Možno ste pred takouto voľbou stáli už aj vy. Chceli ste si kúpiť nový smartfón, avšak jeho cena vás nemilo prekvapila. No našli ste aj jeho alternatívu za nižšiu cenu, ktorá sa tvári ako originál. Podobne to môže byť aj s príslušenstvom k mobilu. Stratili ste, či ste si inak poškodili vašu nabíjačku, no z cien od oficiálnych distribútorov sa vám zatočila hlava. Preto sa pozeráte po alternatívnych dodávateľoch, ktorí sľubujú originály za nižšiu cenu, ako ponúka oficiálny predajca. Pri takejto kúpe však hrozí, že sa k vám dostane produkt, ktorý je iba podvrhom a čo je horšie, môže byť aj nebezpečný. Neoficiálne príslušenstvo či napodobeniny originálu totiž môžu spôsobiť skrat a od neho už nie je ďaleko k požiaru. Preto vám dnes ukážeme, ako zistíte, či pred vami je iba lacná napodobenina, alebo skutočný originálny produkt.
Skontrolujte kvalitu obalu
Obal je pre výrobcov rovnako dôležitý, ako produkt vo vnútri. Preto si všimnite detaily v dizajne obalu. Oficiálny výrobca sa vždy postará o každý detail balenia a konštrukcie obalu.
Pozrite sa bližšie na obal. Skontrolujte kvalitu tlače a písma. Písmo by malo byť dobre čitateľné, neroztrasené a konzistentné po celom obale. Nikde by nemala byť vôľa a jednotlivé diely obalu by mali do seba presne zapadať. Všimnite si rohy či zahnutia obalu, tie by mali byť tiež bezchybne upravené. Podozrivá je dokonca aj poškodená vrchná obalová fólia.
Preštudujte si užívateľskú príručku
Návod je ako pas či občiansky preukaz výrobku. Všetky dôležité informácie o zariadení, by tam mali byť v jazyku krajiny, kde je produkt oficiálne zakúpený. V prípade, že je napísaný v inom jazyku, alebo ho nemôžete prečítať kvôli nekvalitnej tlači, tak to všetko nasvedčuje tomu, že zariadenie je buď pašované, alebo je to falzifikát.
Dávajte pozor na kvalitu materiálov
Akýkoľvek materiál či už je to plast, guma, alebo hliník môžu byť vysokej, ale rovnako aj mizernej kvality. Svetové a prestížne značky nemajú dôvod používať lacné a nekvalitné materiály. Pozrite sa lepšie na plasty. Musia byť hladké, bez švov či výstupkov a iných nedostatkov. Bližší pohľad na kvalitu materiálov spoľahlivo odhalí, či výrobok je falzifikát.
Pozrite sa na písmo
Logo je pre výrobcu nesmierne dôležité, a preto mu venujú osobitnú pozornosť. Žiadne odchylky od oficiálneho loga sa netolerujú a aj po rokoch musí byť jasne rozpoznateľné. Všetky fonty a symboly musia byť hladké, čitateľné a trvanlivé. V prípade falzifikátov je logo často nakrivo, je použitý nesprávny font, písmo je roztrasené, alebo je tam logo iba nalepené či dodatočne dotlačené.
Skontrolujte nabíjačku
Nabíjačka by mala byť prispôsobená štandardom krajiny, kde sa zariadenie predáva. Ak dostanete inú nabíjačku, aká sa používa u nás, je jasné, že niečo nie je v poriadku.
Pozornosť opäť venujte aj samotnému prevedeniu nabíjačky a to aj pri kúpe náhradného príslušenstva. Originálne nabíjačky by nemali mať vôľu, nemajú škáry a pôsobia ako jeden celok. Výrobca sa pri nabíjačkách zameriava na kvalitu izolácie, typ použitých materiálov a povrchovú úpravu.
Preskúmajte káble a konektory
Na kábloch sa dá často rozpoznať, či máte v rukách originál, alebo falzifikát. Originálne príslušenstvo má konektory zasadené pevne a rovno, zatiaľ čo na falošných kábloch sú konektory často nakrivo či v nesprávnych uhloch. Niekedy tiež dĺžka konektorov nesúhlasí s hĺbkou zásuvky. Takisto si dávajte pozor na kvalitu izolácie a na symboly. Kábel by mal byť ohybný ale pevný, zatiaľ čo značenie by malo byť jasné a nemalo by byť nalepené, či napríklad ľahko odstrániteľné.
interez.sk (mmm), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku