Chcete schudnúť, no máte pocit, že hladujete? Vedci prišli na 3 spôsoby, ako sa vyhnúť extrémnym pocitom hladu

Kristína Hagarová

Foto: pixabay

Chudnutie býva pre mnohých ľudí cieľ hlavne na začiatku roka. Ak ste sa svojho cieľa nevzdali, je jasné, že ste určite už občas pocítili krízu, kedy ste to chceli vzdať. Vedci však podľa Sciencealert prišli na niekoľko zaujímavých zistení o stravovaní.

Článok pokračuje pod videom ↓

Je veľmi ťažké držať v dnešnej dobe diétu, kedy konzumujete len potraviny s nízkym obsahom kalórií. Mnohé potraviny, ktoré sú veľmi chutné a majú vysoký obsah energie, sú ľahko dostupné. Okrem toho, naše telo býva často zvyknuté na určitý príjem jedla, takže keď ho má zrazu menej, začne si robiť zásoby.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Simply Fit Society (@simplyfitsociety),

Extrémne pocity hladu

Mnohí ľudia zažívajú na diéte extrémne pocity hladu, pretože zrazu prijímate jedlo s inými hodnotami. Avšak, podľa nedávneho výskumu nemá prejedanie nič spoločné s tým, že by naše telo zo dňa na deň potrebovalo viac potravín. Práve to ukazuje, že uvedomovanie si príjmu kalórií je naozaj dôležité. Niektoré štúdie uvádzajú, že prejedanie sa počas sviatkov spôsobuje, že si telo „odkladá“ dané tuky a drží si ich počas celého roka. To má platiť aj vtedy, keď počas týždňa držíte prísnu diétu, no počas víkendu si doprajete všetko, na čo máte chuť. Práve preto by ste si mali uvedomovať výber potravín.

Zostaňte aktívny

Je však veľmi dôležité aj to, aby ste zostali aktívny. Mnohí ľudia sa sústreďujú hlavne na diétu a zabúdajú na to, že by sa mali venovať aj nejakej fyzickej aktivity. Cvičenie môže doplniť zmeny v stravovaní a taktiež minimalizovať nárast hladu, ktorý spôsobuje prechod na diétu. Taktiež je úžasné, že samotné cvičenie nespôsobuje nárast hladu v takej výške ako samotná diéta.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Pey Pratte (@choosing_balance),

Cvičenie pocit hladu znižuje

Pri intenzívnom cvičení je pocit hladu dokonca znížený. Dôležité je však hľadať kompromisy, keď sa to týka diéty a úpravy stravy. Vaše telo si bude uvedomovať každú zmenu v stravovaní či už ide o zvýšenie, alebo zníženie kalórií. Určite je na mieste, aby ste sa poradili s výživovým poradcom, ktorý vám vie najlepšie povedať, čo a v akom množstve by ste mali konzumovať. Nespoliehajte sa však len na signály, ktoré vám bude dávať vaše telo.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Rung Rungnapa (@iamrungnapa),

Aj pri stravovaní by ste mali byť uvedomelý a dávať pozor na to, čo jete. Práve vtedy, ked to budete vedome monitorovať môžete dosiahnuť výsledky, aké by ste naozaj chceli.