Dáva skvelý príklad ostatným. V Japonsku pôjde minister po narodení prvého dieťaťa na materskú dovolenku

Lucia Mužlová

Foto: AP/pixabay

Japonský minister životného prostredia Šindžiró Koizumi v stredu oznámil, že si po blížiacom sa narodení svojho prvého dieťaťa vezme rodičovskú dovolenku. Starostlivosť o dieťa je pritom v Japonsku často vnímaná ako práca ženy, napísala tlačová agentúra DPA.

Foto TASR: AP Photo/Koji Sasahara

Tridsaťosemročný syn bývalého japonského premiéra Džuničiróa Koizumiho sa stal ministrom vlani v septembri. Teraz podľa svojich slov dúfa, že „vytvorí prostredie, v ktorom si aj otcovia na ministerstve životného prostredia budú môcť bez váhania vziať rodičovskú dovolenku a starať sa o dieťa“.

Koizumi si počas prvých troch mesiacov od narodenia dieťaťa plánuje vziať celkovo dvojtýždňové voľno, pričom bude pracovať z domu a menší počet hodín. Uviedla to tlačová agentúra Kjódó s odvolaním sa na nemenované zdroje. Narodenie dieťaťa sa očakáva tento mesiac.

Foto: pexels

Japonsko umožňuje otcom rodičovskú dovolenku. Vzal si ju však iba malý počet otcov. Vo fiškálnom roku 2018 odišlo z práce starať sa o dieťa iba šesť percent mužov – v porovnaní s 82 percentami žien, uvádza sa v správe vlády.

Kabinet premiéra Šinzóa Abeho dúfa, že toto percento mužov v štátnom a súkromnom sektore sa tento rok viac ako zdvojnásobí na 13 percent. „Dúfame, že ministrova snaha bude mať kladný vplyv a pomôže mužom v Japonsku zapojiť sa do starostlivosti o dieťa,“ povedal na tlačovej konferencii hovorca japonskej vlády Jošihide Suga.

Ako je to na Slovensku s mužmi na rodičovskej dovolenke?

Pre mnohých ľudí je stále neznáme, že aj otec má nárok zostať na materskej dovolenke, rovnako ako žena. Občas sa stane, že niekto vníma muža na materskej ako otca v sukni. Bežne sa to väčšinou robí tak, že na materskej zostáva hlavne človek, ktorý zarába menej.

Zo zákona má otec nárok na rovnaké podmienky ako matka dieťaťa. Avšak napriek tomu existuje medzi otcom a matkou na materskej rozdiel. Sociálna poisťovňa na svojej stránke informuje o tom, že žena spravidla býva na materskej 34 týždňov, otec však len 28 týždňov. Výnimkou v oboch prípadoch je, ak je rodič sám alebo prebral do starostlivosti viac detí.

V prípade slobodných matiek je to 37 týždňov, v prípade slobodného otca 31 týždňov. Ak sa stará matka o viac detí, môže byť na materskej 43 týždňov, otec 37. Rozdiel je podľa portálu Relia aj v nástupe na materskú. Kým matka môže na materskú nastúpiť šesť týždňov pred dňom pôrodu. Otec môže  nastúpiť na materskú až šesť týždňov po pôrode, čiže po šestonedelí. Čo sa týka práce, platí presne to isté, čo aj pri matke. Pri preberaní materskej nesmie matka ani otec zarábať. Výnimku tvorí živnosť, tú prerušovať nemusíte.

Najnovšie články