Prečo výprask na deti už dávno neplatí? Toto je 5 tipov ako deťom ukázať, že urobili niečo zlé aj bez bitky

Gabriela Kinčoková

Foto: unsplash

Je veľmi smutné, že ešte aj dnes sa nájdu rodičia, ktorí riešia neposlušnosť u svojich detí bitkou, prípadne výchovnou fackou. Táto téma je navyše citlivá a mnoho ľudí sa k svojim výchovným praktikám odmieta vyjadriť. Ešte pred niekoľkými rokmi by sa rodičia zhodli, výchovná facka je účinný nástroj ako donútiť deti poslúchať. Dnes je to ale celkom inak a to aj vďaka mnohým štúdiám, ktoré boli odvtedy spracované. Čím by mali rodičia nahradiť telesné tresty?

Podľa Amerického národného združenia školských psychológov je telesný trest „úmyselné vyvolanie bolesti, nepohodlia alebo použitie fyzickej sily voči dieťaťu s úmyslom potrestať ho.“ Bežná forma telesného trestu je bitka.

Dlhé roky bolo fyzické trestanie detí po celom svete prehliadané a nikto mu neprikladal veľkú dôležitosť. Veľa ľudí bolo názoru, že pokiaľ dieťa niečo spraví, musí predsa dostať nejakú príučku, aby chybu neopakovalo. Až koncom 20. storočia, keď mnoho psychológov a vedcov prišlo s informáciami, že telesné tresty deťom veľmi škodia či už po psychickej alebo fyzickej stránke, sa v mnohých krajinách fyzické tresty zakázali.

V spojených štátoch sa stále mnoho ľudí domnieva, že fyzické tresty vôbec nie sú zlé a deti treba občas „vybiť“. V roku 2012 sa konal prieskum, ktorý zistil, že viac ako polovica žien a 3/4 mužov si myslí, že telesné tresty jednoducho patria k výchove. Existujú však aj štúdie, ktoré hovoria, že školské telesné tresty napomáhajú k lepšiemu správaniu či k úspechom študentov. Rodičia, ktorí udreli svoje deti tvrdia, že sa to neodrazilo na ich zdraví (psychickom ani fyzickom) a dnes sú úplne v poriadku.

Foto: unsplash

V roku 2016 ale odborníci prišli so štúdiou, ktorá odhalila zaujímavé fakty. Skúmala fyzicky trestané deti a negatívne účinky telesných trestov. Toto sú negatívne účinky, ktoré publikovali:

Zvýšená agresivita

Foto: unsplash

Deti, ktoré boli fyzicky trestané počas svojho detstva, majú väčšiu tendenciu fyzicky trestať svojich rovesníkov, v dospelosti partnerov, sú agresívni voči okoliu a voči svojim rodičom. Vedci z Tulanskej univerzity zistili, že deti, ktoré sú do 3 rokov často bité, prejavia svoju agresivitu skôr ako deti, ktoré bité neboli. Agresia je reflexívna odpoveď na prežívanie bolesti. Ak budú deti vyrastať s tým, že násilie je vhodný spôsob na dosiahnutie toho čo chcú, v dospelosti to budú napodobňovať.

Zhoršené správanie

Foto: unsplash

Podľa Sandry Graham-Bermann sa počas fyzického trestu síce zlé správanie dieťaťa zastaví, no neskôr to má veľký dopad na jeho správanie. Deti, ktoré boli fyzicky trestané majú zhoršené správanie a preto často klamú, kradnú, šikanujú, podvádzajú, utekajú alebo sa zapoja do zločinu.

Problémy s duševným zdravím

Foto: unsplash

Fyzické tresty so sebou nesú nie len fyzickú bolesť, ale veľký podiel majú aj na psychickej bolesti. Často bývajú spojené s poruchami správania, úzkosťou, depresiou, samovražednými sklonmi, nízkym sebavedomím či emočnou nestabilitou. Výskumníci zistili, že deti, ktoré zažívali telesné tresty aspoň raz do mesiaca v priebehu 3 rokov, mali v určitých oblastiach prefrontálnej kôry menej šedej hmoty, ktorá bola spojená s depresiou, závislosťou či inými duševnými poruchami.

Znížená kognitívna schopnosť

Foto: unsplash

Zmena šedej hmoty ovplyvňuje u detí IQ, schopnosť rozhodovať sa, či spracuvávať myšlienky. Niektoré štúdie ukázali, že deti, ktoré boli vystavené telesným trestom, nešli na vysokú školu.

Telesné tresty sa stanú súčasťou života

Foto: unsplash

Štúdia z roku 2011 ukázala, že deti, ktoré boli fyzicky trestané majú väčšiu pravdepodobnosť, že použijú tento štýl riešenia problémov aj v budúcnosti. Rovnaký prístup môžu mať aj ku svojím deťom. Telesné tresty sa zachovajú a je následne len veľmi ťažké ich odstrániť. Analýza štúdií zistila, že telesné tresty môžu hlboko narušiť vzťah medzi rodičom a dieťaťom.

Ako potrestať deti bez fyzického násilia?

Viac s nimi komunikujte. Je veľmi dôležité rozvíjať komunikáciu s vaším dieťaťom už v mladom veku, aby sa stalo citovo inteligentné. Toto je zručnosť, ktorá ich naučí viac počúvať, rozpoznať a pozitívne prejavovať svoje emócie.

Ukážte svojim deťom, čo sa stane ak sa budú správať zle. Buďte teda konkrétny o dôsledkoch, ktoré vyplynú z ich správania. Napríklad ak deti budú hádzať hračkami vysvetlite im, že hračky sa môžu zničiť a prebuďte v nich súcit.

Odstráňte privilégiá. Ak vaše dieťa nebude chcieť niečo urobiť tak mu niečo odoprite. Americká pediatrická akadémia tvrdí, že mu určite nemáte odoprieť jedlo, ale napríklad hračku, na ktorej mu veľmi záleží.

Dajte im časový limit. Znamená to, že ak sa vaše dieťa hnevá alebo niečo spravilo pošlite ho na miesto, kde ho nič nerozptyľuje. Nechajte ho premýšľať nad tým, čo urobilo zle. Časový limit si nastavte podľa toho koľko má dieťa rokov 1 rok=1 minúta.

Skúste pozornosť. Vytvorte svojim deťom kútik, kde budú môcť vaše deti tráviť čas.

Foto: unsplash

Predtým než použijete na svoje dieťa akýkoľvek fyzický trest, je veľmi dôležité sa zamyslieť nad vyššie uvedenými negatívnymi vplyvmi. Či naozaj jedna bitka stojí za trápenie počas celého života.

Pozri aj: Pediatri varujú, že ani jedna výchovná nie je v poriadku. Toto je dôvod, prečo by ste ako rodičia nikdy nemali biť svoje deti

Gabriela, mother.ly

Najnovšie články