Čo znamená označenie BB, CC, DD a PP na krémoch? Ľutujem, že som to nevedela dávno predtým

Lucia Mužlová

takprosto.cc

BB krémy sa objavili na kozmetickom trhu len pred pár rokmi, no musím uznať, že nás, teda aspoň mňa, uchvátili. Pôvod a nápad pochádza od nemeckých dermatológov a takýto krém slúži najmä na liečenie a udržiavanie pokožky. Zamýšľali ste sa však nad tým, čo znamenajú písmená BB, CC, DD a napríklad aj PP? Vidíme to na obaloch, ale len málokto vie, čo tieto písmenká znamenajú. V dnešnom článku si povieme k tejto téme niečo viac.

Článok pokračuje pod videom ↓
kremy1
takprosto.cc

Tieto krémy vám poskytnú potrebnú ochranu a dokonca aj krytie problematických partií. Tonizujú pleť, zjednocujú farbu pokožky a skoncujú aj s drobným začervenaním. Záleží však na type, ktorý si vyberiete.

BB-krémy

kremy2
takprosto.cc

Názov BB je vlastne skratka od anglického Blemish Balm alebo Beauty Balm, to znamená akýsi maskovací balzam/krém. Je vhodný vo všetky ročné obdobia a dodá pleti hydratáciu a pokožku vzpruží a zjednotí. Je veľmi podobný krému a tiež aj make-upu. V podstate môžeme povedať, že sa jedná o spojenie týchto dvoch vecí. BB-krém si poradí aj s drobnými vyrážkami, zápalom a potláča aj nežiadanú pigmentáciu. Je výborný ako podklad pod make-up a dokonca obsahuje aj ochranné prvky pred slnečným žiarením, a teda SPF. Neodporúča sa však používať len BB-krém. O svoju pokožku by ste sa mali starať stále rovnako, to znamená odličovať, čistiť, hydratovať a poskytnúť jej sem-tam aj nejakú výživu v podobe pleťovej masky alebo peelingu. BB-krém je vhodný pre všetky typy pleti a je len a len na vás, aký si vyberiete. Na trhu ich je mnoho a je to hlavne o skúšaní. Nechajte si poradiť aj v lekárni, kde môžete takéto krémy taktiež zakúpiť, no trochu si priplatíte.

CC-krémy

kremy3
takprosto.cc

Po veľkom úspechu BB-krémov sa na trhu objavili aj CC-krémy, alebo ak chcete Color Control krémy. Tie už podľa samotného názvu slúžia najmä na korekciu farby pleti, a teda napríklad zjemňujú začervenanie. Práve na tento účel boli aj vytvorené – zjemniť začervenanie a zažltnutie pokožky a na dodanie zdravej farby do tváre. Aj preto sa textúra CC-krémov podstatne líši od textrúry, ktorú majú BB-krémy. Sú ľahšie a vo všeobecnosti sa s nimi ľahšie pracuje. CC- krémy sa skladajú z takých častíc, ktoré dobre rozptyľujú svetlo a taktiež rozžiaria vašu pokožku. Sú ľahké, pleť nie je zaťažovaná a obsahujú filtre SPF a antioxidanty. Nie sú však veľmi vhodné pre mastnú a problematickú pleť.

DD-krémy

kremy5
takprosto.cc

Ďalším krokom vo vývoji krémov v abecednom poradí sú DD-krémy. Táto skratka neznamená nič iné ako daily defense alebo dynamic do-all. Tónujú, ochraňujú a zároveň sa o vašu pleť starajú. Ich hlavnou úlohou je ochraňovať pleť pred slnkom a voľnými radikálmi. Pokiaľ bývate vo veľkomeste alebo až v príliš znečistenom prostredí, sú skvelou voľbou. Je potrebné si však dávať pozor, pretože tento krém môže upchávať póry. Sú skvelé pre zrelšiu a starnúcu pleť.

PP-krémy

kremy6
takprosto.cc

PP- krémy alebo aj „pink perfect“ sú skvelým podkladom pre make-upy. Pozor však na jednu vec. Obsahujú silikóny, čo však obsahuje väčšina báz pod make-up, takže to nie je nič pre žienky, ktoré uprednostňujú prírodnú kozmetiku. PP-krémy vyhladzujú, zlepšujú celkový reliéf pokožky a taktiež znižujú viditeľnosť pórov. Pokožka je po aplikácii hladká a pružná. To, že majú tieto krémy ružovú farbu, nepovažujte za zlé. Krém je po aplikácii neviditeľný. Pre samotnou aplikáciou nezabudnite pleť poriadne vyčistiť a hydratovať. Po nanesení PP-krému môžete naniesť make-up a korektor, púder a lícenku. Vhodný je pre všetky typy pleti.

EE-krémy

kremy7
takprosto.cc

Extra exfoliácia. To znamená táto skratka. Tieto krémy pomáhajú pri obnove pokožky a odstraňujú suché, odumreté časti kože. Ochránia vás aj pred slniečkom, hydratujú a dodajú vašej tvári lesk. Niekto ich kombinuje s krémom na opaľovanie a dokonca aj s krémami proti akné. EE-krém však nie je určený na časté používanie a ani pre vlastníčky citlivej pokožky. Pomôže však v boji proti čiernym bodkám a so suchou pleťou. Čiastočne vás môže zbaviť aj rôznych pigmentových škvŕn, takže určite stojí za povšimnutie.

Verím, že vám tieto informácie pomôžu, a že možno niektorý z týchto krémov otestujete. Ja mám doma osobne BB a CC- krémy a používam ich na dennej báze. Ako ste na tom vy? Používate niektorý z týchto „písmenkových“ krémikov? Dajte nám vedieť v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc