Naučte sa, ako správne vetrať a kúriť. Vďaka týmto radám nebudete zbytočne míňať peniaze

Hyriaková Kristína

Foto: pikist

Kúrenie sa v posledných dňoch stáva nielen medzi Slovákmi témou číslo jeden. Mnohí ľudia hľadajú spôsoby, ako ušetriť. Základom je však hlavne vedieť, ako správne kúriť a vetrať. Aj keď mnohí budú možno toto pokladať za maličkosť, pravdou je, že niektorí ľudia ešte stále robia tieto chyby.

Článok pokračuje pod videom ↓

Každý z nás vie, že zima bude tento rok pre mnohé domácnosti krutá, preto sa často už teraz pripravujeme na to, čo nás čaká. Aj keď množstvo tipov na správne kúrenie a vetranie určite viete, nikdy nie je na škodu dozvedieť sa niečo nové.

Vetrajte krátko a poriadne

V zime je najlepšie robiť vetranie nárazové a hlavne krátke. Samozrejme, keď máte vnútro bytu či domu poriadne prehriate, len málokto chce do svojho domova pustiť studený vzduch. Je to však nevyhnutné. Preto pootvárajte okná v celom byte alebo dome na pár minút a pokojne aj viackrát do dňa. Takto váš domov poriadne prevetráte.

Radiátory určite nezakrývajte

Aj keď toto je vec, o ktorej väčšina ľudí vie, mnohí aj tak dávajú sušiť veci z práčky na radiátory, poprípade uteráky po sprchovaní. Určite to nie je vhodné. Zároveň si dávajte pozor na to, aby vám ich nezakrývali závesy či nábytok.

Radiátory počas vetrania vypínajte

Aj keď vám to možno príde zbytočné, vaše radiátory by ste počas vetrania mali jednoznačne vypínať. A to aj v prípade, že vetráte len pár minút.

Pozor na vlhkosť

V zime sa vlhkosť zvyšuje sušením bielizne, ale aj varením. Ak nechcete vetrať kvôli teplu, zvyšuje sa vám vlhkosť v byte, ktorá určite nie je dobrá pre vaše zdravie. Keď je vlhkosť zvýšená, znamená to aj plesne, preto vetranie určite nepodceňujte. Snažte sa vetrať aj po sprchovaní.

Skontrolujte okná

Nezabúdajte tiež poriadne skontrolovať vaše okná, či vám cez ne neuniká vzduch. Aj to môže spôsobiť unikanie tepla, to znamená, že sa budete snažiť radiátory vykúriť ešte viac.

Najnovšie články