Mnohí ľudia považujú vegánstvo za ten najzdravší spôsob stravovania, a to nielen dospelých, ale aj detí. Nová štúdia však prišla so zaujímavými zisteniami.
Ako uvádza portál Unilad, počet detí, ktoré sú vychovávané vegánsky, sa za posledné roky poriadne zvýšil. Odhaduje sa, že minimálne 600-tisíc detí vyrastá bez akéhokoľvek mäsa či živočíšnych produktov. Vedci z University College London a Great Ormond Street Institute of Child Health však teraz upozornili na riziká vychádzajúce práve z vegánskej stravy a vývoja dieťaťa.
Vplyv na zdravie
Štúdia, ktorej sa zúčastnilo 187 zdravých detí v Poľsku vo veku 5 až 10 rokov bola navrhnutá s cieľom zistiť, aký vplyv majú na deti rôzne stravovacie návyky. Vedci zhromaždili údaje o raste, zložení tela, kardiovaskulárnom riziku a stave mikroživín. Štúdia publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition zistila, že v dôsledku vylúčenia všetkého mäsa a mliečnych výrobkov z potravy by vegánske deti potrebovali doplniť vitamín B12 a vitamín D.
Následky na vývoj
Tieto doplnky by znižovali riziko dlhodobých zdravotných následkov, ktoré sú spôsobené práve vegánstvom. Tieto deti sú v priemere o tri centimetre nižšie, majú slabšie kosti a sú náchylnejšie na osteoporózu. Autor štúdie, profesor Jonathan Wells, poznamenal, že ľudí čoraz viac rastlinná strava láka a vedci tieto snahy podporujú, pretože to môže mať zásadný význam pre prevenciu klimatických zmien.
Avšak, je dôležité skúmať vplyv na zdravie detí. Doposiaľ sa výskum zameriaval iba na hodnotenie výšky a hmotnosti u vegetariínskych detí, no teraz sa zamerali práve na vegánov. Spoluautorka, profesorka Mary Fewtrell povedala, že vegánske deti mali nižšiu kostnú hmotu aj po zohľadnení ich menšej veľkosti tela a kostí. To znamená, že do obdobia dospievania môžu vstúpiť s deficitom vitamínov potrebných na výživu kostí.
Na druhej strane, vegánske deti mali o 25 % nižšie hladiny „zlého“ LDL cholesterolu, majú tendenciu mať zdravšie srdce a nižší obsah tuku v tele. Prostredníctvom štúdie chcú informovať rodičov o tom, ako dať deťom všetky potrebné výživy bez ohľadu na stravu.
Nahlásiť chybu v článku