9 zvláštnych vecí, ktoré robí vaše telo a doteraz ste nevedeli, že sú to v skutočnosti obranné mechanizmy

Lucia Mužlová

interez.sk

Naše telá sú komplexnou sústavou mnohých biologických procesov a systémov, ktoré sa občas dajú len ťažko pochopiť. Obranné mechanizmy nášho tela sú jedným z nich. Chránia nás pred celým radom vecí, ktoré by nám mohli ublížiť a to 24 hodín denne, sedem dní v týždni. 

Tu je deväť fascinujúcich vecí, ktoré robí vaše telo a vy ste si nikdy neuvedomili, že sa jedná o obranné mechanizmy.

Zívanie

shutterstock.com
shuttershock.com

Hlavnou úlohou zívania je ochladiť mozog po tom, čo bol prehriaty alebo preťažený. Mnohí z nás to ale robia aj vtedy, keď zíva niekto v ich okolí. Zívanie je nákazlivé.

Kýchanie

istockphoto.com
istockphoto.com

Väčšinou kýchame vtedy, keď sa naše nosné dutiny naplnia príliš veľkým množstvom mikróbov, alergénov, prachu, alebo iných dráždivých častíc. Kýchaním sa naše telo len zbaví týchto „smetí“.

Naťahovanie

shutterstock.com
shutterstock.com

Keď sa človek ráno zobudí, väčšinou sa začne naťahovať, ako mačka. Robíme to inštinktívne, aby sme pripravili naše telo na záťaž, ktorú utrpí počas dňa. Naťahovanie ale zároveň precvičí svaly, obnoví tok krvi po spánku a zlepší nám náladu.

Štikútanie

gettyimages.com
gettyimages.com

Keď jeme veľmi rýchlo, prehĺtame veľké kusy jedla, alebo sa jednoducho prejedáme, začne reagovať náš blúdivý nerv, ktorý je prepojený aj s bránicou a žalúdkom. Výsledkom je záchvat štikútania. Takže to, že na vás niekto myslí, nie je pravým dôvodom.

Myoklonické zášklby

fotolia.com
fotolia.com

Určite to poznáte. Je to ten zvláštny pocit, keď si večer ľahnete a keď už konečne začnete zaspávať, vaše telo sa náhle trhne, akoby dostalo elektrický šok a vy sa okamžite preberiete. Tento fenomén je výsledkom toho, že keď zaspávate, frekvencia vášho dýchania sa rýchlo zníži, váš pulz sa mierne spomalí a všetky vaše svaly sú uvoľnené. Váš mozog, vždy taký starostlivý, tieto znaky interpretuje ako predzvesť blížiacej sa smrti. Tak vám pre istotu uštedrí šok, aby vás zachránil.

Zošúverenie kože

hottubbliss.com
hottubbliss.com

Záhyby, ktoré sa objavujú na pokožke vašich prstov, sú veľmi dôležité. Vznikajú v dobe, kedy vaše telo príde do styku so zvýšeným množstvom vlhkosti a pochopí, že vaše okolie by mohlo byť klzké. Preto brušká vašich prstov zmenia tvar, aby vám uľahčili uchopenie hladkých povrchov.

Strata pamäti

hplusmagazine.com
hplusmagazine.com

Tento obranný mechanizmus sa môže občas ukázať viac ako škodlivý, než prospešný. K strate pamäti dochádza po prežití tých najnepríjemnejších zážitkov. Náš mozog si z pamäte doslova vymaže tie najstrašnejšie spomienky. Škoda, že to neplatí aj na trapasy, ktorými sme si prešli.

Husia koža

yahoo.com
yahoo.com

Husia koža sa neobjavuje len vtedy, keď počúvame dobrú hudbu alebo pozeráme epickú scénu v Pánovi Prsteňov. Jej primárna funkcia je znížiť množstvo tepla, ktoré strácame cez kožu a vďaka tomu sa ľahšie zahrejeme na studených miestach.

Slzy

brightside.me
brightside.me

Okrem toho, že slzy slúžia ako zvlhčovač pre povrch oka a starajú sa o vymývanie cudzích predmetov a vašich mihalníc, slzy sú formou akejsi „emocionálnej obrany“. Vedci veria tomu, že v stresových situáciách si naše telo vytvorí nový zdroj podráždenia, ktorý odvedie našu pozornosť od bolesti, ktorú práve zažívame, takže na ňu na chvíľu prestaneme myslieť.

Toto bolo len zopár z mnohých dôvodov, za ktoré by sme našim telám mali byť vďační za to, že nás každý deň chránia. Len pokoj – vaše telo to má všetko pod kontrolou.

zdroj: babskeveci.sk, brightside.me

Najnovšie články