Akonáhle spravím toto, môj vianočný kaktus začne nahadzovať puky a za niekoľko dní je celý vykvitnutý! Tento trik mi už roky zabezpečuje nádherné kvety

Monizz

Vianočný kaktus pozná asi každý. Odborne sa nazýva schlumbergera, nemá ostne, neznáša slnko a miluje vodu. Povedali by ste vôbec, že je to kaktus? Táto nádherná rastlinka má brazílske korene a oheň v kvetoch. Dlhšie previsnuté listy s mierne pichľavými okrajmi a nádhernými kvetmi hviezdicovitých tvarov sú do našich podmienok priam ideálne. Prečo ich potom nevieme pestovať?

wikimedia.org

Napriek tomu, že sa vianočnému kaktusu v našich končinách darí a s najväčšou pravdepodobnosťou sa ešte dlho aj bude, často si ho kúpime a za pár mesiacov celý zničený vyhodíme. Buď vyschne, alebo ho prelejeme. Starostlivosť oň je pritom maximálne jednoduchá. Botanici sa svojho času rozhodli rozšíriť nádherný vianočný kaktus o ďalšie farebné variácie. Aj preto dnes poznáme až šesť druhov vyšľachtených hybridov schlumbergery. Ako teda zariadiť, aby bola obsypaná kvetmi a stále prosperovala?

wikipedia.org

Chyba je v nevedomosti

Mnoho pestovateľov, ktorým sa vianočný kaktus dostane do rúk cielene alebo náhodne robí rovnakú chybu. Slovíčko kaktus v nich mylne evokuje aj starostlivosť o rastlinu ako o kaktus. Pritom táto rastlinka potrebuje presný opak. Množstvo vlahy tak v pôde ako aj vo vzduchu a mierne svetlé miesto. Pri dobrej starostlivosť vám narastie obrovská a bude rodiť aj 15-20 rokov.

wikimedia.org

Ako ho pestovať?

Vianočný kaktus sa necíti dobre na južnej a západnej strane, výsostne mu prekáža priame slnko, ktoré spôsobuje odumieranie koncových úsekov, ktoré má zase za následok odumieranie ďalších častí zelene. Je to len jednoduchá reťazová reakcia. Ukladajte ho teda do severne a východne orientovaných miestností a zabezpečte, aby teplota neklesla pod 15 stupňov. Dôležité je tiež zalievanie a vlhkosť vzduchu. Ak máte doma sucho je dôležité vianočný kaktus denne postrekovať vlažnou vodou z rozstrekovača.

wikimedia.org

Túto rastlinku neradno presúvať z miesta na miesto. Nemá rada zmeny a presuny, preto je lepšie nájsť jej čo najvhodnejší kútik a nechať ju v ňom pokojne žiť. Na jar vianočný kaktus pohnojte tak, ako ostatné kvitnúce izbové kvety. Pozor však dajte na dávku. Kaktus by ste mohli spáliť. Doprajte mu hnojivo ale len v polovičnej dávke oproti ostatným rastlinkám. Nezabudnite, že ho netreba hnojiť častejšie ako raz za dva mesiace. V septembri hnojiť prestaňte a začnite opäť na jar.

wikimedia.org

Ak chcete rastlinu presadiť, urobte tak až na konci februára, kedy konečne prestáva kvitnúť. Ak by ste to urobili skôr, riskovali by ste úhyn. Mladé rastliny sa presádzajú raz ročne, staršie stačí raz za 4-5 rokov.

wikimedia.org

Pri výbere kvetináča sa orientujte na šírku. Vianočný kaktus nemá dlhé korene, rastú skôr do šírky. Preto potrebuje dostatok miesta do strán a kvetináč vám postačí plytší. Aby sa rastline viac darilo, zmiešajte si diel humusu, diel piesku a dva diely dreveného uhlia. Potom pridajte pôdu pre izbové rastliny.

wikimedia.org

Rastlinu môžete počas obdobia bez kvitnutia polievať výdatnejšie. Akonáhle však nahodí púčiky so zálievkou buďte opatrnejší. Veľa vody môže spôsobiť, že púčiky sa odtrhnú a bude po kvetoch.

pixabay.com

Ako ste vy dosiahli nádherne kvitnúce vianočné kaktusy? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri aj: Žehličku som nikdy nevedela dôkladne vyčistiť. Potom mi susedka prezradila tento trik a odvtedy je žehliaci povrch stále ako nový

zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc

Najnovšie články