Američanka zbiera slovenské kroje. Helene vlastní viac ako 5000 kúskov, pozrite sa na jej zbierku

Dana Kleinová

Foto: Facebook (helene.cincebeaux)

Zatiaľ čo niekto zbiera známky alebo servítky, táto Američanka má záľubu v slovenských krojoch. Zbiera ich už 50 rokov a má už tisícky kúskov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informovali Správy RTVS, Američanka Helene Cincebeaux sa do slovenských krojov zamilovala ešte v detstve. Hoci žije na Floride, Helene je z generácie moravských Slovákov z Ratíškovic, ktorí odišli za oceán v čase hospodárskej krízy a svoje slovenské korene si uctieva týmto spôsobom.

Láska na prvý pohľad

Helene má vo svojom dome na Floride tisícky kúskov tradičného ľudového oblečenia a jeden z jej kúskov obdivoval aj samotný americký prezident Jimmy Carter. Jej záľuba v krojoch pritom začala, keď bola ešte dieťa. Keď mala 13 rokov, navštívila svoju pratetu Annu v Detroite, ktorá ju obliekla do svojho svadobného oblečenia a od tej chvíle bola Helene odhodlaná dozvedieť sa viac o svojom kultúrnom dedičstve a chcela spoznať krajinu svojich predkov.

V roku 1969 Helene prvýkrát navštívila Československo. Spolu so svojou mamou spoznávala ľudové zvyky a popritom začala vytvárať svoju bohatú zbierku krojov. „Bola to láska na prvý pohľad,“ prezradila v minulosti Helene pre Rádio Slovakia International.

Ďalších 50 rokov potom Helene a jej mama Helen Zemek Baine navštevovali dediny na Slovensku, Morave a v Čechách. Ľudia ich pozývali do svojich domovov, aby im ukázali krásne ručne zdobené textílie a popritom im prezradili fascinujúce príbehy, ktoré sa spájali s jednotlivými kúskami.

Kúsky, ktoré na týchto výletoch získali, putovali do ich Baine/Cincebeaux zbierky slovenského ľudového oblečenie a ľudového umenia. Zbierka má viac ako 5 000 kusov a bola vystavená po celých Spojených štátoch amerických a vo svete.

Najnovšie články