V šperkovnici som mala prstene a retiazky, ktoré už nenosím, pretože sú zájdené a vôbec sa nelesknú. Dnes som však objavila niečo, vďaka čomu ich znovu začnem nosiť

Lucia Mužlová

Niektoré šperky, či už zo zlata, striebra alebo iných kovov, vydržia naozaj pomerne dlho. Keď sa o ne však pravidelne nestaráte, časom sa na nich podpíše zub času a my nemôžeme robiť nič iné, len ich uchovať v šperkovnici. Priznajte sa, určite máte aj vy prstienky či retiazky, ktoré ste už dlho na sebe nemali, pretože nie ste spokojné s tým, v akom sú stave. Dnes sa ale všetko zmení.

Zhromaždili sme pre vás tie najzákladnejšie rady a tipy, týkajúce sa skladovania a čistenia šperkov. Tieto triky budú pre vás určite užitočné.

Ako čistiť šperky?

sperky
takprosto.cc

V obchodoch dnes už zakúpite špeciálne prostriedky na čistenie. Čo ste však možno nevedeli, šperky môžete čistiť aj v kúpeli s rôznymi éterickými olejmi, ktoré sú rovnako účinné.

Po tom, čo šperky zložíte z tela, mali by ste ich očistiť handričkou zo semišu alebo flanelu.

Šperky vždy skladujeme na suchom mieste, kam sa dostane len minimálna vlhkosť. Preto šperkovnicu presuňte od okna čo najďalej.

Ako čistiť zlato?

sperky1
potterybarn.com

Ak používate krémy, ktoré obsahujú isté percento ortuti, uistite sa, že tieto krémy neprídu do kontaktu s vašim zlatým prsteňom či retiazkou. Zlato môže mať na povrchu biele škvrny, ktoré nie sú žiadúce.

Zlaté šperky budú žiariť v prípade, že ich na krátku dobu namočíte v osladenej vode.

Čisté zlaté šperky skúste vložiť do mydlovej vody a dobre ich v nej umyte. Následne stačí opláchnuť a dobre osušiť.

Pozlátené šperky je možné čistiť aj octom. Stačí, keď navlhčíte handričku, utriete šperk a následne ho opláchnete vodou a necháte uschnúť. Zlaté šperky budú žiariť, ak ich očistíte pomocou vaječných bielkov.

Ako čistiť striebro?

sperky2
pinterest.com

Na čistenie strieborných šperkov, ktoré sú tmavšie a zájdené ich ponorte v roztoku s horúcou vodou a 3-4 kvapkami amoniaku. Keď sa roztok ochladí, vyberte šperky z vody a jemne ich utrite handričkou.

Striebro bez kamienkov a rovnako aj zlato je možné čistiť octom. Vytvorte si mix octu a vody v pomere 2:1 a šperky v roztoku nechajte približne 30 minút. Na čistenie môžete použiť aj zubnú kefku s jemnými štetinami a jedlú sódu, ktorá odstráni všetky nečistoty.

Na čistenie striebra je tiež vhodný alobal.

Skladovanie a starostlivosť o vzácne kamene

sperky4
novica.com

Ametyst, perly, tyrkys a topás strácajú svoju farbu pod vplyvom slnka. To znamená, že tieto kamene by ste mali skladovať v tme.

Bez výnimky, všetky drahé kamene musia byť chránené pred náhlymi zmenami teploty.

Na čistenie nikdy nepoužívajte zubnú pastu, pretože môže nastať abrázia.

Čistenie drahých kameňov by ste mali vždy nechať na profesionálov.

Starostlivosť o šperky je veľmi dôležitá. Vďaka tomu vám vydržia dlhšiu dobu a slúžiť môžu aj budúcim generáciám. Máte doma nejaké „historické“ kúsky od babičiek či prababičiek? U nás sa takéto vzácne kúsky dedia z generácie na generáciu. Zdieľajte článok s týmito radami aj so svojimi priateľkami.

Pozri tiež: Dlho som nevedela, ako odstrániť fialovú farbu z rúk po krájaní červenej kapusty a cvikly. Potom som objavila tento úžasný trik

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc

0
Komentovať