Milujeme ju v kuchyni, je voňavá a jedlo krásne ochutí. Je však aj veľmi zdravá a teší sa mimoriadnej obľube tak v alternatívnej medicíne, ako aj v konzervatívnej. Tento článok vás poučí o liečivej sile rozmarínu!
Už v starovekom Grécku si z neho študenti a učni plietli vence a kládli si ich na hlavu, pretože jeho vôňa stimulovala mozgové bunky a viac si zapamätali. Vtedy to ešte pravdepodobne nikto vedecky nepotvrdil, no ako sa vraví, na dobré rýchlo privykneš. Rozmarín pomáhal tiež liečiť straty vône, reči a dokonca aj zraku!
Nedávno vyšli na verejnosť výsledky testov Marka Mossa, vedúceho oddelenia psychológie na Univerzite v Northumbrii. Jeho experiment bol zameraný na dve skupiny ľudí, pričom jedných posadil do miestnosti, kde boli rozložené rozmarínové vetvičky a druhých do miestnosti, kde nebola ani jedna. Chcel zistiť, ako vplýva vôňa rozmarínu na schopnosť zapamätať si informácie.
Výsledky sú prekvapivé
Dobrovoľníci, ktorí dýchali vôňu rozmarínu, dokončili zadania, ktoré dostali od odborníkov, takmer dokonale. Druhá polovica dobrovoľníkov mala výsledky naozaj podstatne slabšie. Pri prvej skupine sa v krvi týchto ľudí našla zvýšená koncentrácia 1,8-cineolu, teda zlúčeniny obsiahnutej v rozmarínovej silici. Tá ovplyvňuje ľudskú pamäť. Gréci teda prinajmenšom intuitívne vedeli, čo robia.
Rozmarín má však mnoho iných pozitívnych vlastností. Ak si ho pridáte do jedla v bohatom množstve, popasuje sa s fyzickou únavou, stresom, ale aj depresiou a nervovými poruchami. Táto voňavá bylinka stimuluje aj nadmernú tvorbu žalúdočných štiav a zlepšuje trávenie. Ak teda trpíte kyselinou, rozhodne si do jedál pridávajte rozmarín.
Rozmarínové lístky môžete nasypať aj do sviečky a nechať len tak horieť. Vo vosku sa nádherne uvoľní jej vôňa, no nebude silná, preto ani ľudia citliví na pachy nebudú trpieť bolesťami hlavy. Takisto si môžete rozmarínové vetvičky poukladať teraz v zime na radiátor a nechať teplý vzduch, nech urobí svoju robotu. Inhalovanie rozmarínu pomáha pri chorobách horných dýchacích ciest, čo je v tomto období takisto veľmi aktuálne.
Mali by ho dýchať alebo konzumovať aj diabetici, ľudia po mozgovej príhode. Určite by sa mu však mali vyhnúť alergici, epileptici a ľudia s hypertenziou a rovnako aj tehotné ženy a maličké deti. Pokiaľ si chcete osviežiť vzduch, vhoďte pár vetvičiek rozmarínu do fľaše s rozstrekovačom, zalejte vodou a postriekajte si kanceláriu alebo obytné priestory. Takisto môžete použiť aj pár kvapiek esenciálneho oleja, no pozor, na podlahách a drevenom nábytku necháva fliačiky. Rozmarínová vôňa vám pomôže lepšie sa sústrediť a antiseptické účinky silíc vám prečistia vzduch.
Používate rozmarín aj vy? Dajte nám vedieť v komentároch.
Pozri aj: Môže sa aj hodiť o zem! Toto všetko má vojvodkyňa Kate jednoducho prísne zakázané
zdroj: babskeveci.sk (M)
Nahlásiť chybu v článku