Trápia aj vás tmavé kruhy pod očami, ktorých sa neviete zbaviť? Toto je 9 spôsobov, ako sa s nimi rozlúčite raz a navždy

KatkaR

Kruhy pod očami trápia nejednu z nás. Ráno po prebudení sa pozrieme do zrkadla a miesto vyspatej a sviežej tváre plnej energie sa na nás díva opuchnutá a unavená tvár, ktorú “zdobia“ niekedy jemne purpurové a niekedy až tmavé a veľké vačky pod očami. To, že ich máte, vás môže dokonca prekvapiť, a to najmä v prípade, že sa sama vôbec necítite byť vyčerpaná ani unavená. Predtým, než začnete zadávať do Googla otázku “Ako sa zbaviť kruhov pod očami?“ si prečítajte nasledujúci článok, v ktorom vám prinesieme nielen najefektívnejšie tipy, ale aj dôvody, prečo vás táto estetická chybička vlastne trápi. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Prečo máte kruhy pod očami?

• Životný štýl

pixabay.com

Existuje niekoľko dôvodov, prečo máte pod očami po prebudení tmavé kruhy – fajčenie, konzumácia príliš presolených jedál, požívanie alkoholu, spanie na bruchu a užívanie liekov či dokonca rýchle alebo drsné odstraňovanie vášho očného make-upu. Ako vidíte, faktorov, ktoré ovplyvňujú výzor vašich očí, môže byť naozaj množstvo.

• Plynutie času

pexels.com

Samozrejme, v tejto oblasti nezohráva svoju úlohu iba váš životný štýl. Starnutie, fungovanie vášho krvného obehu a produkcia kolagénu môžu spôsobiť, že krv sa bude hromadiť práve v oblasti pod vašimi očami a tiež to, že vaše cievy budú viditeľnejšie.

• Dedičnosť

pexels.com

Významnú úlohu zohráva tiež genetika. Ak vaši rodičia majú alebo mali pod očami vačky, existuje šanca, že vy ich budete mať tiež. Ľudia s olivovou farbou pleti sú na kruhy pod očami trochu náchylnejší, respektíve u nich budú viac viditeľné než u ľudí s bledou pleťou.

Ako znížiť viditeľnosť kruhov pod očami?

• Spánok

pixabay.com

Vyspite sa do krásy – toto spojenie sa nepoužíva iba tak a prekvapivo má svoj hlbší zmysel. Samozrejme, ak vás kruhy pod očami trápia celý život, spánok v tomto prípade asi vaše problémy nevyrieši. Ak ste však vačky zaznamenali iba v poslednej dobe alebo v obdobiach, kedy ste v strese, pod tlakom a sama si uvedomujete, že svoj spánok ste v poslednom čase trochu zanedbávali, môžete to skúsiť napraviť aj menežovaním svojho spánkového režimu. Nejde však iba o dĺžku spánku, ale aj o jeho kvalitu. Skúste si dať pod hlavu ďalší vankúš a spite na chrbte. Pokiaľ ste zvyknutá spať na tenkom vankúši a v polohe na bruchu, pod vašimi očami sa nadmerne hromadia tekutiny, tzv. edémy, ktoré spôsobujú, že táto oblasť stmavne a vyzerá napuchnuto.

• Pitný režim

pixabay.com

Hydratácia vášho organizmu nikdy nie je na škodu. Ani v prípade, že chcete mať pod kontrolou svoje kruhy pod očami. Keď vaše telo trpí nedostatkom vody, reaguje na to jej zadržiavaním.

• Ochrana

pixabay.com

Nezabúdajte na fakt, že koža pod očami je najtenšia koža na ľudskom tele, takže akékoľvek poranenie môže spôsobiť zápaly a podliatiny.

• Správne odličovanie

facebook.com

Keď sa zbavujete očného make-upu, namočte vatový tampón do odličovača určeného na odstraňovanie očného make-upu a predtým, než začnete make-up stierať dolu, jemne a opatrne pritlačte tampóny na oči aspoň na 2 minúty.

• Využite prstenník

pixabay.com

Pokiaľ si na oblasť pod očami nanášate akékoľvek sérum, hydratačný krém alebo inú kozmetiku, použite na to svoj prstenník. Zo všetkých piatich prstov je totiž najmäkší.

Babské rady na kruhy pod očami

• Čajové sáčky

pixabay.com

Čaje s obsahom kofeínu obsahujú prírodné triesloviny a zároveň majú diuretické účinky, čo znamená, že sú schopné zmenšovať krvné cievy. Namočte dva čajové sáčky do teplej vody a potom ich dajte na niekoľko minút chladiť do chladničky. Položte jeden čajový sáčok na každé oko a nechajte pôsobiť niekoľko minút.

• Vitamín C

pixabay.com

Vitamín C podporuje produkciu kolagénu a cirkuláciu krvi, a preto neváhajte konzumovať potraviny s jeho vysokým obsahom – brokolicu, papriku, citróny, paradajky, kapustu či jahody.

• Železo

pixabay.com

Takmer 20% žien, 50% tehotných žien a 3% mužov trpia nedostatkom železa v tele. Pridajte do svojho jedálnička tmavú listovú zeleninu, morské plody a fazuľu, prípadne iné potraviny s obsahom železa. Tento mikominerál je totiž rozhodujúci pre tvorbu hemoglobínu, ktorý pomáha červeným krvinkám dostať kyslík do celého vášho tela.

• Cvičenie

pixabay.com

Stres môže spôsobiť, že tenké kapiláry v okolí vašich očí sa natrhnú, čo vedie k združovaniu krvi pod očami. Oxidácia spôsobí, že pod vašimi očami vznikne tmavofialový odtieň. Zvládanie stresu a pravidelný pohyb či cvičenie môžu tomuto procesu efektívne zabrániť, pretože vyplavujú do vášho tela endorfíny, ktoré pôsobia proti stresu a pomáhajú prietoku krvi.

Máte vlastné osvedčené spôsoby, ktorými bojujete proti tmavým kruhom pod očami? Alebo patríte medzi pár šťastných žien, ktoré táto chybička krásy netrápi? Dajte nám vedieť v komentároch.

Katuš, womenshealthmag.co.uk

Najnovšie články