Bude možné vyplatiť trinásty a rodičovský dôchodok všetkým seniorom? Takto to plánuje vyriešiť ministerstvo práce

SITA

Foto: unsplash/ TASR - Jaroslav Novák

Trinásty dôchodok je udržateľný a smerom k záväzkom k Európskej komisii (EK) sú už pripravené kompenzačné opatrenia. Uviedol to minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD) v nedeľňajšej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Opozičný poslanec Národnej rady (NR) SR Michal Truban (PS) s 13. dôchodkami nesúhlasí a ako riešenie vidí zvyšovanie dôchodkov o určitú sumu každý mesiac.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Keď som začínal vo funkcii, navrhoval som iné riešenia, lebo s ministrom financií sme si nevedeli predstaviť, že budú vedľa seba fungovať aj 13. dôchodok, aj rodičovský dôchodok. Ale našli sa prostriedky na oba. Som tomu rád, len musíme vyriešiť diskrimináciu seniorov, ktorí nemajú deti, či majú ťažko zdravotne postihnuté deti,“ objasnil Tomáš.

Kompennzačné opatrenia

Smerom k záväzkom k EK sú podľa neho pripravené kompenzačné opatrenia. Dodal, že sa objavilo viacero tém smerom k EK, kde by mohlo potencionálne hroziť, že nebudú splnené niektoré míľniky z plánu obnovy. „Ale my ich splníme. A jednou z nich je aj garancia udržateľnosti dôchodkového systému. Máme jedno konkrétne opatrenie, o ktorom už Komisia vie,“ priblížil Tomáš.
Truban navrhol, aby sa dôchodky zvýšili každý mesiac o určitú sumu, pretože by s tým vedeli dôchodcovia lepšie počítať.

Zvýšiť sa majú všetky dôchodky

Najnovšie články