Prievan- problém, ktorému čelí takmer každý obyvateľ bytovky či domu. Najčastejšie vzniká s nástupom chladného počasia, presne takého, aké je u nás v týchto dňoch. Je veľmi dôležité pri udržiavaní teploty, aby teplota v našom dome nebola nižšia, ako 18 stupňov celzia.
Ešte naši rodičia pred príchodom zimy vypĺňali rámy okien podomácky zhotovenou izoláciou, aby zabránili úniku tepla. Keď prišli plastové okná, problém s únikom tepla bol zrazu vyriešený. Ak máte v byte či dome plastové okná, predsa len sú dve veci, ktoré by ste mali vedieť. Sú to veci, ktoré vám pracovník pri montovaní určite nepovedal.
Čo by ste teda mali vedieť?
Keď k vám domov dorazí montážna firma, namontuje okná a vy ich môžete ihneď používať. Celé je to teda dosť rýchly proces. Niektoré informácie nám ale akosi zabúdajú povedať a neskôr môžu nastať komplikácie, za ktoré si vlastne môžete sami, pretože ste si neprečítali návod na použitie.
Prvým veľmi dôležitým bodom je, že všetky pohyblivé časti okien potrebujú pravidelné mazanie. To znamená, že aspoň raz do roka ich natriete technickou vazelínou alebo iným tukovým mazivom. Silikónové spreje sú v tomto prípade úplne zbytočné, pretože pôsobia len krátkodobo a postupne vyplavia všetko mazivo aj z predošlých náterov.
Druhým dôležitým bodom je režim. Tak, ako sa striedajú ročné obdobia, pri oknách sa striedajú dva režimy. Letný a zimný. Ak chcete prestaviť režim, stačí, ak pomocou vhodného nástroja prestavíte kovanie a kolíky nastavíte do požadovanej polohy. Väčšinou vám postačí obyčajný imbusový kľúč, poprípade sa to na niektorých oknách dá nastaviť aj ručne. Zmenou režimu správne nastavíte fungovanie plastových okien pri každom ročnom období.
Väčšinou je už od výroby okno nastavené na letný režim, pretože najčastejšie ich meníme práve vtedy. Ak tento režim nemeníte, nevyužívate okno tak, aby boli v poriadku všetky jeho vlastnosti, napríklad izolačné. Okno sa rýchlejšie opotrebuje a tým pádom je jeho životnosť relatívna.
Ak ste všetky predošlé činnosti urobili, no prievan stále zotrváva máme tu ešte jedno riešenie. Musíme vymeniť tesnenie okien.
Ako vymeniť tesnenie na plastových oknách?
Najprv musíme odstrániť staré tesnenie a vyčistiť okná od zvyškového lepidla. Keď sú okná suché, môžeme začať s lepením nového tesnenia. Lepiť by sme mali začať v hornej časti okna. Je dôležité skontrolovať, či je tesnenie pevne prilepené. Nasledujúce video vám presne ukáže ako postupovať, v prípade výmeny tesnenia.
[youtube 9CM1sRgFi7U 720 410]
zdroj: TakProsto.cc
Nahlásiť chybu v článku