Všetko je dočasné, vrátane vecí, ktoré používame. Každý z nás by chcel aby oblečenie či nábytok vydržal večne. Máme pre vás super triky, s ktorými vašim veciam zvýšite životnosť a vrátite im šmrnc. Dnes si povieme niečo o kožených výrobkoch.
Škrabance na kožených topánkach, taškách či na nábytku vzniknú nečakane a práve vtedy, keď to najmenej potrebujeme a čakáme. Nezúfajte, existuje niekoľko trikov ako obnoviť poškodenú kožu. Vyskúšajte ich!
Škrabance na topánkach
Vychádzate práve z domu, idete do práce a na topánkach si všimnete škrabanec. Nemusíte hneď prepadať panike. Škrabance na topánkach viete jednoducho odstrániť pomocou laku na nechty, sekundového lepidla alebo vosku.
Pripravte si topánky, ktoré chcete ošetriť. V prvom rade sa musíte uistiť, že povrch topánok je úplne suchý. Kefou alebo handričkou si obtrite oblasť kde sa škrabanec nachádza. Sekundové lepidlo naneste na škrabanec, zarovnajte tak aby vám lepidlo nestekalo. Nechajte uschnúť a pretrite lakom s rovnakou farbou. Po škrabanci nebude ani stopy a topánky si môžete okamžite obuť.
Ako odstrániť škrabance voskom?
Hlboké škrabance na topánkach vieme odstrániť pomocou vosku alebo parafínu. Zohrejte si vosk alebo parafín a jemne ho naneste na poškriabanú kožu. Keď vosk stuhne, pretrite toto miesto s flanelovou utierkou. Nakoniec topánky zafixujte s krémom na topánky.
Problémy so škrabancami na koži sa objavujú aj na nábytku. Ako sa s nimi efektívne vysporiadať?
Ako odstrániť škrabance na koženom nábytku?
Škrabance na koženej sedačke veľmi dobre odstránite za pomoci olivového oleja.
Na miesto kde sa nachádza škrabanec naneste olivový olej. Handričkou krúživými pohybmi vmasírujte olej do sedačky.
Na hlbšie škrabance je skvelé skúsiť tento trik:
Naneste olivový olej na miesto kde sa nachádza škrabanec. Potom na dané miesto priložte vatovú handričku, ktorú navlhčite vodou. Následne na handričku priložte žehličku. Tento trik vám zabezpečí, že sa olivový olej dostane hlbšie do sedačky a výraznejší škrabanec sa stratí.
Ako odstrániť škrabance na lakovanej obuvi ?
Pripravte si doma roztok – zmiešajte vodu s obyčajným mydlom. Touto zmesou si potrite topánky. Následne topánky poriadne vysušte a na poškriabanú časť naneste lak na nechty rovnakej farby ako je obuv. Jedna vrstva laku vám bude stačiť, nechajte vyschnúť a samé uvidíte že po škrabancoch nebude ani stopy.
Aby sme zabránili rôznym defektom na topánkach, musíme o ne dbať. Správna starostlivosť o topánky sa nám vyplatí v podobe dlhej životnosti obuvi. Na lakované topánky nikdy nepoužívajte kefu s tvrdými štetinami, skúste iba handričku s teplou vodou.
Pokiaľ máte mokré topánky, mali by ste ich hneď vysušiť handričkou aby ste predišli vnútornej vlhkosti obuvi. Taktiež odporúčame aspoň raz do týždňa natrieť topánky vazelínou – predídete tak neželaným škrabancom a prasklinám.
V tomto videu vám ponúkame podrobný rozpis toho ako sa správne starať o koženú obuv. Po zhliadnutí tohoto videa si pôjdete dať svoj botník hneď do poriadku.
Dajte svojim veciam druhý dych. S týmito trikmi sa určite podeľte aj so svojimi priateľmi a uvidíte aký budú nadšení.
zdroj: babskeveci.sk (Marianna), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku