4 dobré dôvody, prečo jesť menej mäsa ako ste zvyknutí. Vegetariánstvo v tom však nehľadajte

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Ľudia sa budú donekonečna hádať o tom či je dobré byť vegetariánom, alebo vegánom, alebo či je najlepšie jesť všetko s mierou. Isté však je, že by sme mali jesť menej mäsa a ani vegetariánstvo, ani vegánstvo s tým nemá vôbec nič spoločné. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V poslednej dobe sa realizuje množstvo výskumov, podľa ktorých nemusíme byť vegetariáni, aby sme našej planéte pomohli. Ako uvádza portál Guardian, existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo je lepšie vzdať sa mäsa aspoň niekoľko dní do týždňa a nahradiť to zeleninou.

Foto: unsplash

Riziko chorôb

Keď je vaša strava založená v prvom rade na mäse, vaše telo bude reagovať na nedostatok vlákniny, ktorú má zo zeleniny, ovocia a strukovín. Reakcia na seba nenechá dlho čakať, keďže to zasahuje trávenie a predpokladá zápchu. Okrem toho vláknina z tela odstraňuje toxíny a karcinogény a reguluje cholesterol. Preto bez nej hrozí riziko rakoviny, cukrovky, srdcového infarktu, mozgovej príhody a trombózy.

Potenie a chuť na alkohol

Nedostatok uhľohydrátov v tele má závažné následky, pretože slúžia ako zdroj energie. A ak sa sacharidy nedostanú do tela, začnú sa štiepiť tuky a bielkoviny. V dôsledku toho sa vyvinie stav ketóza, objaví sa únava, závraty, zmätenosť a nevoľnosť. Neskôr sa zvýši hladina kyseliny močovej, čo môže spôsobiť hnačku, nevoľnosť, artritídu a tvorbu obličkových kameňov. Ľudia, ktorí jedia veľa mäsa sa taktiež nadmerne potia a mnohí pripúšťajú, že majú zvýšenú chuť na alkohol.

Foto: unsplash

Nedostatok vitamínu C

Naše telo samo o sebe nedokáže produktovať vitamín C a vo varenom mäse prakticky chýba. Takže u ľudí, ktorí jedia veľa mäsa a málo ovocia a zeleniny hrozí okrem toho, že sa veľmi skoro dostavia vrásky (pretože práve kyselina askorbová sa podieľa na syntéze kolagénu, ktorý je zodpovedná za pevnosť kostí a elasticitu kože) aj ich tvár bude veľmi bledá. Utrpia tým aj vaše zuby, no objavia sa aj vyrážky, vredy a rany, ktoré sa nehoja.

Foto: unsplash

Koľko mäsa by sme teda mali jesť?

Osoba s hmotnosťou 70 kilogramov nemusí mať viac ako 100 gramov proteínu za deň a nie je potrebné, aby bol živočíšneho pôvodu. Pokiaľ teda ide o mäso, odborníci radia, aby sme uprednostnili ryby a hydinu. Červené mäso by sme mali podľa nich jesť najviac dvakrát do týždňa. Inak môže mať nepriaznivý účinok na vaše zdravie. Mäso sa v našom tele trávi 5 až 7 hodín a jeho konzumovanie vo veľkom množstve môže spôsobiť rakovinu hrubého čreva alebo cukrovku. Ďalej sa odporúča, aby sme mäso varili v pare alebo v rúre.

Uvažovali ste niekedy nad tým, že začnete jesť menej mäsa?

Najnovšie články