Toto je dôvod, prečo títo ľudia celé mesiace zbierali plastové štoplíky z fliaš. Dobro zo sveta predsa len ešte nevymizlo

Monizz

Plast. Materiál, ktorý môžeme recyklovať a pritom to ešte stále veľa Slovákov nerobí. Aj napriek tomu sa Zem teší, pretože recyklácia všeobecne sa stáva populárnou vo všetkých kútoch sveta. O potrebe recyklovať ale tento článok nebude. Bude o ľuďoch, ktorí si zaslúžia náš obdiv.

1
takprosto.cc

Krajina plastových vrchnákov

Tento príbeh sa začína pri neznámom novinárovi, ktorý pricestoval do Španielska. Pri svojich potulkách a rozhovoroch s domácimi sa zo dňa na deň nestačil čudovať, prečo majú všetci doma nádobu plnú vrchnákov z plastových fliaš. V krajine, akou je Španielsko, si však z toho ťažkú hlavu nerobil. Mali tam aj mnoho iných čudných zvyklostí, a tak pracoval ďalej. Jedného dňa už toho bolo naňho priveľa. Pred supermarketom zbadal obrovský kontajner takmer po vrch plný plastových vrchnákov. To, čo zistil, mu vyrazilo dych.

2
takprosto.cc

Na jeho začudované pohľady zareagovali domáci a okamžite ho posunuli o kúsok ďalej. Na miesto, kde visela fotografia sedemročného dievčatka, ktorá potrebuje operáciu srdca. Náklady na mimoriadne náročný zákrok boli viac ako 90-tisíc eur. Zúfalí rodičia dievčaťa sa prostredníctvom televízneho vysielania rozhodli požiadať o pomoc svojich krajanov. Odpovedala im však len veľká spoločnosť spracovávajúca plasty. Táto korporácia vyhlásila verejnú zbierku. Nezbierali sa však peniaze, ale vrchnáky z plastových fliaš. V prípade, že sa Španieli zapoja do zbierky a vyzbierajú 200 ton plastových vrchnákov, korporácia liečbu uhradí.

4
takprosto.cc

Kontajnery, do ktorých mohli Španieli hádzať nazbierané plastové vrchnáky, sa v priebehu niekoľkých mesiacov nainštalovali na verejných miestach v celej krajine. Aj keď zbierka pre choré dievčatko dopadla bravúrne, ľudia naďalej zbierajú vrchnáky a hádžu ich do kontajnerov. Tie z miest, kam boli svojho času postavené dodnes, nezmizli. Temperamentní a empatickí Španieli si ohromne cenia nielen ľudský život, ale aj svoju Zem. Spoločnosť na spracovanie plastov podpísala už mnoho kontraktov s rôznymi nadáciami a charitami. Podarilo sa im dosiahnuť malý zázrak. Ľudia prostredníctvom takej maličkosti, ako je separácia plastov, zachraňujú ľudské životy a pomáhajú tým, ktorí to potrebujú a navyše neuveriteľne šetria životné prostredie vo svojej krajine. Neverili by ste, akou samozrejmosťou sa táto aktivita v Španielsku stala.

Podobná udalosť sa stala aj v roku 2010 v Turecku. Študenti Istanbulskej lekárskej univerzity zhromaždili množstvo vrchnákov z plastových fliaš, aby pomohli človeku na invalidnom vozíku.

Portrait of community leader
huffingtonpost.com

Vďaka obyčajným plastovým vrchnákom sa títo ľudia stali dvojnásobnými anjelmi na zemi. Pomáhajú nielen ľuďom, ale aj prírode. Je možné niečo také aj u nás?

Samozrejme, že je. Plastové suroviny sú zhromažďované a spracovávané v spracovateľskom priemysle. Ak by sa ľudia spojili a v spolupráci s veľkými korporáciami vytvorili takúto zbierku, peniaze, ktoré by podnik vyplatil za plastové suroviny, by mohli putovať rovno na účty charitatívnych organizácií, nadácií a ešte ďalej.

V Poľsku vyrobili aj umelý chrup zo zmesi plastu a silikónu. Na výrobu protetickej ruky je potrebných asi 500-tisíc plastových vrchnákov. Na výrobu protézy na nohu je to až 850-tisíc vrchnákov. Samozrejme, že takéto protézy nie sú zázrakom medicíny ani techniky, ale tým, ktorí končatiny nemajú, pomôže plnohodnotnejšie prežívať život aj to.

3
takprosto.cc

Existuje aj množstvo iných príkladov využitia plastov v domácnosti. Recyklujte a uistite sa, či aj vo vašom meste náhodou nie je malá zbierka plastových vrchnákov. Ani na Slovensku to nie je novinka. Bežne to funguje na školách či v iných edukačných zariadeniach a výťažky idú na rôzne účely. Aj takouto maličkosťou môžete pomôcť hneď dvakrát.

Photography by Joe D Miles - ImageCapture +447956 314 366
wiseuptowaste.org

Čím to je, že v iných krajinách ľudia plasty dokážu využívať niekoľkonásobne a recyklujú oveľa viac?

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

0
Komentovať