Na Slovensku dnes opäť nepribudol ani jeden prípad nákazy novým koronavírusom, doteraz sa tak zaznamenalo 1457 pozitívnych vzoriek.
K včerajšiemu dňu to bolo 1457 pozitívnych a 119 859 negatívnych vzoriek. Za včerajší deň otestovali 786 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 959 pacientov, dnes pribudlo ďalších 19 vyliečených. Na Slovensku celkovo evidujeme 26 úmrtí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a stránka korona.gov.sk.
V SR môže byť 2500 pozitívnych ľudí, ktorí o tom nevedia, tvrdí premiér
Približne 2500 pozitívnych ľudí na ochorenie COVID-19 sa môže pohybovať po Slovensku. Môžu byť prenášačmi vírusu a nie sú identifikovaní. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO) v relácii V politike na TA3 s tým, že vychádza zo štúdií. „Môžu byť prenášačmi vírusu. Sú bezpríznakoví, nejdú k lekárovi, nejdú na test, a tým pádom sú šíriteľmi vírusu. Musíme byť opatrní.“
Rúška budú musieť ľudia nosiť dovtedy, kým nebude na Slovensku viac dní po sebe nula, hovorí Matovič. Dátumy, kedy by sa mohlo prestať s nosením rúšok, tipovať nechcel. „Uvedomujem si, že každým dňom bude teplejšie a budeme sa pod tým potiť,“ poznamenal premiér.
Matovič tento týždeň komunikoval aj s českým premiérom Andrejom Babišom o otváraní hraníc. „Musíme si dohodnúť spoločnú politiku na hraniciach,“ poznamenal. O tom, či sa hranice budú otvárať, by mali rozhodnúť aj odborníci, epidemiológovia a infektológovia. Je blízko doba, keď počet nakazených bude v oboch krajinách podobný, hranice potom podľa premiéra strácajú zmysel. „Na Slovensko prišiel tento vírus zo zahraničia, a preto keď sa nám tu darí vírus eliminovať, musíme si to chrániť,“ povedal.
Pri otváraní škôl je Matovič opatrný. Treba si podľa neho nachystať všetky technické otázky pre otvorenie škôl. „Nechceme, aby sa z našich detí robili pokusní králici,“ poznamenal. V pondelok by mal o tom diskutovať s odborníkmi.
Predseda vlády tiež povedal, že sa snažia, aby podmienky v povinnej karanténe boli pre všetkých čo najlepšie. Momentálne má štát k dispozícii na karanténu 10.000 miest, doteraz využil 4000. Ľudia by si podľa neho sami mali zhodnotiť, či je 13-eurový poplatok za karanténnu adekvátny, alebo nie je.
Vedci sa obávajú, že koronavírus sa prispôsobuje ľuďom
Vedci našli dôkazy o mutáciách v niektorých kmeňoch nového koronavírusu, ktoré naznačujú, že tento patogén sa môže adaptovať na človeka, na ktorého preskočil zrejme z netopierov. Podľa denníka The Guardian sa to konštatuje v zatiaľ nepublikovanej a nerecenzovanej štúdii výskumníkov z London Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM).
Analýza viac ako 5349 genómov koronavírusu SARS CoV-2 zo 62 krajín ukázala, že zatiaľ čo vírus samotný je pomerne stabilný, niektoré kmene zmutovali, čo je prirodzené. Dve genetické zmeny sa však týkajú glykoproteínového hrotu, ktorý vírus používa na infikovanie ľudských buniek.
Vedci z LSHTM zdôrazňujú, že nie je jasné, ako mutácie ovplyvňujú vírus, ale keďže zmeny vznikli nezávisle od seba v rôznych krajinách, môžu pomôcť ľahšiemu šíreniu vírusu.
„Presne na to musíme dávať pozor,“ cituje Guardian profesora Martina Hibberda, hlavného autora štúdie. „Vyvíjajú sa vakcíny a iné terapie proti tomuto proteínu, pretože sa zdá byť veľmi dobrým cieľom. Musíme na to dávať pozor a ubezpečiť sa, že tieto mutácie neznehodnocujú tieto postupy,“ dodal Hibberd.
Doterajšie štúdie včas odhalili, že tvar jeho glykoproteínového hrotu mu umožnil efektívnejšie sa viazať na ľudské bunky ako príbuzný vírus, ktorý v roku 2002 vyvolal prepuknutie choroby SARS. Tento rozdiel zrejme pomohol novému koronavírusu infikovať viac ľudí a rýchlo sa rozšíriť po svete.
Vedci identifikovali dve veľké skupiny koronavírusu, ktoré sa momentálne šíria po celom svete. Jedna z dvoch mutácií glykoproteínového hrotu bola nájdená v 788 kmeňoch vírusu, druhá bola prítomná iba v 32.
Nahlásiť chybu v článku