Zdravé, nezdravé. Toto môžem, toto nie. Takto to dopadne, keď sa viac než zdravým sedliackym rozumom riadime „zdravými“ radami akosi prehnane svalnatých výživových poradcov. Internet je dnes plný strašidelných titulok o nebezpečenstve mnohých výrobkov a odborníci na výživu vypisujú dlhé zoznamy toho, čo by sme nemali konzumovať.
Našťastie nie je situácia taká žalostná, ako sa zdá. Namiesto napumpovaných svalov má každý zdravý človek prijať do tela aj nejaký ten tuk či cukor. Všetci predsa vieme, že všetkého veľa škodí, preto ak chceme byť zdraví, mať nášmu telu a zdravotnému stavu primeranú hmotnosť a byť spokojní a šťastní, musíme sa stravovať plnohodnotne. Teda jesť veľa zeleniny, prijímať bielkoviny a vydávať dostatok energie. Naozaj nič sa nestane, ak si doprajeme pizzu, plnotučné mlieko či dobrú čokoládu.
Pizza
Jedno z najobľúbenejších jedál je milované i nenávidené. Pizza je doslova darom z talianskej kuchyne a môže byť dokonca veľmi užitočná pre naše telo. Taká pizza totiž okrem všetkých tých „škodlivých“ vecí obsahuje aj syr, zeleninu a paradajkový pretlak, pričom všetky tieto ingrediencie sú plné vitamínov a vápnika, ktorý naše telo potrebuje denne dostávať.
Údené mäso
Údené mäso je považované za škodlivé z dôvodu nadbytku soli. Čo však poradcovia zabudli spomenúť, je to, že aj údené mäso je len mäso a obsahuje veľmi veľa proteínov. Ak si navyše údeniny vyrábate sami, potom presne viete, čo všetko do nich dávate.
Kečup
Rovnako ako akákoľvek iná kupovaná omáčka, ani kečup nie je dôveryhodný, pretože obsahuje celu hromadu éčok, zahusťovadiel a stabilizátorov. Jeho pozitívum však spočíva v obrovskom množstve antioxidačného lykopénu, ktorý okrem iného významne znižuje napríklad riziko srdcových ochorení. Vôbec sa preto nemusíte hanbiť, ak si na pizzu doprajete aj kečup.
Červené mäso
Mnoho ľudí stále verí, že červené mäso je príčinou chorôb – od vysokej hladiny cholesterolu, až po výskyt rakoviny. Dokonca aj štúdie dokazujú, že medzi červeným mäsom a akýmkoľvek druhom ochorenia neexistuje súvislosť. Lekári odporúčajú jesť červené mäso každému, najlepšie 2-3 krát do týždňa. Je zdrojom vitamínu D a zinku a prispieva k tvorbe červených krviniek.
Pivo
O nadmernom pití piva nemôže byť reč. Pivo je raz len alkohol a ten veľa dobroty v ľudskom organizme nenarobí. Čím si však neuškodíte, je pohár piva po ťažkom obede. Rýchlejšie vám po ňom vytrávi. Pravidelné pitie pohára piva za deň zlepšuje pleť a chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Sušienky
Aj sušienky sú v nemilosti, pretože podľa niektorých ľudí neobsahujú nič užitočné iba samý cukor. Ako na tento nezmysel jeho hlásatelia prišli nevedno. V skutočnosti sú sušienky úplne diétne a samé o sebe neobsahujú takmer žiaden cukor. Pokiaľ ich, samozrejme, nejete plnené presladenými plnkami.
Slanina
Pohľad na tento produkt z druhej strany barikády vám ukáže, že na rozdiel od všeobecného presvedčenia, že jesť slaninu je škodlivé na cholesterol, oplatí sa ju jesť pre cholín, ktorý obsahuje. Cholín je látka, ktorá pomáha udržiavať mozog zdravý a „v pohybe“. Bráni rozvoju duševných porúch, ale aj Alzheimerovej choroby.
Popcorn
Obľúbené jedlo k filmom či už v kine alebo doma. Samotná kukurica nie je zdraviu vôbec škodlivá. Ak je niečo na popcorne zlé, sú to dochucovadlá – teda najmä príchute, ktorými sú pukance „odzobené“. Ak chcete jesť pukance bezbreho, pokojne ich jedzte. Dbajte však na to, aby neboli maslové, syrové, ani nijaké iné. Najlepšie len solené alebo čisté.
Sushi
O sushi sa hovorí veľa najmú v poslednej dobe, kedy vyšli najavo aféry s morskými rybami plnými červíkov. Ak však jete sushi, o ktorom ste si istí, že je čerstvé a v poriadku, potom vedzte, že mäso obsahuje veľké množstvo bielkovín, esenciálnych omega-3 mastných kyselín, ako aj jód potrebný na správne fungovanie štítnej žľazy.
Mliečna čokoláda
Ak jete kvalitnú mliečnu čokoládu, nemáte sa čoho báť. Tá je totiž vyrobená z ozajstného mlieka, ktoré, ako vieme, obsahuje antioxidanty, horčík, ale aj flavonoidy. Jedinou nevýhodou, prečo nejesť čokoládu, je veľa cukru. Aj to sa však dá vyriešiť kúpou výrobku od spoľahlivých čokolatiérov. Tých už je po svete neúrekom a ich produkty nie sú drahé ani na Slovensku.
Žĺtky
Žĺtky sú zaznávané kvôli ich údajnému vplyvu na cholesterol. Vzhľadom k zmene v potravy kurčiat chovaných na vajcia môžeme s istotou povedať, že množstvo cholesterolu v žĺtkoch je oveľa nižšie než v dobe, kedy sa sliepky kŕmili poriadnym krmivom.
Maslo
Prírodné maslo, teda nie zmes rastlinných a živočíšnych tukov, je produkt, ktorý je v kvalitnej strave priam žiadúci. Obsahuje vzácny vitamín K2 a esenciálne mastné kyseliny. Odložte rastlinné tuky a maslá nabok a jedzte poriadne maslo. Bude vám lepšie chutiť a zaručene sa vám odvďačí aj vaše telo.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), sovkusom.ru
Nahlásiť chybu v článku