Hladina najskôr stúpla a potom začala prudko klesať. Dovolenkárov v Chorvátsku prekvapilo okrem žralokov aj tsunami

Lucia Mužlová

Foto: archív TASR

Ako informuje portál imeteo, v Chorvátsku sa vyskytlo meteorologické tsunami. Už od začiatku týždňa sa v oblasti Jadranu počasie zhoršilo a dovolenkári tak namiesto teplých a bezoblačných dní zažívajú ochladenie, ktoré pociťujeme aj na Slovensku.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ole Salomonsen Photography (@arcticlightphoto) on

Ak ste sa včera nachádzali v oblasti ostrova Hvar a vo večerných hodinách ste boli pri mori, potom ste si možno všimli zvláštny úkaz. Hladina mora začala stúpať, potom prudšie klesla a potom prišlo silný príliv. Podľa imeteo ide o vzácny jav a vyvolať ho môžu silné búrky, ktoré momentálne v Chorvátsku nie sú ničím výnimočným.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ruari (@slapshotsandorddrops) on

Meteorologické tsunami nastáva v dôsledku atmosferických porúch v oblasti Jadranského mora. Tie spôsobujú výrazné zmeny morskej hladiny v dôsledku náhlej zmeny atmosferického tlaku. Tlak v oblasti stúpol v priebehu necelej hodiny až o 4 hektopascaly, čo je mimoriadne prudký vzostup. Najvýraznejšie meteorologické tsunami zaznamenali na Hvare. Hladina vody sa najskôr okolo 20:30 zvýšila o zhruba 25 cm a následne len v priebehu 10 minút poklesla až o 105 cm.  O pár minút neskôr nasledoval silný príliv.

O tom, že v Chorvátsku sa vyskytli aj žraloky informoval portál Interez. Pri chorvátskom letovisku Makarská spozorovali v žraloka. Zviera si všimol pri plachtení s rodinou nemecký turista Micheal Braun, ktorý ho nakrútil. Jeho videozáznam následne zverejnil chorvátsky server Cro2go.

Viac informácií o počasí nájdete na stránke imeteo.sk