5 skvelých spôsobov, ako dokonale vyprať biele spodné prádlo, čipku a delikátne materiály bez toho, aby sa poškodili

Lucia Mužlová

Milujem odtiene bielej, či už to je mramorovo biela, ľaliovo biela alebo ľadová biela. Čo však určite nemilujem je, že biela farba časom vybledne, ba dokonca zožltne. V dnešnom článku si povieme niečo o tom, ako sa starať o bielu spodnú bielizeň, o jemné tkaniny a dokonca aj o čipku a to tak, že sa nepoškodia.

bielenie1
takprosto.cc

Tieto metódy sú tiež skvelé ako prevencia pred zožltnutím a pred vyblednutím. Ak sa hneď pred prvým praním budete riadiť aspoň jednou z týchto rád, vaše oblečenie vydrží oveľa dlhšiu dobu krásne žiarivé a čisté.

Ako na bielenie bielizne? Všetky tieto metódy sú mimoriadne šetrné k materiálom. Aj to najdrahšie čipkované prádlo ostane neporušené, no škvrny a zažltnutie zmiznú ako zlý sen.

Bielenie citrónovou šťavou

bielenie2
takprosto.cc

Citrónová šťava pomáha zbaviť sa mastných škvŕn a škvŕn od potu, pričom obnovuje žiarivú bielu farbu oblečenia. Okrem iného dodá oblečeniu aj peknú sviežu vôňu.

Budeme potrebovať:

250 ml čerstvej citrónovej šťavy

2 litre vody

Postup:

Do prevarenej vody pridáme citrónovú šťavu. Chladný roztok citrónovej šťavy je vhodný na pranie najmä jemných tkanín. Stačí, keď v ňom veci necháte namočené minimálne dve hodiny.

Po dvoch hodinách veci vyberieme a problematické oblasti ešte môžeme dočistiť citrónovou šťavou. Oblečenie potom vyperieme obvyklým spôsobom, najlepšie v rukách a za pomoci pracieho prášku.

Bielenie soľou

bielenie3
takprosto.cc

Soľ pomáha najmä pri bielení golierov, rukávov a aj pri odstraňovaní odolných škvŕn.

Budeme potrebovať:

1 polievkovú lyžicu soli

šťavu z polovice citróna

Postup:

Soľ si zmiešame s citrónovou šťavou do jemnej kašičky. Produkt nanesieme na problematické oblasti a necháme pôsobiť minimálne 30 minút. Potom stačí oblečenie vyprať obvyklým spôsobom.

Bielenie octom

bielenie4
takprosto.cc

Ocot je skvelým prostriedkom na bielenie oblečenia. Dezinfikuje tkaniny, čo eliminuje akékoľvek pachy. Navyše je účinný, ak máte veľmi tvrdú vodu, pretože vodu zároveň zmäkčuje.

Budeme potrebovať:

250 ml octu

2 litre teplej vody

Postup:

Ocot prilejeme do teplej vody a premiešame. Oblečenie vložíme k roztoku a necháme ich namočené po dobu aspoň 8 hodín, takže pokojne aj celú noc. Potom stačí oblečenie vyprať obvyklým spôsobom. K aviváži však môžete pokojne pridať jednu menšiu šálku octu. Účinok bude ešte lepší.

Bielenie kyselinou boritou

bielenie5
takprosto.cc

Kyselinu boritú nájdete v lekárni, prípadne aj v drogérii. Je to kyselina, ktorá preniká hlboko do tkanín, no zároveň je k oblečeniu veľmi šetrná, takže sa nemusíte báť nejakého poškodenia. Odstraňuje aj veľmi staré škvrny a pomáha pri tzv. beznájdených prípadoch, kedy chcete kus oblečenia už naozaj vyhodiť, lebo si neviete rady.

Budeme potrebovať:

50 gramov prášku kyseliny boritej

3 litre teplej vody

Postup:

roztok si namiešame podľa pokynov a špinavé oblečenie namočíme na 3 hodiny do teplejšieho roztoku. Následne klasicky vyperieme.

Bielenie kôrou z pomaranča a citróna

bielenie6
takprosto.cc

Aromaterapia a bielenie oblečenia v jednom. Výsledok je naozaj ohromujúci!

Budeme potrebovať:

kôru z pomarančov, citrónov alebo mandaríniek

2 litre vody

2 lyžice peroxidu vodíka

Postup:

Kôru si dáme do hrnca s vodou a chvíľu povaríme. Vyvarenú vodu prelejeme cez sitko a pridáme k nej peroxid vodíka. Oblečenie namočíme v roztoku a necháme ho namočené približne 2 hodiny. následne klasicky vyperieme.

Skvelé spôsoby, ako vybieliť delikátne materiály, čipku a biele spodné prádlo, či košele s golierom. Ak sa vám nápady páčia, zdieľajte ich aj so svojimi priateľkami. Nepochybujem, že to ocenia.

Pozri tiež: Test: Ako rýchlo skontrolovať kvalitu pracieho prášku? Tento jednoduchý trik má prekvapivé výsledky

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc