Neverila som, že manganistan draselný dokáže toľko zázrakov. Odkedy som zistila, na čo všetko ho môžem použiť, stal sa neodmysliteľnou súčasťou mojej domácnosti

Monizz

Manganistan draselný alebo hypermangán je čiernofialová lesklá kryštalická soľ. Je výborne rozpustný vo vode, pričom vzniká na pohľad krásne ružový až fialový roztok. V medicíne sa používa ako antiseptikum, no čoraz viac ľudí objavilo jeho pomoc aj v domácnosti.

mlileko002
mirkrasoty.life

Nenahraditeľným pomocníkom tak v kuchyni, ako aj v iných častiach vášho domu či bytu, by sa mal stať odteraz manganistan draselný. Ak ste ho ešte nikdy nepoužili, začnite práce teraz. Skutočnosť je taká, že manganistan draselný je dávno známa vec, ktorá v istom období akosi upadla do zabudnutia. Používali ho ešte naše babičky, no s príchodom chemikálií v obchodoch sa naň akosi zabudlo. A pritom je neraz lepší než všetky tie prostriedky naraz.

mlileko005
intherabbithole.com

Liečebný účinok manganistanu draselného je nespochybniteľný, nakoľko sa stále využíva v zdravotníctve a medicíne. V medicíne slúži ako antiseptikum, ale aj na potieranie ekzémov či plesní na nohách. Nepoužíva sa však len pri konzervatívnej liečbe, ale aj v alternatívnej medicíne, kozmetike, v záhradníctve. Jeho účinky sú veľmi širokospektrálne. Využitie v domácnosti je len špička ľadovca.

Účinná dezinfekcia

Na vyčistenie rán a iných kožných lézií nie je nič lepšie ako manganistan. Vydezinfikuje rany, pľuzgiere, rezné rany či vredy. Na tento účel rozpustite 10 gramov v 1 litri vody. Aká silná je koncentrácia, môžete vidieť aj na farbe roztoku. Čím je tmavší, tým je silnejší. V tomto prípade by mal byť roztok jemne ružový. Treba mať na pamäti, že veľmi koncentrovaný roztok môže poleptať kožu. Takisto je dôležité, aby ste sa pred použitím presvedčili, že všetky kryštáliky sa vo vode rozpustili.

mlileko001
takprosto.cc

Liečba domácich zranení

Odreniny, škrabance, bodnutie hmyzom, zápaly kože ako je akné či varicella, prvý náznak dekubitov, teda preležanín. Pri tomto všetkom môžete použiť doma pripravený roztok manganistanu. Namočte bavlnenú handričku do jemne ružového roztoku a opatrne potierajte poranené miesta.

mlileko003
takprosto.cc

Preč s oparmi

Pre rýchlejšiu likvidáciu oparov, herpesov či zapálených kútikov používajte koncentrovanejší roztok manganistanu. Vyrobíte ho tak ako predošlý, ale mal by byť o niečo koncentrovanejší. Môže byť tmavšej ružovej farby.

Nadmerné potenie a plesne

Ak sa vám potia nohy a máte problémy s mokrými ponožkami či dokonca topánkami, a to už vôbec nehovoríme o zápachu, pripravte si do lavóra alebo do vane svetloružový roztok manganistanu draselného. Pravidelný kúpeľ nôh raz týždenne vám pomôže zmierniť a časom aj natrvalo odstrániť problémy s potiacimi sa chodidlami. Takisto pomôže mikózam na nechtoch aj na koži. Používať ho môžete na nohy aj na ruky. Je perfektnou dezinfekciou a liekom zároveň.

noha
livestrong.com

Pomocník do záhradky

Nenahraditeľný pomocník do záhrady je práve manganistan draselný, ktorý svojimi účinkami zabíja škodcov a predchádza chorobám rastlín. 0,5G manganistanu rozpustite v 100ml vody a môžete dezinfikovať pôdu, alebo postriekať mladé rastliny.

Zo slabšieho roztoku, ktorý pripravíte z 1,5g manganistanu a 10 litrov vody, dokážete „vyliečiť“ vaše paradajky, uhorky a dokonca aj jahody od múčnatky.

mlileko004
takprosto.cc
mlileko007
sadyrad.ru

Zvieracie pachy

Ak máte doma kocúra, určite poznáte ako veľmi to dokáže zapáchať. Mačací puch sa ukladá v kobercoch, čalúnení, v záclonách, ale dokonca aj v drevenom nábytku. Ak použijete slabý roztok manganistanu (podobne ako pri postrekoch proti múčnatke, viď vyššie), neutralizácia zápachov je zaručená. Treba si však roztok vyskúšať na malom nenápadnom mieste, kde nebude vidieť, ak by bol roztok prisilný a zanechal po sebe vypálené škvrny.

Pozor na alergie

Ak máte doma alergikov, používaniu manganistanu draselnému sa vyhnite dovtedy, pokiaľ sa neporadíte s lekárom. Ten by mal používanie manganistanu povoliť alebo zakázať podľa závislosti od miery alergického ochorenia.

Používate aj vy doma manganistan draselný alebo ste o jeho využití ešte nepočuli? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pozri tiež: Tejto buriny som sa snažila v záhrade zbaviť už pár rokov. Potom som však od záhradkárky zistila viac o jej vlastnostiach

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

11
Komentovať