Dostanú aj 14. dôchodok? Penzisti sú na vládu nahnevaní a ich výzva hovorí za všetko

SITA

Foto: unsplash

Trinásty dôchodok v sume 50 eur až 300 eur bude možno postačovať ako kompenzácia zdražovania na prvých šesť mesiacov tohto roka. V tlačovej správe to uviedla predsedníčka Jednoty dôchodcov na Slovensku (JDS) Valéria Pokorná.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vládu preto vyzýva, aby pre penzistov schválila aj štrnásty dôchodok. Seniori budú totiž podľa nej už od leta znova v pasci chudoby. „Naše požiadavky však trvajú, potrebujeme pred Vianocami ešte vyplatiť aj štrnásty dôchodok. Seniori sú jednou z najviac ohrozených skupín drastickým zdražovaním,“ tvrdí Pokorná.

Vyplatenie trinástej penzie je podľa nej konečne prvou pomocou od štátu pri zdražovaní, ktoré trvá už niekoľko mesiacov. JDS tiež žiada zníženie dane z pridanej hodnoty, reguláciu cien potravín, či zvýšenie životného minima minimálne o 10 percent tak, aby kopírovalo infláciu.

Ceny idú hore

Trinásty dôchodok dostanú penzisti zo Sociálnej poisťovne už v júli tohto roka. Nepôjde tak o predvianočnú dávku, ktorú im poisťovňa v minulých rokoch vyplácala až v novembri. Vyplýva to z novely zákona o trinástom dôchodku, ktorú v stredu schválil parlament. Skorším vyplatením trinástej penzie vláda reaguje na rekordnú infláciu na Slovensku, ktorá v marci medziročne presiahla 10 percent.

Suma trinásteho dôchodku predstavuje od 50 eur do 300 eur. Trinástu penziu v maximálnej výške 300 eur dostávajú tí poberatelia dôchodku, ktorých dôchodok nepresahuje výšku životného minima. Aktuálne ide o sumu 218,06 eura, od júla by sa však mala suma životného minima zvýšiť. Výška trinástej penzie sa počíta podľa zákonom stanoveného vzorca.

Trinásta penzia je nižšia s vyšším dôchodkom

Čím je mesačný dôchodok vyšší, tým je trinásta penzia nižšia. Penzisti s najvyššími dôchodkami dostávajú trinástu penziu v sume 50 eur. V novembri minulého roka išlo o tých dôchodcov, ktorých penzia presiahla 912,50 eura.

Nárok na trinásty dôchodok majú poberatelia starobných, predčasných starobných a invalidných dôchodkov, ako aj poberatelia vdovských, vdoveckých a sirotských penzií. Výdavky na vyplácanie trinástych dôchodkov podľa ministerstva práce a sociálnych vecí dosiahnu približne 301,2 milióna eur. Pri predpokladanom počte 1,44 milióna poberateľov dôchodkových dávok suma trinásteho dôchodku dosiahne v priemere 210 eur.

Najnovšie články