Chystáte sa sadiť uhorky? Toto je 7 TOP tipov od záhradkárov, vďaka ktorým vyrastú rýchlo

Lucia Mužlová

Foto: pexels.com

Počas leta sú uhorky tou najobľúbenejšou zeleninou. Sú osviežujúce, môžete ich jesť kedykoľvek a ideálne sa hodia do šalátov. Uhorkový šalát k nedeľnému obedu je to najlepšie, čo si v lete môžete dopriať. Ak sa venujete záhradke a chystáte sa sadiť uhorky, možno vám prídu vhod niektoré rady priamo od záhradkárov.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: pixabay

Uhorky sú náročné na slnečné žiarenie, preto sa uistite, že tam, kde ich budete sadiť budú mať dostatok svetla a tepla. Dobre si rozumejú s hrachom, fazuľou a hlávkovým šalátom, takže ich pokojne vysaďte vedľa seba. Na výsadbu je najvhodnejší stred až koniec apríla, záleží od počasia. Keďže najbližšie dni sa má ochladiť, odporúčame s výsadbou ešte trochu počkať. Denná teplota by mala byť dlhodobo nad 15 stupňami, vtedy je ideálne počasie.

Uhorky saďte spolu s hnojivom na vyvýšenejšiu časť záhonu, pokojne ich môžete prekryť aj igelitom, aby sa vytvorilo parenisko a teplejšie prostredie. Semienka vkladajte 4 centimetre od seba. Ak budete uhorky zastrihávať kvôli lepším plodom, nikdy nestrihajte hlavný výhonok. Ideálne je, keď ich budete strihať na vedľajších a pod tretím listom. Uhorky majú radi oporu, preto si pokojne pomôžte drevenou alebo drôtenou konštrukciou, vďaka ktorej sa vytiahnu viac do výšky.

Foto: pxhere

Uhorky môžete najskôr zasadiť ako sadenice, nemusíte ísť rovno na priamy výsev do pôdy. Ak sa rozhodnete pre sadenice, teraz je ideálny čas. Do troch až štyroch týždňov budete mať ideálne priesady, ktoré potom stačí zasadiť do zeme. Ideálne však je vysadiť ich priamo do teplejšej pôdy. Dbajte na správne zalievanie a do dvoch týždňov budete vidieť prvé výhonky.

TIP na domáce hnojivo

Hnojivo na uhorky si môžete vyrobiť aj podomácky, nemusíte tak investovať veľa peňazí do hnojív z obchodu. Kvasenie je to, čo im skutočne pomáha a rastú ako huby po daždi.

Budeme potrebovať:

  • kôrky zo staršieho chlebíku
  • vodu
  • vedro

Postup:

  • Do vedra vložíme kôrky. Malo by ich byť dosť, keďže je potrebné zaplniť aspoň polovicu vedra. Teraz ich zalejeme vodou. Vedro necháme týždeň tak. Nenechávame ho však vonku, pretože je v noci ešte trochu chladno a kvasenie pri neprebehlo tak, ako by malo.
  • Vedro teda necháme niekde vnútri, najlepšie tam, kde je trochu teplejšie. Po týždni si výslednú zmes nariedime s vodou v pomere 1:3. Týmto prírodným hnojivom zalejeme zasadené uhorky. Toto hnojivo môžete používať až kým uhorky nebudete zberať. Želáme veľa šťastia a hlavne, nech rastú.

Najnovšie články