12 vecí, ktoré dennodenne používame, no nevieme o nich, že majú dátum spotreby

Michal Blaško

Každý z nás kontroluje dátum spotreby na veciach ako je mlieko a mliečne výrobky, vajcia, mäso, a tiež mnohí si dávame pozor na dátum spotreby kozmetiky po jej otvorení. Ale to nie je z ďaleka všetko. O mnohých predmetoch, ktoré denne používame, ani netušíme, že aj tie majú svoju životnosť a svoj „dátum spotreby“, po ktorom by sme ich mali radšej vymeniť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vankúš 2-3 roky

Po čase vankúš začne strácať svoj pôvodný tvar, čo môže mať negatívny vplyv na krčnú chrbticu. Takisto starý vankúš je spravidla plný roztočov a prachu.

Špongia – 6 mesiacov

picclick.com
picclick.com

Špongia na umývanie sa v sprche je ideálny predmet na množenie húb a plesní. Nezabúdajte preto takúto špongiu čistiť vo vriacej vode, ktorá by mala zneškodniť baktérie a nežiaduce plesne.

Zubná kefka – 3 mesiace

Zubnú kefku by sme mali meniť najneskôr po troch mesiacoch používania. No vymeniť by sme ju mali aj po prekonanej chorobe, napríklad chrípke, aby sa predišlo prípadnému opätovnému ochoreniu.

Parfémy – 1 až 3 roky

Parfémy zvyčajne obsahujú esenciálne oleje, ktoré by mali vydržať tri roky v zavretom flakóne a po otvorení by sa mali použiť zvyčajne do dvoch rokov.

Cumeľ – 2 až 5 týždňov

ytimg.com
ytimg.com

Latexové cumle by sa mali meniť približne po mesiaci a tiež pri každom poškodení. Cumeľ sa ľahko zašpiní a latex môže pri používaní prasknúť a v malých štrbinách sa množia baktérie.

Podprsenka – 1 až 2 roky

Podprsenka by sa mala vymeniť do dvoch rokov od začatia používania. Po čase totiž stratí svoj pôvodný tvar, môže byť väčšie alebo naopak menšia, čo spôsobí, že nosenie je nepohodlné.

Bežecké topánky – 1 rok

Po prebehnutí približne 500 kilometrov tenisky začnú strácať svoje pôvodné funkčné vlastnosti. To môže znamenať napríklad väčšie otrasy v kĺboch, čo sa môže prejaviť nepríjemnou bolesťou kolien.

Korenie – 1 až 3 roky

anisassecretsspices.com
anisassecretsspices.com

Korenie po dobe dlhšej ako tri roky a niekedy aj menej, stráca takmer všetku svoju typickú arómu. Pri mletom korení tento efekt nastáva skôr, preto by ste mleté korenie mali spotrebovať už do 6 mesiacov.

Múka – 6 -12 mesiacov

Trvanlivosť múky záleží od jej druhu a tiež spôsobu mletia. Pri dlhodobom a nesprávnom skladovaní sa do múky môže dostať hmyz a časom klesá aj jej kvalita.

Hasiaci pristroj – 15 rokov

axefpc.ca
axefpc.ca

Existuje riziko, že takýto prístroj môže mať po dlhej dobe skladovania určité technické problémy. Môže dôjsť k náhodnému prasknutiu prístroja, alebo ventil začne prepúsťať hnací plyn do okolia, čo spôsobí nefunkčnosť prístroja.

Dezinfekcia – 3 mesiace

Po tejto dobe viaceré dezinfekčné prostriedky nie sú vhodné na svoje využitie. Po otvorení takéto prostriedky začnú rýchlo strácať svoju efektivitu v zabíjaní baktérií a vírusov.

Repelent – 2 roky

flickr.com
flickr.com

Po dobe dlhšej ako dva roky je mnoho repelentných prípravkov neúčinných, keďže účinné látky z veľkej časti vyprchali alebo sa ich odpudzovací efekt výrazne znížil.

Poznáte ešte nejaké ďalšie predmety, o ktorých výmene často neuvažujete, no aj tie majú svoju obmedzenú životnosť a je dobré ich raz za čas vymeniť? Napíšte nám.

Pozri aj: Najväčšie podvody na spotrebiteľoch: Rebríček 14 neskutočne predražených vecí, ktoré aj napriek tomu kupujete každý deň aj vy

zdroj: babskeveci.sk (mmm), brightside.me

Najnovšie články