Ak sa budete držať týchto jednoduchých pravidiel, vaše dieťa sa naučí cudzí jazyk rýchlo a ľahko

Zuzana Fulopova

V dnešnej dobe sa ovládanie aspoň jedného cudzieho jazyka stáva nevyhnutnosťou. Rodičia, ktorí sa obávajú o budúcnosť svojich detí si čoraz častejšie kladú otázky, kedy a ako začať učiť svoje ratolesti cudzí jazyk. Ak sa aj vy pýtate kedy začať, kde vyučovať, či akú formu zvoliť, máme pre vás pár pravidiel, vďaka ktorým to pôjde rýchlo a hravo.

Článok pokračuje pod videom ↓

pixabay

Kedy začať?

Vhodná doba kedy môžete začať dieťa učiť aj inú reč okrem rodného jazyka je od 1,5 a najneskôr do 9 roku života dieťaťa. Obvykle to býva, keď dieťa dosiahne 2,5 roka, kedy začne hovoriť vo svojom rodnom jazyku a začne opakovať slová.

Kde vyučovať?

pixabay

Všetky možnosti sú vhodné, či už doma, v škôlke, v jazykovej škole a podobne. Najdôležitejšie je učiť hravou formou. Pre deti do 3 rokov je najvhodnejšie na učenie domáce prostredie, pretože tieto detičky ešte nemajú rozvinutú kolektívnu interakciu. Pre 4 a viac ročné deti, bude zas vhodnejšie učiť sa v kolektíve iných detí.

Kde začať?

Ak má dieťa hovoriť plynule v cudzom jazyku, musíte ho doslova ponoriť do tohto jazyka. Najúčinnejšie je každý deň komunikovať s dieťaťom v cudzom jazyku, ako aj púšťať mu hudbu a rozprávky dabované v príslušnom jazyku. Ak ovládate dobre daný jazyk, ktorý ho chcete naučiť, môžete na neho stále rozprávať v cudzom jazyku zatiaľ čo druhý partner bude s dieťaťom komunikovať v rodnom. Na začiatok začnite s jednoduchými slovami ako zvieratá, farby, hračky. Ak učíte dieťa angličtinu odporúčame vynechať písmená th, ch, ph a vyberať slová, ktoré sa skladajú z 3 až 4 písmen.

Čítanie

pixabay

Vo veku 4 až 5 rokov môžete začať učiť dieťa čítať formou hry. Na tento účel sú kartičky, kde bude nakreslené predmetné slovo a zároveň napísané v rodnom a cudzom jazyku. Tieto kartičky môžete vyrobiť spolu s dieťaťom, pričom si samé vyberie obrázky a slová. Touto metódou si vaša ratolesť ľahšie zapamätá cudzie slová.

Vyvolať záujem u dieťaťa

Viackrát bola spomenutá metóda učenia formou hry. Aby ste vyvolali u dieťaťa záujem učiť sa cudzí jazyk, skúste učenie prostredníctvom maňušky. Kúpte si hračku a hrajte situáciu, v ktorej maňuška komunikuje s dieťaťom len v cudzom jazyku. Spievajte s ním piesne, čítajte rozprávky, či hrajte sa rôzne hry, pri ktorých budete spolu neustále komunikovať.

Aké zručnosti sú dôležité?

pixabay

Dieťa v predškolskom veku je schopné vnímať reč prostredníctvom sluchu, zapamätať si a opakovať, hovoriť a čítať s rodičom. Neplytvajte čas študovaním gramatiky, či písaním slov s dieťaťom. Pri učení platí pravidlo, že lekcie by nemali presiahnuť viac ako 15 minút denne a čím mladšie dieťa, tým menej času potrebuje na cvičenia.

Je potrebné opravovať výslovnosť?

Ak sa začnete učiť cudzí jazyk v detstve, nebudete mať problémy s výslovnosťou, ako keby ste sa začali učiť v dospelosti. Je to tým, že dieťa, ktoré sa začína učiť jazyk od mala si nemusí znova vytvoriť artikulárny aparát.

Poznáte aj vy nejakú overenú metódu na učenie sa cudzích jazykov? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Aj oni sú len ľudia. 25 fotiek hollywoodskych hviezd, ktoré vás prekvapia svojou prirodzenosťou

Zuzu, adme.ru

Najnovšie články