Náš byt je na slnečnej strane, pod strechou a nemáme klimatizáciu. 10 tipov a trikov, ktoré ma zachránia pred horúčavou a dusnom

Banana

Nie každý si môže dovoliť klimatizáciu a pre mnohých je jej používanie dokonca nepríjemné. Ak patríte k týmto ľuďom, mali by ste vedieť, že pred letnou páľavou sa dá v byte chrániť aj inak. Stačí len využiť niekoľko tipov a dodržiavať isté pravidlá, ktoré vám znížia teplotu v interiéry o niekoľko stupňov. Koľko z nich poznáte aj vy?

Keď vonku teplota stúpa a slnko žiari stále intenzívnejšie, byty mnohých ľudí sa premieňajú na saunu. Je mnoho ľudí, ktorých príbytok je otočený na slnečnú stranu, nebodaj býva na najvyššom poschodí alebo mu pred oknami nerastú žiadne stromy, ktoré by dopriali aspoň trochu tieňa. Aj napriek tomu existuje niekoľko „vychytávok“, ktoré sú skutočne efektívne.


https://www.instagram.com/p/70i0grpN8i/?tagged=infridge

Ak chcete udržať miestnosť čo najchladnejšiu, musíte vetrať len v čase, keď vonku klesne teplota. Vo všeobecnosti je to asi od 4 hodiny ráno do 7 ráno. Rovnako sa však oplatí vetrať od 8 alebo 9 hodiny večer. Cez deň majte podľa možnosti zatiahnuté žalúzie alebo závesy.

Ak už ide o zatiahnutie závesov, aj tie by mali spĺňať určité špecifikácie. Na syntetiku radšej zabudnite, pretože sa skoro prehrieva. Ideálne sú husto tkané biele textílie.

maxpixel.net

Neverili by ste, ale čím vac lapačov prachu doma máte, tým viac sa vám tam zadržiava horúci vzduch. Pre lepšiu cirkuláciu je vhodné zbaviť sa kobercov, nebodaj kožušín a tiež množstva vankúšov.

Ďalším skvelým trikom je namočený uterák. Ten namočte a vyžmýkajte v čo najstudenšej vode a následne ho zaveste pred otvorené okno alebo balkón. Nielen že ochladí vzduch, zvýši aj vlhkosť v byte, ktorá je často nízka.

Ak vás trápi horúčava najmä večer, keď chcete spať, možno by ste mali využiť starý, ale overený trik. Keď ešte klimatizácia ani neexistovala, večer zvykli ľudia navlhčiť celé podlahy. Tiež to pomôže znížiť teplotu v interiéri a vám sa bude v chladnejšej izbe spať oveľa príjemnejšie.

Veľmi dobrým a lacným riešením sú aj stropné ventilátory. Aj keď neurobia toľko práce ako klimatizácia, mnoho ľudí ich znáša narozdiel od nej úplne v poriadku. Mali by ste si však overiť, či sú zapnuté správne, pretože veľa z nich má 2 režimy. Prepnite si preto ventilátor na letný mód alebo si to odkontrolujte podľa smeru jeho točenia. Ramená by sa mali krútiť proti smeru hodinových ručičiek, aby sa vzduch ťahal smerom k stropu.

pexels.com

Stojanový ventilátor je tiež dobrou investíciou, no budete ho musieť trošku „upraviť“. Jeho bežná funkcia nie je až taká efektívna, pretože len rozoženie horúci vzduch po miestnosti a po chvíli sa začne zahrievať aj jeho motor, ktorý len produkuje ďalšie teplo. Preto si pripravte fľaše naplnené vodou a dajte ich do mrazničky. Ak je naozaj teplo, zamrazte 4 fľaše. 2 fľaše s mrazenou vodou položte pred ventilátor a ten zapnite. Bude tak roznášať príjemný chladný vzduch a vy si môžete užiť podomácky vyrobenú klimatizáciu. Po 4 až 5 hodinách dajte fľaše do mrazničky a vyberte ďalšiu dvojicu. Rovnako dobre namiesto fliaš poslúži aj ľad v miske.


https://www.instagram.com/p/BVfOkqSh1I2/?tagged=fanhack

Materiál vašej posteľnej bielizne je tiež veľmi dôležitý. Ak máte obliečky zo saténu alebo syntetiky, vymeňte ich za bavlnu alebo hodváb. Ako iste viete, bavlna dobre absorbuje pot, a tiež si lepšie udržiava teplotu a nezahrieva sa tak, ako iné materiály. Prírodný hodváb dokáže ochladiť pokožku a je veľmi ľahký a príjemný na dotyk.


https://www.instagram.com/p/BkShr2vlMb4/?tagged=bedclothes

Keď už máme vybrané vhodné oblečenie pre posteľ, je rad na vás. Mali by ste spať v bavlnenom odeve alebo jednoducho spite bez neho.

Ráno, pred odchodom do práce tiež môžete obliečky na vankúše vložiť do chladničky. Večer pred spaním ich navlečte. Príjemne chladia a vám sa bude oveľa lepšie zaspávať.

Odborníci odporúčajú spať v teplote 18 stupňov. Tá je ideálna pre zdravý a pokojný spánok, takže ak by ste sa chystali neskôr zadovážiť si klimatizáciu, myslite na to. Dôležité sú i nastavenia na klimatizácii, ktoré často ponúkajú takýto nočný režim. Asi dve až tri hodiny pred spaním by ste mali miestnosť poriadne ochladiť.

Pozri aj: Dá sa naozaj schudnúť pomocou jablčného octu? Po prečítaní tohto článku v tom budete mať konečne jasno

 Jana, adme.ru

Najnovšie články