O predčasný dôchodok sa vám oplatí požiadať ešte do konca roka. Prilepšíte si tak o desiatky eur

Dana Kleinová

Foto: PIxabay / Image by boryanam on Freepik

O predčasný dôchodok sa vám oplatí požiadať ešte do konca roka. Získate tým množstvo výhod, ktoré by ste už po Novom roku nemuseli mať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál Finsider, penzisti, ktorí majú nárok na riadny starobný dôchodok, aj tí, ktorí naň ešte nemajú vek, by oň mali požiadať do konca roka. Oplatí sa im to oveľa viac a môžu si tak prilepšiť až o desiatky eur. Je to z dôvodu valorizácie, ktorá v tomto roku nastala až dvakrát a bola vyššia ako v minulých rokoch. Navyše penzisti dostali aj jednorazový vianočný príspevok.

Foto: Pexels

Z čoho vyplýva suma predčasného dôchodku

V súčasnosti existujú dva typy predčasného dôchodku – ten klasický a dôchodok po 40 odpracovaných rokoch. Po novom totiž môžu ísť ľudia do predčasného dôchodku až po tejto odpracovanej dobe. Vtedy sa dávka kráti o 0,3 percenta za každý mesiac, o ktorý odídu do penzie ešte pred dosiahnutím dôchodkového veku.

V prípade predčasného dôchodku sa výpočet jeho sumy líši. Závisí totiž od zásluhovej dôchodkovej dávky. Tá sa počíta ako násobok počtu odpracovaných rokov, priemerného osobného mzdového bodu a dôchodkovej hodnoty. Na výpočet sa vždy používa aktuálna dôchodková hodnota platná v tom roku, v ktorom budúcemu penzistovi vznikol nárok na výplatu penzie. O jej krátení následne rozhoduje počet dní, ktoré zostávajú do dovŕšenia dôchodkového veku, a tiež druh predčasnej penzie.

Koľko penzisti reálne dostanú?

Najnovšie články