov či ľudí. Je to absolútne v poriadku. Psy majú rôznu povahu, podobne ako ľudia, preto aj ich reakcie na interakciu s ostatnými psami môžu byť odlišného charakteru.
Mýtus: Psy sa približujú k druhým len s priateľským úmyslom
Nemusí to tak byť. Niekedy sa stáva, že pes podíde k inému psovi či k človeku, pretože chce získať čo najviac informácií o potenciálnom nebezpečenstve. Preto začne vrčať. Keď to spozorujete, skúste čo najskôr odísť so svojim psíkom. Je to preňho priveľký stres, ktorý nevedie k ničomu dobrému.
Mýtus: Veľký dvor vynahradí dlhé prechádzky
Nie, nie a ešte raz nie. Pes potrebuje prechádzky ako soľ. Nestačí mu veľký dvor. Ak ste si zadovážili psa, máte voči nemu obrovskú zodpovednosť. Preto s ním choďte na prechádzky vždy, keď vám to dovolí čas. Zároveň si tak s ním vybudujete jedinečné puto.
Mýtus: Psy nám úmyselne robia napriek
To nie je pravda. Podľa vedcov, psy sa správajú nevhodne, len keď nerozumejú signálom vášho tela, alebo sú zmätení z danej situácie. Preto ich nehrešte. Za väčšinu zlých vzorcov správania môže práve komunikačné nedorozumenie.
Mýtus: Štekanie či vrčanie je prvým znakom nešťastného psa
To, že je pes nespokojný, dáva najavo. Väčšina majiteľov psov však ignoruje prvotné signály. Môže to byť vyhýbanie sa očnému kontaktu, stiahnutý chvost, či skrývanie sa. Keď si ich nevšímame, pes prejde k následnému kroku. Začne vrčať či štekať. Je to znak toho, že sa nevie vysporiadať s nepríjemnou situáciou.
Veríme, že vám tieto tipy pomôžu lepšie porozumieť duši vášho psa.
Nahlásiť chybu v článku