Ak chcete šťastnú rodinu, na prvé miesto musíte umiestniť manžela, nie svoje dieťa, hovoria vedci

Lucia Mužlová

Foto: pixabay.com

V dnešnom svete sa žena môže cítiť utláčaná z rôznych dôvodov. Sociálne tlaky, pracovné tlaky a taktiež zmiešané pocity z toho, keď sa stane mamou. Niekoľko rokov ste mali na prvom mieste partnera. S príchodom dieťaťa sa však všetko zmení. Aká by mala byť postupnosť, aby bola rodina šťastná a fungovala?

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: flickr

Japonské príslovie hovorí, že manžel a manželka sú ako ruky a oči. Keď sú ruky zranené, oči plačú a keď oči plačú, ruky by mali utrieť slzy. Psychológovia sa domnievajú, že stavať dieťa na prvé miesto a pomyselný piedestál nie je správne a vedie to k mnohým problémom v rodine. Tiež vysvetľujú, prečo by sa žena mala rozhodnúť tak, že manžel ostane na prvom mieste a ich spoločné dieťa bude o čosi nižšie. Samozrejme, netreba sa na to hneď pozerať kriticky. Neznamená to, že sa o dieťa nemáte starať alebo ho ľúbiť menej.

Mnoho žien po narodení dieťaťa uvažuje rovnako. Dieťa je to najdôležitejšie a celá rodina sa musí prispôsobiť faktu, že pribudlo do rodiny. Pre správne fungovanie rodiny je dôležité, aby sa snažili obaja partneri rovnako. Keď žena komunikuje s dieťaťom, vytvára sa dôležité puto. Keď však komunikujú manželia, vytvára sa rodina. Ak sa manžel cíti ako piate koleso na voze a chýba mu pozornosť a láska, časom to vedie k problémom. Len keď sú rodičia vo vzťahu šťastní, môže byť šťastné aj dieťa a celá rodina.

Foto: pixabay

Aby vaše dieťa v budúcnosti vytvorilo ďalšiu šťastnú rodinu, je dôležité, aby videlo akýsi model. Človek musí byť sám sebou, musí mať základné charakterové črty a spôsoby správania, ktoré práve pochytí od rodiny. Preto je väčšia pravdepodobnosť, že vaše dieťa vytvorí ďalšiu šťastnú rodinu, ak v jednej takej samé vyrastalo. Keď deti vyrastú a odídu z domu, manželia ostanú sami. Je dôležité, aby medzi sebou mali puto, ktoré ich bude spájať aj naďalej, keď už nebude prioritou dieťa. Aj vo vyššom veku a bez detí môžete začať druhú pubertu. S partnerom si môžete užívať spoločné chvíle, vyraziť niekam bez detí a opäť si užívať to, že ste len dvaja.

Ak je dieťa vo vzťahu dvoch manželov na prvom mieste, často sa stáva, že po jeho odchode z domu manželia už k sebe nenájdu cestu. Po rokoch nemajú spoločné záujmy a nerozumejú si. V dôsledku toho sú sklamaní a vo vnútri seba vinia svoje dieťa. Kto je však na vine? Sú to tie roky nevedomosti, kedy dieťa dostalo takmer vo všetkom prednosť. Cieľom teraz nie je nevychovávať a venovať sa radšej manželovi. Cieľom je láska medzi rodičmi, vzájomné pochopenie a podpora spoločných záujmov v rodine. Nezabúdajte na to, že keď sa žena stane matkou, ešte to neznamená, že automaticky prestane byť manželkou.

Najnovšie články