Vedci pomenovali hlavný dôvod rozvoja skorej demencie! Väčšina takýchto ľudí už za života trpela nedostatkom…

Monizz

Telo dospelého človeka sa skladá zo 65% len z vody. Mozgové bunky sa skladajú z 80% vody. Voda v ľudskom tele je mimoriadne dôležitým faktorom, na ktorý často za života zabúdame. S postupom modernej doby čoraz viac a viac a najviac tým trpí nie naše telo, ale naša hlava. A to všetko vedie k rozvoju demencie a stále častejšie sa vyskytujúcej Alzheimerovej choroby.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Ako vplýva na telo?

Mozog patrí k najprepracovanejším orgánom v ľudskom tele. Reálne si nedokážeme ani len predstaviť, koľko informácií musí spracovať a posunúť ďalej, aby náš organizmus fungoval ako má. Avšak na to, aby fungoval stopercentne, potrebuje byť zásobovaný vodou. Je to ako akýkoľvek stroj – zo začiatku ide a funguje, no keď ho pravidelne nečistíte a nestaráte sa oň, začne sa rýchlejšie opotrebovávať a rovnako rýchlo sa časom aj celkom pokazí.

pixabay.com

Paradoxne, ľudské telo je nastavené tak, aby bolo na nedostatok tekutín mimoriadne citlivé. Čo sa stalo, že túto citlivosť v posledných desaťročiach takmer vôbec nepociťujeme? Štatistiky hovoria o enormnom počte ľudí, ktorí trpia nedostatkom vody v tele. Pravidelný prísun tekutín pritom pôsobí nielen na mozog, ale aj na naše telo veľmi pozitívne a zefektívňuje našu prácu, fungovanie, cítenie či telesné potreby.

pixabay.com

Voda je akýmsi rozpúšťadlom kyslíka a glukózy, ktoré sú potrebné na výrobu energie. Mozgové bunky potrebujú dvojnásobnú energiu oproti akýmkoľvek iným bunkám v tele. Z toho vyplýva, že nedostatok vody prispieva k zhoršeniu nielen pamäti, ale aj mozgu ako celku. Bez tekutín nemôžete premýšľať tak rýchlo ako s nimi. Bez tekutín sa horšie sústredíte a bez tekutín takisto ťažšie riešite bežné úlohy.

Mozog sa spomaľuje

Dehydratácia ovplyvňuje z celého tela najviac mozog, pretože jeho činnosť sa výrazne spomalí, objavia sa príznaky ako bolesti hlavy, podráždenosť, znížená koncentrácia. Vedci dokázali, že len 1% dehydratácie vedie až k 5% zníženiu mentálnej schopnosti. Čím vyššie sú percentuálne straty, tým je to horšie. A nemyslite si, že to ovplyvňuje len deň, kedy pijete menej. Každý deň, kedy pijete málo, si vaše telo a hlavne vaša hlava dobre zapamätá.

pixabay.com

Dehydratácia ovplyvňuje nielen včasný nástup demencie, Alzheimerovu chorobu, ale aj Parkinsonovu chorobu, amyotrofickú sklerózu a iné patologické stavy mozgu. A pritom od tohto všetkého vás môže doslova ušetriť len niekoľko pohárov vody denne navyše. Dostatočná spotreba vody je teda prevenciou proti degeneratívnym ochoreniam spôsobujúcim vrásky nielen nám, ale najmä našim blízkym. Najnepoučiteľnejší sú v tomto smere pritom práve seniori a starší ľudia! Tí pijú z celej populácie najmenej a pritom by mali najviac!

pixabay.com

Keď budete najbližšie vašim deťom nadávať, že vás nútia piť vodu a vám sa nechce stále chodiť na toaletu, spomeňte si na to, ako sa budú cítiť, keď vy si už možno nebudete pamätať ani vlastné meno a oni budú mať plnú hlavu starostí a možno aj oprávnenej zlosti na vaše nezodpovedné správanie.

Pozri aj: Roh vyrastajúci z čela či dve vagíny. Toto je 7 ľudí, ktorí sa narodili s bizarnými mutáciami, ktoré im zničili celý život

zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc

Najnovšie články