Dôležitá rada pre všetkých seniorov. Sociálna poisťovňa zverejnila, ako získajú naraz tisícky eur

Dana Kleinová

Foto: pixabay

Ak máte nárok na starobný dôchodok už teraz v decembri, nemusíte sa nikam ponáhľať. Neprídete o valorizáciu ani o jednorazový príspevok. Sociálna poisťovňa radí, ako ísť do dôchodku čo najvýhodnejšie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Pravda, hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr odkazuje budúcim dôchodcom, že aj keď neodídu do dôchodku v decembri, neprídu o nič, na čo by mali tento rok nárok. Ak teda počkajú až do budúceho roka, spätne im budú vyplatené pokojne aj tisícky eur.

Foto: pixabay.com

Niet sa kam ponáhľať

Ak vám vznikne nárok na dôchodok už v tomto roku, no počkáte s ním až do budúceho, neprídete o mimoriadne valorizácie ani o jednorazový príspevok. Jednoducho ich dostanete neskôr. Spätne dostanete všetky peniaze, na ktoré ste mali nárok, no nepoberali ste ich. Takto spätne vám ich Sociálna poisťovňa vyplatí najviac tri roky dozadu.

„Môžete do pobočky Sociálnej poisťovne prísť napríklad v marci alebo v júni v roku 2024, ale aj neskôr. A to aj v prípade, ak vám nárok na dôchodok vznikol napríklad v decembri 2023. V poisťovni poviete: 1. decembra 2023 som dovŕšil dôchodkový vek a chcem požiadať o starobný dôchodok k 1. decembru 2023. Sociálna poisťovňa žiadosť posúdi. Ak nárok vznikne, tak tomuto klientovi Sociálna poisťovňa doplatí dôchodok od 1. decembra 2023 vrátane oboch tohtoročných valorizácií. A keď sa bavíme o dôchodku v roku 2023, tak mu bude patriť aj 300-eurový mimoriadny príspevok,“ vysvetľuje Kontúr.

Takže ak vám vznikol nárok na dôchodok v decembri 2023 a bojíte sa, že prídete o všetky bonusy, ktoré tento rok priniesol, no zároveň sa vám nechce dlho čakať na vyťažených pobočkách, pokojne môžete počkať na nový rok.

Najnovšie články