V existujúcich diétach, ktoré sľubujú zázraky a vytúženú postavu by ste sa mohli priam vykúpať. Je ich toľko, že človek často nevie, ktorú si vybrať. Práve preto sa mnoho ľudí nechá nalákať na diéty, ktoré končia jojo efektom, frustráciou a niekedy aj vyššou váhou, ako pred diétou a zdravotnými problémami. Jednou z overených možností, ako schudnúť je i ketodiéta, o ktorej sme písali nedávno. Ak sa však chcete dostať skutočne na koreň problémom s vašou váhou, rozhodne by ste nemali prehliadnuť nasledujúci článok, ktorý prináša základné body úspešnej knihy Diane Kress – Metabolism Miracle (Metabolický zázrak).
Diane Kress je uznávanou dietetičkou a odborníčkou na výživu. Vo svojej knihe sa nevenuje len téme, ako schudnúť tak, aby to bolo zdravé. Svoje tvrdenia zakladá na vedeckých výskumoch a štúdiách, takže podané informácie nie sú platné len v teoretickej rovine. Diane sa v knihe dostáva do jadra celého problému a ľuďom, ktorí sa trápia s neúspešným chudnutím ponúka vysvetlenie prečo je to tak.
Táto certifikovaná odborníčka na výživu pochádzajúca z USA sa vyzná aj v oblasti liečby cukrovky a v rámci tejto témy jej na konto tiež pribudla ďalšia kniha. Nasledujúci spôsob chudnutie je vhodný aj pre ľudí s cukrovkou, a dokonca im takýto spôsob stravovania nesmierne vyhovuje.
Kde je problém?
Mnoho ľudí sa pri dodržiavaní diéty dostane do situácie, kedy už kilá nechcú ísť dole aj napriek tomu, že osoba v diéte pokračuje a stravuje sa presne tak isto, ako aj na začiatku, kedy kilá pekne ubúdali. Problém je v reakcii tela, ktoré sa v dôsledku nie ideálnej diéty po dlhšej dobe vyhladuje. Organizmus sa prirodzene pred takouto hladovkou bráni a prepne do nového režimu ukladania si zásob. Telo začne ukladať prijaté kalórie namiesto toho, aby ich spaľovalo a chystá si tak zásoby pre prípad núdze. Ďalším obranným mechanizmom je aj spomalenie metabolizmu. Takže namiesto jeho nakopnutia sa jeho rýchlosť zníži, aby si organizmus vedel šetriť energiu.
Dva typy metabolizmu
Autorka vo svojej knihe rozdeľuje metabolizmus na dva typy. Metabolizmus A je typický pre štíhlych ľudí, ktorým sa kalórie spaľujú automaticky. Určite aj vy poznáte osoby, ktoré môžu zjesť čokoľvek, nedávajú si pozor na stravovania a aj tak nepriberú. Metabolizmus typu B je charakteristický pre ľudí, ktorí majú často problém s nadváhou, aj keď sa snažia dávať si pozor na stravu. Ich telo však nevie správne spracovať glukózu, čo sa stáva jadrom problému. Tukové bunky sa tak u týchto ľudí ukladajú intenzívnejšie.
Podľa autorky úspešnej knihy je náš metabolizmus ovplyvnený hormónom inzulínom. Ten umožňuje, aby sa glukóza prijatá v strave dostala do vnútra bunky a premenila sa na energiu. Nadbytok inzulínu je však dôvodom neustálej chuti na sladké. Inzulín v pečeni navyše zvyšuje vychytávanie glukózy z krvi a podporuje tvorbu zásob glykogénu. V tukovom tkanive zas zvyšuje tvorbu tukov, preto sa napríklad pri cukrovke II. typu a nadbytku inzulínu priberá.
Keďže máme kvôli zvýšenému množstvu inzulínu chuť na sladké, po jeho konzumácii sa náš inzulín znovu zvyšuje a dostávame sa do bludného kruhu. Pri prebytku inzulínu, ktorý telo nespotrebuje pociťujeme veľký hlad a pri takýchto vlastnostiach metabolizmu je chudnutie naozaj nevídaným zázrakom. Preto sa diéta a spôsob stravovania podľa Diane Kress zameriava na správnu funkciu pankreasu a pečene. Jej spôsob nakopnutia metabolizmu a uvedenie tela do správneho fungovania je rozdelený do troch etáp.
Prvá etapa
Určite vás nepoteší, že prvá etapa je najnáročnejšia. Začať diétu, ktorá nie je veľmi príjemná môže byť pre ľudí bez pevnej vôle naozaj problém. Dobrou správou ostáva, že ak prejdete prvú etapu trvajúcu 8 týždňov, všetko bude oveľa lepšie.
Cieľom tejto etapy je zabránenie pankreasu, aby produkoval veľké množstvo inzulínu, čo následne prispeje k správne fungujúcemu metabolizmu. Každý deň počas prvej etapy môžete prijať 25 g sacharidov v strave, ktoré by ste si mali rozdeliť do 5 jedál denne. Narozdiel od iných diét, ktoré sú založené na nízkom príjme sacharidov po celý čas, v tejto diéte je toto náročné obdobie len v prvej etape.
Prvé tri dni sú pre telo náročné, pretože môžete pociťovať nervozitu, únavu, slabosť, závraty alebo podráždenosť a hlad. Do štvrtého dňa sa ale telo adaptuje a nepríjemné pocity pominú.
Druhá etapa
V tejto etape budete strácať kilogramy jedna radosť. Dĺžku trvania tejto etapy si určíte samy, pretože by mala trvať tak dlho, pokiaľ nestratíte prebytočné kilogramy. Denne už môžete prijať 60 g sacharidov, ktoré si tiež musíte rozdeliť do 5 jedál. V jednom jedle dňa by to malo byť stále 11 až 20 gramov sacharidov. V tejto etape si pankreas už úplne navykne na správne fungovanie.
Tretia etapa
Ak si chcete udržať vytúženú postavu, v tejto etape už ostávate po celý život. Nemusíte sa však ničoho báť, pretože jej pravidlá nie sú vôbec strašné. Stačí, ak budete dodržiavať denný kalorický príjem ideálny na zachovanie hmotnosti, ktorý si vypočítate podľa svojho veku, pohlavia i stupňa fyzickej aktivity. Stačí, ak využijete akúkoľvek kalorickú kalkulačku, ktorých je na internete mnoho alebo sa poradíte s odborníkom na diéty a výživu. Musíte však do vypočítavania zahrnúť i fakt, že telo je náchylné na zlé fungovanie metabolizmu.
V tretej etape ostávate pri režime 5 jedál denne, kedy si občas môžete dopriať malý prehrešok vo forme sladkostí, no mali by ste sa držať nízkokalorických dezertov. Chuť na sladké zaženiete aj ovocím. Je potrebné, aby ste svoj denný kalorický príjem dodržiavali a naučili sa jesť pravidelne 5 krát denne.
Ako sa stravovať?
V prvej fáze diéty sa budete musieť rozlúčiť s cestovinami, pečivom či cereáliami. Ide o sacharidy, ktoré telu dodajú energiu veľmi rýchlo, no veľmi rýchlo ju potom organizmus znovu stratí. Preto nie sú tieto suroviny efektívne. V prvej etape sa stanú základom vašej stravy bielkoviny a zelenina, vďaka ktorej prijmete množstvo vlákniny.
Proteíny, akými sú chudé mäso (bez kože), morské plody, tvaroh, nízkotučný syr, vajcia a výrobky zo sóje sú maximálne vítané. Z tukov môžete jesť maslo s nižším obsahom tuku, margarín, kyslú smotanu, rastlinný olej, avokádo, olivový olej, orechy a semená. Aj keď je zelenina povolená, nie všetky druhy sú dovolené. Zamerať by ste sa mali hlavne na špargľu, brokolicu, fazuľové struky, artičoky, ružičkový kel, zeler, karfiol, uhorky, baklažán, šampiňóny, listový šalát, papriku a paradajky. Zo sacharidov, ktorých množstvo si však musíte maximálne kontrolovať môžete prijať jogurty, nedosladzované 100% džúsy, mliečne kokteily, pudingy bez cukru a výrobky nepresahujúce množstvo 5 g sacharidov.
V druhej etape už môžete jesť všetky výrobky, ako v prvej etape a tiež niečo navyše. Bonusom sú kvalitné výrobky z obilnín, chlieb, cestoviny a menej sladké ovocie.
Tretia etapa vás zaväzuje dodržiavať základné pravidlá a kontrolovať denný kalorický príjem. Pochutnáte si na všetkých druhoch ovocia i drobných dezertoch, no nesmiete prehnať kalorickú hodnotu porcií.
Veríme, že ak sa odhodláte nasledovať pravidlá tejto diéty, bude vaša snaha odmenená úspechom. S akou diétou už máte skúsenosti? Podeľte sa o ne s nami v komentároch.
Jana, adme.ru
Nahlásiť chybu v článku