S letom prichádza aj nadmerné potenie. Vďaka tomuto tipu sa mokrých fľakov už nemusíte báť

Zuzana Fulopova

Foto: pixabay

Asi všetci dobre poznáme ten nepríjemný pocit, keď sa počas tropických dní doslova varíme vo vlastnom pote. Napriek tomu, že nevykonávame žiadnu fyzickú aktivitu, ani nemáme prvé rande, kropaje potu nám spravia nepekné mapy pod pazuchou. Čo ale v takom prípade, ak sa potíme nie len v takýto horúci deň, ale permanentne? Womenshealth prináša rady, ako si poradiť s nadmerným potením.

Článok pokračuje pod videom ↓

Potenie je bežný spôsob, ako si naše telo reguluje telesnú teplotu, teda keď sme prehriaty z dôvodu telesnej aktivity alebo klimatickej teploty, naše telo sa potí. U každého človeka je však množstvo vylúčeného potu iné. U jedného to môže  byť menej ako liter za deň, zatiaľ čo u druhého viac ako liter. Je to ovplyvnené našou genetikou, klímou v ktorej žijeme, či fyzickou aktivitou. Ak však máte pocit, že sa potíte viac ako by bolo vhodné, môže sa jednať o hyperhidrózu.

pixabay
Foto: pixabay

Čo je hyperhidróza

Ide o nadmerné potenie, kedy telo vylučuje viac potu ako je fyzicky potrebné pre jeho vychladnutie. Zatiaľ nie je zistené, čím je to podmienené, môže sa však jednať o genetickú predispozíciu, či súvisieť s iným zdravotným problémom. Vo väčšine prípadov sa pri hyperhidróze nadmerne potíte len v podpazuší a na čele. Pri tom rozoznávame primárnu a sekundárnu hyperhidrózu. Pri primárnom type neexistuje žiadna základná príčina nadmerného potenia, obvykle začína v detskom alebo v tínedžerskom veku. Naopak pri sekundárnom type súvisí nadmerné potenie so zdravotným problémom ako cukrovka, užívanie liekov, prechádzate do menopauzy atď.  Aj keď sa jedná o nepríjemný stav, hyperhidróza nie je vážnym zdravotným problémom. Môže vás však dostať do nepríjemných situácií, napríklad pri prvom rande alebo na pohovore. Ak si však myslíte, že je to bremeno, ktoré musíte znášať, tak sa mýlite. Existujú totiž spôsoby ako môžete zastaviť nadmerné potenie.

Ako zastaviť nadmerné potenie

V prvom rade by ste mali zistiť, či trpíte hyperhidrózou. Aj keď máte často pocit, že sa nadmerne potíte, možno ide naozaj len o ,,normálny“ stav, pretože pri hyperhidróze cítite doslova stekať váš pot po tele.  Pre výlučenie alebo potvrdenie tohto stavu by ste mali navštíviť dermatológa. Ak vám lekár potvrdí, že trpíte nadmerným potením, mal by následne určiť, ktorým stavom hyperhidrózy trpíte a zahájiť liečbu.

Foto: pixabay

Ak trpíte primárnou hyperhidrózou, mohli by u vás zabrať špeciálne antiperspiranty. Jedná sa o antiperspiranty s obsahom chloridu hlinitého, ktorý upcháva potné žľazy, čím dáva telu signál, aby obmedzilo potenie. Tieto antiperspiranty kúpite v lekárni alebo v drogérii, no ak ste ich odporcom, je potrebné nasadiť liečbu. Ak nezaberú ani tieto spreje, existujú špeciálne lieky, ktoré znižujú nadmerné potenie. Ďalším variantom by mohli byť injekcie, pri ktorých vám vpichnú botox do podpazušia. Aj keď sa to zdá odstrašujúce, ide o bezpečnú a dlhotrvajúcu formu odstránenia nadmerného potenia. Ak vás napriek tomu ani táto možnosť neláka, alebo nemáte na to finančné prostriedky, môžete skúsiť inoforézu alebo miradru. Ide o liečebné postupy, pri ktorých sa využívajú elektrické prúdy a tepelná energia na zabitie potných žliaz, ktoré spôsobujú nadmerné potenie. O vhodnosti týchto liečebných procedúr sa poradte so svojím lekárom. Pomôcť môže aj akupunktúra a bylinkové čaje zo šalvie alebo dubovej kôry.

Tipy ako zabrániť poteniu

  • pravidelná hygiena
  • antibakteriálny sprchový gél
  • antiperspirant alebo deodorant
  • úprava jedálnička a zaradenie čerstvej zeleniny a ovocia
  • pitný režim
  • úbytok kilogramov
  • vhodné oblečenie z priedušných materiálov
  • pravidelný kúpeľ s aromatickými soľami
  • bylinkové čaje
  • návšteva odborníka

Nezabúdajte, že vylučovanie potu z nášho tela je veľmi dôležité. Takže aj keď zamedzíte potenie napríklad v oblasti podpazušia, nezastavíte tým úplné potenie na celom tele. Za pokus ako sa vyhnúť trápnym situáciám to však stojí, čo poviete?

Najnovšie články