Mestečko Vo, kde zaznamenali prvú obeť epidémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2 v Taliansku, sa stalo objektom prípadovej štúdie, ktorá naznačuje, ako by vedci mohli neutralizovať šírenie choroby COVID-19 spôsobovanej koronavírusom. Napísal to v stredu britský denník The Guardian.
Vedecká štúdia, ktorú vypracovala univerzita v Padove s pomocou regiónu Benátsko a Červeného kríža, spočívala v testovaní všetkých 3300 obyvateľov mestečka vrátane asymptomatických ľudí. Cieľom bolo študovať prirodzenú históriu vírusu, dynamiku prenosu a ohrozené kategórie.
Testovali všetkých a dvakrát
Vedci vysvetlili, že testovali obyvateľov mestečka dvakrát a že svojím výskumom dospeli k zisteniu, že rozhodujúcu úlohu pri šírení koronavírusovej epidémie majú asymptomatickí ľudia. Na začiatku štúdie – 6. marca – bolo vo Vo infikovaných najmenej 90 ľudí. Momentálne už nie sú žiadne nové prípady.
„Podarilo sa nám to tu zastaviť, pretože sme identifikovali skryté infekcie a izolovali ich,“ uviedol pre Financial Times Andrea Crisanti, špecialista na infekcie na britskej univerzite Imperial College London, ktorý sa zúčastnil na projekte v mestečku Vo. „To je ten rozdiel,“ zdôraznil.
Najnebezpečnejší sú ľudia bez príznakov
Výskum umožnil identifikáciu najmenej šiestich asymptomatických ľudí, ktorí pritom mali pozitívne testy na COVID-19. „Keby títo ľudia neboli objavení,“ podľa vedcov by pravdepodobne nevedomky nakazili ostatných obyvateľov mestečka.
„Percento infikovaných ľudí, aj keď asymptomatických, je v populácii veľmi vysoké,“ napísal v liste adresovanom talianskym úradom Sergio Romagnani, profesor klinickej imunológie na univerzite vo Florencii. „Izolácia asymptomatík je nevyhnutná na kontrolu šírenia vírusu a závažnosti choroby,“ apeloval.
Testovanie nikomu neublíži
V Taliansku je veľa odborníkov i starostov, ktorí sa usilujú o vykonanie hromadných testov u obyvateľov, a to vrátane asymptomatických. „Test nikomu neublíži,“ uviedol najvyšší predstaviteľ regiónu Benátsko Luca Zaia, ktorý podniká kroky na to, aby bol testovaný každý jednotlivý obyvateľ Benátska. Zaia označil Vo za „najzdravšie miesto v Taliansku“. „Je to dôkaz toho, že systém testovania funguje,“ dodal.
„Tu (vo Vo) boli prvé dva prípady. Testovali sme všetkých, aj keď nám experti povedali, že to bola chyba,“ vyhlásil Zaia. Dodal, že šlo o vyše 3000 testov, na základe ktorých sa našlo „66 pozitívnych (ľudí), ktorých sme izolovali na 14 dní“. Po uplynutí karantény malo pozitívne testy šesť ľudí.
Massimo Galli, profesor infekčných chorôb na Milánskej univerzite a riaditeľ infektologického ústavu v Nemocnici Luigiho Sacca v Miláne, podľa Guardianu tiež varoval pred uskutočňovaním hromadných testov na asymptomatickej populácii, lebo sa môžu ukázať ako zbytočné. „Nákazy sa nanešťastie neustále vyvíjajú,“ povedal Galli Guardianu. „Muž, ktorému dnes vyjde negatívny test, môže zajtra ochorieť,“ upozornil.
Nahlásiť chybu v článku