Častým problémom pestovania izbových rastlín je pleseň, ktorá sa na pôdu aj rastlinky rada chytá najmä počas jesennej sezóny. Bez ohľadu na to, kedy sa pleseň na rastliny nalepí, však platí, že ich dokáže poriadne potrápiť.
Kvety si na parapety a nábytok ukladáme a s láskou ich pestujeme prevažne preto, aby nám naše príbytky nielen skrášlili, ale aj osviežili, zlepšili nám náladu či jednoducho dodali pozitívnu energiu, ktorá je niekedy taká potrebná. Aby vaše kvety v kvetináčoch nepodliehali plesňovej skaze a na povrchu pôdy sa neusádzala nepekná vrstva bielo-zeleného povlaku, skúste im dopriať starostlivosť, akú si v tomto prípade zaslúžia. Keď sa to tak vezme, pleseň na kvetoch je to isté, čo choroba na ľuďoch.
Prečo vzniká?
Vývoj niektorých foriem plesní podporujú tieto faktory:
Vysoká vlhkosť vzduchu
Nedostatočné vetrenie miestnosti
Nízka teplota vzduchu
Nepravidelne zavlažovanie rastliny (raz jej dáme veľa vody, inokedy menej)
Vysoká kyslosť pôdy
Najčastejšie sa objavuje na povrchu pôdy v črepníkoch počas jesenných mesiacov, kedy v miestnostiach ešte nekúrime, no vonkajší vzduch je už vlhší od dažďa. Akonáhle teda zbadáme na rastline alebo na pôde pleseň, riešenie netreba odkladať, a už vôbec netreba čakať, kým sa pleseň zväčší. Rastlinu môže celkom zahubiť. Stačí, že tá bude menej odolná.
Ako vyzerá?
Pleseň môže mať rôzny vzhľad, a ten často závisí aj od rastliny či kvetu, ktorý napadla. Spravidla však ide o pleseň vtedy, ak na kvete uvidíte čierne škvrny, na pôde sivo sfarbený povlak, prachovité vrstvy medzi listami, neobvykle tmavé škvrny na listoch či zelenkasté alebo hrdzavé usadeniny na pôde a stonke rastlín. Pozor! Pleseň na rastline môže škodiť aj ľudskému organizmu, preto by sme s ňou mali začať okamžite bojovať.
Čím čistejšie a suchšie je v byte, tým menší dôvod majú plesne na to, aby začali vznikať. V takomto prostredí by sa im jednoducho nedarilo. Bojovať s nimi možno jednoducho a existuje na to hneď niekoľko spôsobov.
Ak sa vám zdá, že rastlinka je povädnutá alebo má akýsi nepekný vzhľad no známky plesne nikde nevidíte, skúste odhrnúť vrstvu pôdy a s najväčšou pravdepodobnosťou uvidíte pleseň na korienkoch. V tomto prípade odstráňte postihnutú časť pôdy aj s kôrou a snažte sa očistiť ju aj z korienkov, ak sú napadnuté. Do kvetináča dajte čistú zeminu a rastlinu jednoducho presaďte do nového čistého črepníka! V tomto prípade sa iné urobiť nedá a treba len dúfať, že pleseň neprenikla cez povrch koreňov rastliny.
Pri viditeľnej plesni postupujte nasledovne. Najskôr odstráňte napadnuté listy alebo kvety a potom aj napadnutú časť pôdy. Aj keď pôda napadnutá nie je, vrchnú časť zeminy rozhodne vyhoďte a nahraďte ju čerstvou zeminou. Do črepníka pridajte trochu humusu, aby rastlinka dostala výživu, a prikryte ju ďalšou vrstvou čerstvej zdravej hliny. Aj v tomto prípade však najistejšie urobíte, ak rastlinu presadíte a pohnojíte v celkom inom a čistom kvetináči.
Na jeseň podporuje vznik plesní vyššie spomínaný mikroklíma a časté zalievanie. Hnojte rastliny s pomocou fungicídneho roztoku, pridávajte občas trochu citrónovej šťavy, ktorá zabraňuje tvorbe a vzniku plesní a to tak, že v jednej šálky vody rozmiešajte jednu lyžičku citrónovej šťavy.
Ako s plesňami na rastlinách bojujete vy? Dajte nám vedieť v komentároch.
Pozri aj: O tomto by mali okamžite vedieť všetky ženy! Tieto 4 veci sú pre vašu vagínu veľmi škodlivé
zdroj: babskeveci.sk (M), bidista.com
Nahlásiť chybu v článku