Krém vás pred slnkom ochráni a poranené znamienko sa musí odstrániť. 9 faktov o znamienkach, ktoré by ste mali poznať

Banana

Rakovina kože patrí medzi najčastejšie formy rakoviny a jej podiel sa momentálne odhaduje až na 40% všetkých rakovinových ochorení. Viac ako 90% prípadov je pritom spôsobených vystavovaním sa ultrafialovému žiareniu, ktorého pôvodcom je Slnko ale aj čoraz obľúbenejšie soláriá. V našich článkoch sme vám už ukázali prípad ženy, ktorá dodnes ľutuje svoje neuvážené opaľovanie sa. Prevencia je veľmi dôležitá a ak vám nie je ľahostajné vaše zdravie, prečítajte si o melanómoch (najagresívnejší typ rakoviny kože), keďže je s nimi spojených aj množstvo mýtov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Veríme, že článok je akousi osvetou a prínosom do prevencie pred tak závažným ochorením. Čo by ste mali vedieť o materských znamiekach, pigmentových škvrnách a vystavovaniu sa slnečnému žiareniu?

Mýtus č. 1: Melanómy sa najčastejšie objavujú na tvári a na rukách

Aj keď sú to miesta, kde si svoje znamienka často všímame, štatisticky je rakovina kože vo forme melanómov nájdená u mužov na trupe a u žien na predkolení alebo na chrbte. Navyše, nejde len o kožu. Melanómy sa môžu objaviť aj na sliznici oka ako viditeľné hnedé fľaky, ktoré často menia svoj tvar a veľkosť.

Lekári ľudí upozorňujú, aby si dávali pozor na materské znamienka, ktoré sa vyskytujú na miestach kontaktu s oblečením. Môže dôjsť k pravidelnému ošúchaniu a dráždeniu. Rakovina kože však nevzniká len z už existujúceho znamienka, preto je častým varovným signálom novovzniknutá pigmentová škvrna meniaca svoj tvar i veľkosť. Tiež je na uváženie výskyt v rodine, keďže veľkú rolu zohrá i genetický faktor.

Mýtus č. 2: Zhubný nádor je veľký, vypuklý a tmavý úkaz na koži

Vôbec to tak nemusí byť. Zmena pigmentovania kože je častým signálom a podrobiť vyšetreniu by sa mali najmä ľudia s veľkým počtom materských znamienok (viac ako 50). Vzniknutý melanóm nemusí vyzerať desivo a často je na nerorzoznanie od obyčajného znamienka, preto by ste mali prinajmenšom sledovať, či sa vám zrazu nevytvorilo nové. Rizikovou skupinou sú najmä ľudia so svetlou pokožkou, ryšavými vlasmi, ľudia s modrými očami alebo množstvom pieh.

Mýtus č. 3: Je bezpečné odstrániť len podozrivé znamienka

A post shared by Gigi Hadid (@gigihadid) on

Odstránenia znamienok sa vôbec nemusíte báť. Lekári odstránia nielen podozrivé nálezy ale aj esteticky nepríťažlivé alebo obťažujúce znamienka, prípadne tie, ktoré často prichádzajú do kontaktu s odevmi a je vysoké riziko ich poškodenia. Ide o jednoduchý zákrok, ktorého sa nemusíte vôbec obávať.

Mýtus č. 4: Vyrezávanie znamienok skalpelom je zastaralé

Skalpel určite nepatrí do minulého storočia. Ide o bezpečný a efektívny spôsob ako sa zbaviť celého nálezu. Postihnutá oblasť je riadne vyšetrená a je potrebné dostať aj výsledky biopsie, ktoré odhalia rakovinové bunky. Skalpel následne odstráni zhubnú časť i trochu okolitého prostredia, no ak ide o miesta, ku ktorým je ťažký prístup, využíva sa aj mikrovlnná metóda.

Mnoho ľudí má strach, že pri vyrezávaní znamienka sa môže nakaziť i koža okolo. Je to mýtus a ak sa rakovina rozširuje aj po odstránení znamienka, ide o metastázovanie, ku ktorému došlo skôr, ako k odstráneniu melanómu.

Mýtus č. 5: Ľudia s tmavou pokožkou nepotrebujú opaľovací krém

Všetci ľudia bez rozdielu veku, pohlavia a farby pokožky sa potrebujú pred ultrafialovým žiarením chrániť. Je pravdou, že ľudia so svetlou pokožkou majú vyššiu predispozíciu k vzniku rakoviny kože, pretože ich pokožka nie je výsledkom vývoja, ktorý sa prispôsobil neustálemu vystavovaniu sa slnku. Aj keď tmavá pokožka znesie viac žiarenia, je na nej ťažšie odhaliť problematické spálenie a vznikajúce nálezy. Preto by ste nemali byť ľahostajní, ani keď máte prirodzene tmavú pokožku a na slnku nesčervenáte ale opálite sa krásne dohneda.

Mýtus č. 6: Pokožka je  chránená, ak je vonku zamračené

Ultrafialové žiarenie na nás pôsobí, aj keď je vonku pod mrakom. Jeho hodnota sa však líši v závislosti od poveternostných podmienok, a ak si chcete byť istí, že sa o svoju pokožku vzorne staráte stačí si stiahnuť jednu z množstva aplikácií. Tie dokážu určiť UV index pre oblasť, v ktorej sa nachádzate. UV index môže nadobudnúť hodnoty od 0 do 15, pričom jeho najvyššie až extrémne čísla spozorujete najmä v júni až júli.

A post shared by Kimberly (@skin_ovation) on

Už pri UV indexe 1 až 2 by ste mali využívať minimálne slnečné okuliare a chrániť svoj zrak. Do indexu 5 si už zaobstarajte aj pokrývku hlavy a ochranný faktor vo forme opaľovacieho krému. Pri UV indexe 5 až 7 sa odporúčajú rovnaké opatrenia ako v predchádzajúcich prípadoch, navyše by ste mali zvýšiť hodnotu UV faktoru ochranného krému. Pri indexe 7 až 11 by ste sa už medzi 11. a 15. hodinou ani nemali vystavovať slnku. Nad hodnotou 11 je už tak extrémne žiarenie, že by vás spálilo do desiatich minút, preto by ste nemali vychádzať von.

Mýtus č. 7: Ľudia, ktorí majú prirodzene veľa znamienok a pieh sa nemusia obávať

A post shared by Kimberly (@skin_ovation) on

Takýto ľudia by sa práve naopak mali podrobiť dôkladnému lekárskemu vyšetreniu. Je totižto nižšia pravdepodobnosť, že si medzi svojimi existujúcimi pigmentovými škvrnami, či znamienkami všimnú podozrivý nález. Melanóm nemusí mať vždy tmavé sfarbenie a vyzerať ako materské znamienko, preto by ste mali spozornieť pri všetkých škvrnách s inou pigmentáciou, ktoré menia svoj tvar alebo veľkosť. Zo zdravého znamienka či škvrny by nemala vytekať kvapalina, krv, nemali by svrbieť ani sa na nich tvoriť ranky či vredy.

Mýtus č. 8: Poranené znamienko musí byť odstránené

Ak sa vám prihodila takáto vec, mali by ste ihneď použiť dezinfekčný prostriedok na poranenú pokožku, aby ste sa vyhli infekcii. Následne navštívte čo najskôr lekára, ktorý dokáže posúdiť, či došlo k zmene tkaniva a znamienko predstavuje riziko. Nie je však pravidlom, že poškodené znamienko sa musí dať nutne vyrezať.

Ďalším prípadom je spozorovanie krvácania, kedy treba byť opatrní. Ak si nie ste istí, že ste si krvácania spôsobili sami, následkom poranenia, ihneď navštívte lekára. Práve krvácanie znamienka bez akéhokoľvek mechanického poškodenia je často príznakom vzniku melanómu.

Veríme, že tieto rady pre vás budú prevenciou a pomôžete rozšíriť povedomie o tejto zákernej chorobe.

Pozri aj: Lekári varujú: Znamienka by sme nemali podceňovať! Naučte sa rozpoznať zdravé znamienka od tých, ktoré spôsobujú rakovinu

 Jana, adme.ru

Najnovšie články