AKTUÁLNE: Na severe začalo snežiť, napadnúť má 30 cm snehu. SHMÚ varuje pred vetrom a závejmi

TASR

Foto: archív TASR/Michal Svítok

Na Slovensko prišiel studený front, ktorý prináša aj snehové zrážky. Nasledujúce hodiny by hlavne na severe Slovenska malo snežiť, napadnúť má až 30 centimetrov čerstvého snehu. Medzi oblasti, ktoré obdržia najviac snehu bude patriť horná Orava, horné Kysuce, západné Tatry, oblasť Malej Fatry a oblasť Chopka.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: archív TASR (Erika Ďurčová)

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred vetrom na horách, najmä v oblasti Tatier, kde platí pre okresy Poprad, Liptovský Mikuláš, Brezno a Tvrdošín výstraha druhého stupňa. SHMÚ o tom informuje na svojom webe. V týchto lokalitách sa na hrebeňoch Tatier očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť 90 – 110 kilometrov za hodinu, v nárazoch ojedinele okolo 140 kilometrov za hodinu. „Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe nadpriemerná a predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo,“ informujú meteorológovia.

SHMÚ vydal aj výstrahu pred vetrom. Tá platí do 17.00 h pre viaceré okresy v Bratislavskom, Košickom, Nitrianskom, Trnavskom a Prešovskom kraji. Meteorológovia varujú aj pred snežením, a to najmä na severe krajiny. Výstraha prvého stupňa pred snežením platí pre okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a Poprad. V týchto lokalitách môže napadnúť 20 – 30 centimetrov nového snehu. V tejto súvislosti sa budú vo viacerých okresoch Banskobystrického, Trenčianskeho, Prešovského a Žilinského kraja tvoriť snehové jazyky a záveje.

FOTO TASR/AP

Nad strednou Európou sa rozširuje tlaková výš. Polooblačno až oblačno a na severe snehové prehánky. Teploty 0 až 5 stupňov C. Na západnom Slovensku prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 0 až -3 a najvyššie denné 2 až 5 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty -1 až -6 a najvyššie denné 0 až 4 stupne C. Na východnom Slovensku prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty -1 až -5 a najvyššie denné 0 až 4 stupne C.

Počasie na horách: Vo výške 1000 m prevažne oblačno a snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -6 a najvyššia denná -2 stupne C. Vo výške 1500 m prevažne oblačno a snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -9 a najvyššia denná -5 stupňov C. Vo výške 2000 m prevažne oblačno a snehové prehánky. Najnižšia ranná teplota -12 a najvyššia denná -8 stupňov Celzia.