Nie nadarmo sa ruža nazýva kráľovnou medzi kvetmi. Má snáď tisícky podôb a len ťažko si vybrať, ktorá je tá najkrajšia. Ak ste práve dostali kyticu ruží do daru a chceli by ste mať také isté skvosty aj vo vašej vlastnej záhrade, poďte sa pozrieť, ako jednoducho a rýchlo si môžete ružičky zakoreniť a vypestovať tak tie najkrajšie kúsky.
Kedy začať?
Ideálne podmienky na zakorenenie ruží prichádzajú v zimných mesiacoch, nič sa však nestane, ak ich dáte zakoreniť aj v máji, Postačí, aby mali chladnejšiu klímu, čiže ich strčte do pivnice alebo do nevykurovanej garáže. Ak ste sa rozhodli, že idete do toho, obetujte z kytice jednu ružu. Podľa možností čo najčerstvejšiu.
Ako na to?
Ako prvé bude treba odrezať ruži hlávku, teda kvet. Miesto vrchného rezu je dobré potrieť voskom, no nie je to nevyhnutný krok.
Stonka ruže by mala mať dĺžku okolo 20 centimetrov. Dôležitý je aj samotný rez. Ten koniec stonky, ktorý pôjde do vody, je najlepšie odrezať mierne zošikma. Ruža sa samozrejme zakorení aj keď stonku odrežete rovno, no pri šikmom reze sa proces zakoreňovania urýchli. Nakoniec je potrebné odrezať aj listy.
3 najlepšie spôsoby
Metód, ako ružu zakoreniť, existuje mnoho. Medzi tie najčastejšie patrí zakoreňovanie za prítomnosti droždia, medu alebo čerstvej šťavy z listov aloe.
#1: Zakoreňovanie za prítomnosti droždia je jednoduché. Do litra vody vysypte malú lyžičku sušeného droždia, dobre premiešajte a zmes nalejte do nádoby, v ktorej budete ružu zakoreňovať. Spodná časť stonky by mala byť vo vode – z nej začnú rašiť korienky, pričom celá stonka by mala byť namočená v zmesi z droždia maximálne do jednej tretiny. V takejto zmesi je potrebné ružu nechať zhruba deň a potom ju preložiť do nádoby s čistou vodou. Vodu treba denne meniť, alebo aspoň dolievať a dbať na to, aby vo vode bola aspoň polovica z dĺžky stonky. Teraz treba už len čakať, kedy začne ruža púšťať korienky.
#2: Pri zakoreňovaní ruží za prítomnosti medu sa postup nemení. Opäť v litri vody rozmiešajte približne 1-2 polievkové lyžice medu, dobre rozmiešajte a nechajte stonku namočenú v tejto zmesi jeden deň. Potom ju preložte do čistej nádoby a dbajte na dennú výmenu starej vody za čerstvú. Stonka po čase začne púšťať korienky.
#3: Mnoho záhradkárov nedá dopustiť na metódu zakoreňovania prírodným spôsobom, teda za prítomnosti výživnej šťavy z aloe. Ak máte túto rastlinku doma, rozhodne stojí za to vyskúšať tento spôsob. Príroda si s ostatným už poradí sama. Takže do litrovej nádoby nalejte vodu a pridajte asi 2 polievkové lyžice čerstvej šťavy z aloe vera. V tejto zmesi nechajte stonku po dobu desiatich dní a potom postup opakujte, až kým sa nezačnú púšťať korienky.
Po vyjdení prvých korienkov nechajte rastlinu ešte trochu podrásť a ak sa vám už korienky zdajú dostatočne dlhé, zasaďte ich do zeminy tak, aby bola v pôde približne tretina stonky a prvý raz ich nezabudnite výdatne poliať. Na začiatok môžete ruže prikryť skleným pohárom, prípadne odrezkom z plastovej fľaše.
Jednou z množstva možností je aj zakoreňovanie ruží s pomocou zemiaku. Túto metódu používajú ľudia po celom svete a takisto funguje, no niekedy sa stane, že ružičky jednoducho uschnú. Pri prísune vody sa takéhoto scenára zaručene nedočkáte. Ak si však predsa len chcete porovnať obe metódy, prečítajte si aj tento článok o zakoreňovaní ruží v zemiaku.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), nagorodi.com
Nahlásiť chybu v článku