Ako prežiť voľný pád výťahu? Dá sa to inak, ako ste si doteraz mysleli

Michal Blaško

Možno si myslíte, že do takejto situácie sa jednoducho nemôžete dostať. Bodaj by to tak skutočne bolo. V dnešnom svete, kde však ľudia výťahom chodia ešte aj v nákupnom centre na druhé poschodie, však nikdy neviete, kedy sa hlúpa náhoda stane skutočnosťou. Veď ako hovorí známe príslovie, „lepšie mať a nepotrebovať, ako potrebovať a nemať“. Rovnako to je aj teraz. Prečítajte si niekoľko rád o tom, ako prežiť pád výťahu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

V žiadnom prípade sa nepokúšajte v čase dopadu vyskočiť

Tento mýtus o vyskočení pri dopade, ktoré vám môže zachrániť život, je absolútna hlúposť. V prvom rade vyskočiť počas voľného pádu je veľmi obtiažne. Samotný výskok by síce znížil rýchlosť vášho dopadu, no po náraze nemôžete ani len tušiť, ako sa vaše telo „skrúti“ a akou časťou tela a akou rýchlosťou vlastne dopadnete na podlahu (alebo to, čo z nej zostalo). Ak nám neveríte, možno uveríte chalanom zo seriálu Ničitelia mýtov, ktorí tento mýtus dôverne preskúmali.

youtube.com
youtube.com

Nestojte rovno

Stáť rovno a tváriť sa pokojne tiež nie je veľmi dobrým nápadom. Treba si uvedomiť, že po náraze výťahu na zem budú musieť vaše nohy vydržať 10-násobne väčší hmotnostný nápor ako bežne, a to za veľmi krátky moment. Na rovinu, vaše kosti a kĺby v nohách to jednoducho nevydržia a spôsobíte si veľmi vážne zranenia.

youtube.com
youtube.com

Najlepšia možná pozícia: ľahnúť si na podlahu

Možno sa vám to bude zdať šialené, no najlepšia možnosť, ako prežiť pád výťahu, je ľahnúť si na chrbát na jeho podlahu. Váha vášho tela, a teda aj sila nárazu sa rovnomerne rozloží na celé vaše telo, čím zvýšite šance na svoje prežitie na maximum.

youtube.com
youtube.com

Sadnite si alebo si čupnite

Ak je vo výťahu spolu s vami viac ľudí alebo je priestor obmedzený z iných príčin, potom využite druhú najlepšiu možnosť na prežitie. Sadnite si na zem alebo si aspoň čupnite, teda akokoľvek pokrčte svoje kolená. Váha a sila nárazu sa tak aspoň trochu zníži a nápor na vašu kostru nebude pri náraze tak silný.

youtube.com
youtube.com

Ak sa vám páčil tento článok a chcete spoznať viac užitočných rád ako si zachrániť život, skúste si pozrieť aj náš starší článok. Ukázali sme vám v ňom najlepší možný postup, ako možno čo najrýchlejšie uniknúť z potápajúceho sa auta.

zdroj: brightside.me

Najnovšie články