Na roztrhané džínsy rovno zabudnite! Módni experti obyčajným ženám odporúčajú dodržiavať toto jednoduché pravidlo

Lucia Mužlová

Foto: instagram (9to5chic )

Dnes svetom rezonuje pojem rýchla móda alebo ak chcete fast fashion. To, že v každom obchode máte takmer nekonečný výber a každý týždeň vzniká nové kolekcia, spôsobuje viac škody ako úžitku. Rýchla móda nie je len celosvetový problém z ekonomického aj ekologického hľadiska, no je problémom aj jednotlivých žien, ktoré majú následne zmätok v obliekaní a vyberaní kúskov.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by by Anh (@9to5chic) on

V prvom rade je dôležité určiť si priority. Samozrejme, nikto nemá stovky eur, ktoré by každý mesiac vyhadzoval za značkové kvalitné oblečenie namiesto návštevy klasického mainstreamového obchodu. Tu nejde o to, aby ste kupovali veľa, tu ide o investovanie do kvalitných kúskov, ktoré môžu byť síce drahšie, no vydržia vám roky. Sú univerzálne a minimalistické, čo znamená, že ich môžete nosiť viac sezón, pretože z módy jednoducho nevyjdú asi nikdy.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by by Anh (@9to5chic) on

Reč je o jednofarebných tričkách, nohaviciach, pulóvroch, svetroch, rolákoch. Väčšinou sú bez potlače, môžu mať na sebe nejaký originálny vzor, no nie je to nič príliš výrazné, ťažko kombinovateľné. Skôr sa jedná o kúsky, ktoré nepôsobia rušivo, no pritom čisto v každom outfite. Dajú sa dobre kombinovať medzi sebou.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anna (@theannaedit) on

Najväčším prešľapom v dnešnom módnom svete sú obrovské logá značiek. Ak sa ešte jedná o originálne kúsky, má ich síce už takmer každý, no je to menší prešľap, ako keď ženy nosia tzv. fejky. Neoriginálne kúsky, ktoré už na prvý pohľad pôsobia nekvalitne, majú častokrát nesprávne radenie písmen v značke a jednoducho vyzerajú lacno. Aj ten najjednoduchší outfit dokážete takýmto kúskom, napríklad kabelkou pokaziť.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anna (@theannaedit) on

Z hľadiska investície a ekonomickej situácie vo vašej domácnosti je výhodnejšie investovať do kvality, ktorá vám vydrží roky. Nečakajte ale, že kožené topánky budú mať celoživotnú výdrž a top stav, pokiaľ sa o ne nebudete aj patrične starať. To isté platí aj o oblečení. Keď už človek investoval do nejakého drahšieho kúsku, nedá mu to a dáva si naň pozor. Radi by sme ešte podotkli, že drahšími kúskami nemyslíme drahé značky a ich kolekcia. Skôr máme na mysli lokálne značky, kvalitnejšie tričká z bavlny, jednoducho oblečenie, ktoré nebolo šité v miliónoch kusov na východe sveta nejakými deťmi v továrni.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by miestni (@miestni) on

Ako by mal vyzerať originálny outfit, ktorý môžete nosiť napríklad celé roky? Dôležité je si šatník rozdeliť na sezóny, čo samozrejme bežne funguje zrejme u každej ženy. Súčasťou šatníka by mali byť jednofarebné kvalitné blúzky, ktoré sa dajú kombinovať s džínsami ale aj elegantnými nohavicami. Mali by ste mať aj jedno sako, ktoré taktiež pasuje k teniskám aj lodičkám, kvalitne ušité svetre a samozrejme aj doplnky, ktoré nepôsobia lacno. Namiesto bižutérie zvoľte striebro alebo drahšie zlato, namiesto kabelky z Číny napríklad jednoduchú kabelku od lokálneho výrobcu, ktorá bude napríklad kožená a vydrží naozaj roky. Hlavným pravidlom elegantnosti a čistoty v móde ostáva jednoduchosť.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ZOOT. (@zoot_sk) on

Aj ekológovia vyslovili myšlienku, že najlepšie, čo môžete urobiť, ak chcete pomôcť našej planéte je kupovať si kvalitné a lokálne produkty. Týka sa to potravín ale aj módy a v podstate čohokoľvek, čo človek bežne kupuje. Pojem rýchla móda stojí za zamyslenie a určite sa ním do budúcna budeme zaoberať podrobnejšie.

Najnovšie články