O výške dôchodkov či rôznych príspevkoch pre seniorov sa hovorí vo veľkom. Verejnosť často argumentuje tým, že slovenskí seniori sa nemajú dobre, avšak v niektorých prípadoch sa majú oveľa lepšie ako v zahraničí. Kedy to tak je?
Ako píše portál oPeniazoch, dôchodkový systém v krajinách je nastavený rôzne. Často ide o sumu prostriedkov, ktoré sú na dôchodky určené, ale záleží aj od toho, či dôchodcovia môžu pracovať a či sa im dôchodky zdaňujú. Práve pri týchto veciach z toho Slováci vychádzajú veľmi dobre, pretože tieto faktory sú najlepšie skombinované.
Čo na to hovoria analytici
„Analytici Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), ktorý je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, konštatujú, že Slovensko na dôchodky nedáva málo ani veľa verejných zdrojov. Dôchodky na rozdiel od väčšiny krajín EÚ pritom nezdaňujeme. Slovensko je stále mladá krajina s nízkym podielom starších ľudí na pracujúcej generácii. Tento podiel dosahuje zhruba 35 percent. Aj preto dávame na dôchodky podľa analytikov relatívne menej peňazí v pomere k hrubému domácemu produktu ako väčšina iných členov EÚ. V minulom roku predstavoval podiel výdavkov v pomere k výkonu ekonomiky 7,61 percenta,“ informuje portál.
Nahlásiť chybu v článku