89-ročná babička chcela bývať sama, no zároveň chcela svoje vnúčatá vidieť častejšie. Pozrite sa, na aké geniálne riešenie prišla rodina!

KatkaR

Staroba je neoddeliteľnou súčasťou života, a preto sa s ňou skôr či neskôr stretne každý z nás. Keď starnú naši blízki, často potrebujú špeciálnu starostlivosť a našou povinnosťou je poskytnúť im ju a vrátiť im lásku, ktorú nám oni dávali celý svoj život. Niekedy to však riešime spôsobom, ktorý nie je tak úplne správny – dávame ich do zariadení pre seniorov, do opatrovateľských domovov, starobincov, a podobne. Nech to už nazveme akokoľvek, jedno je isté – určite to nie sú miesta, kde by mali naši milovaní stráviť jeseň svojho života.

Črtá sa nám tu otázka, či by sa takáto situácia nedala vyriešiť tak, že by naši rodičia alebo starí rodičia zostali bývať s nami. V takomto prípade však môžu nastať rôzne ťažkosti vyplývajúce z rozdielov medzi viacerými generáciami žijúcimi v jednom dome. Aká je teda zlatá stredná cesta, ktorá vedie k spokojnosti oboch strán?

nebula.wsimg.com

Americký lekár a podnikateľ Kenneth Dupin pracoval 7 rokov na tom, aby vyvinul alternatívu opatrovateľského domova, ktorá je výnimočná tým, že dôchodcovia nemusia opustiť svoje deti ani vnúčatá. Práve naopak, bývajú v ich tesnej blízkosti, no zároveň sú samostatní a úplne nezávislí. Ide o špeciálne navrhnutú kompaktnú chatku, ktorá je plne prispôsobená potrebám  starších ľudí.

Up and off to a new home for a dear elderly gentleman!! Home sweet home <3

Gepostet von MEDCottage am Donnerstag, 6. Juni 2013

Najväčšou výhodou chatky je, že je malá a môže byť teda umiestnená hneď vo dvore rodinného domu. To umožní deťom a vnúčatám byť stále nablízku svojím rodičom, resp. starým rodičom. Tí sa teda na jednej strane nemusia vzdať kontaktu s blízkymi a na druhej strane budú mať pocit voľnosti, slobody a pohodlia.

Gepostet von MEDCottage am Dienstag, 3. August 2010

Chatky starých rodičov“, ako ich vynálezca rád nazýva, sú plne vybavené a pripravené na obývanie. Nachádza sa v nich napríklad malá kuchynka, v ktorej nájdete všetko, čo potrebujete, počnúc umývačkou riadu. Voda a elektrika sú napojené na “hlavný“ dom.

nebula.wsimg.com

Síce je domček pomerne malý, ale tento fakt mu vôbec neuberá na jeho funkčnosti. Nachádza sa v ňom technické i zdravotné vybavenie, ktoré je pre starších ľudí nevyhnutnosťou. Špeciálne senzory dokonca umožňujú na diaľku monitorovať stav “obyvateľstva“ tejto chatky, a to od izbovej teploty až po indikátory krvného tlaku.

nebula.wsimg.com

Sprchovací kútik je vybavený polohovateľným sedadlom a pohodlnými zábradliami a je takmer úplne otvorený. Tento dizajn poskytuje pocit pohodlia a zároveň znižuje riziko úrazu pri sprchovaní na minimum.

nebula.wsimg.com

Osobitú pozornosť si zaslúži posteľ, ktorá je súčasťou chatky. Je totiž krásna, veľmi pohodlná, útulná a výškovo nastaviteľná – ako stvorená na sladký spánok.

nebula.wsimg.com

Útulný a nádherný interiér, technologické i zdravotnícke inovácie, a hlavne pocit súkromia a pohodlia. Táto chatka dokáže nielen uspokojiť potreby rovnako, ba oveľa lepšie ako hociktorý súkromný opatrovateľský domov, ale poskytuje pridanú hodnotu, ktorú by sme v domove či ústave hľadali len márne – možnosť kontaktu so svojimi najbližšími.

nebula.wsimg.com

Pán Dupin začal síce svoj nápad rozvíjať najmä kvôli vlastnej rodine, avšak po tom, čo ho vyniesol na svetlo sveta si ho zamilovala i široká verejnosť. V súčasnosti má Kenneth vyše 3000 objednávok na túto útulnú chatku a práve vďaka nemu sa veľká časť dôchodcov a seniorov dočká krásnej staroby v blízkosti svojej milovanej rodiny.

Čo si myslíte o tomto premyslenom a originálnom nápade? Máte nejaké ďalšie návrhy na vylepšenie chatky? Napíšte nám.

Pozri aj: 12 princípov kráľovskej výchovy, ktoré by mali brať na vedomie všetci rodičia! Najviac ma šokovalo, že kráľovské deti nemusia…

zdroj: babskeveci.sk (Katka R.)